Rady perfekcionistům: 5 tipů, jak lépe zvládat komunikaci

Podle osobnostních průzkumů existuje 6 klíčových typů osobností se specifickými nároky na komunikaci. Jeden z oné šestice pak je typ pečlivý. Lidé, kteří se silně projevují pečlivými osobnostními rysy, pak mají velký sklon k perfekcionismu. Tito jedinci mají tendenci řídit se exaktními daty a vkládají velkou důvěru v rámec založený na důkazech. Rovněž jsou ostře zaměřeni na fakta a dosažení výsledků, přičemž upřednostňují se rychle dostat k jádru věci jakéhokoliv rozhovoru.

Tyto konkrétní dovednosti jsou pro každou organizaci nesmírně výhodné, pokud jsou vyváženy zdravou složkou emoční inteligence.

Všeho moc však škodí, a tak může být ve finále i přehnaný perfekcionismus spíše limitující nevýhodou než naopak. V průběhu rozhovoru s takovou osobou můžete počítat s věcným a faktickým jednáním, nicméně každý problém musí být vyřešen či uzavřen. Perfekcionisté se také projevují snahou přesvědčovat, nadměrně vysvětlovat a poskytovat nevyžádané rady.

Perfekcionisté se projevují snahou přesvědčovat, nadměrně vysvětlovat a poskytovat nevyžádané rady.

Pokud se s těmito silnými perfekcionistickými rysy ztotožňujete můžete při komunikaci s druhými čelit skutečným výzvám. Jestli nejste schopni udržet své intenzivní vnitřní pocity pod kontrolou, můžete také ostatní spolupracovníky pořádně vyčerpávat v lepší případě pouze rozlaďovat.

Za předpokladu, že se vás tento problém netýká, ale trpí jím někdo z vašich podřízených, ve chvíli, kdy dokážete jejich nutkání dožadovat se uzavření jakéhokoliv problému regulovat, nakonec můžete dospět k tomu, že dosáhnou vyváženějšího a zdravějšího vztahu s ostatními. Zvažte následující tipy, které pomohou ať už vám nebo někomu z vašich podřízených uvolnit otěže dokonalosti a zlepšit komunikaci.

#1 Snažte se držet jazyk za zuby, když je třeba

Pokuste se trénovat uvědomělý a tichý poslech. Obzvlášť ze začátku vašeho snažení nemusí jít o nic jednoduchého, nicméně se snažte odpovídat pouze na otázky, které jsou skutečně směřovány na vaši osobu. Většině lidí stačí být pouze vyslechnutý a sami jsou pak schopni pracovat s vlastními pocity mnohem lépe, než když se jim někdo snaží vnutit nevyžádané zaručené řešení. Nikdo automaticky neočekává, že mu poskytnete odpověď na jejich problémy. Ctěte tedy toto nevyslovené přání druhých a pokuste se přijmout za svou myšlenku, že ne každá konverzace vyžaduje váš aktivní příspěvek nebo okamžité řešení.

#2 Neskákejte druhým do řeči

Když už dopředu tušíte, co se vám chystá druhá osoba říci v další větě, může vám snadno dojít trpělivost. Pokud se v této chvíli neudržíte, nejenže přestanete poslouchat, co je vám doopravdy sdělováno, vyvoláte v druhých také pocit, že ho vůbec nerespektujete. Takovým chování nakonec můžete způsobit frustraci všech zúčastněných stran komunikace, čímž rozhodně nijak pozitivně k atmosféře nepřispíváte.

#3 Přestaňte kritizovat každý vyřčený nápad

Perfekcionismus potlačuje kreativní a inovativní přístup k řešení problémů. Takový brainstorming je efektivním cvičením, jak překonat na detail zaměřenou mysl. Umožněte, aby mohly myšlenky, pocity i nápady volně proudit bez hodnocení, kritizování nebo dalšího dotazování.

Umožněte, aby mohly myšlenky, pocity i nápady volně proudit.

Je mnoho způsobů, jak přestat s neustálou kritikou včetně zapisování vlastních myšlenek a následného hodnocení s odstupem času, nebo kladení otevřených(!) otázek, když se to skutečně hodí.

#4 Naučte se akceptovat dostatečně dobré řešení

Ne všechny výměny názorů vyžadují konečný výstup a ne všechny úkoly musí být dokončeny v naprosté dokonalosti. Problémy vznikají ve chvíli, kdy se nedokážete ovládnout a posunout se dále, hledáte perfektní řešení i když už je nalezené dostatečně dobré východisko. Ztrácíte zbytečně čas a snižujete produktivitu vlastní práce.

Dovolte sami sobě cítit se uvolněně a pohodlně i s méně než dokonalým závěrem. Připomeňte si, že hledání dokonalosti může být doprovázeno snižováním efektivity. Zeptejte se v této chvíli sami sebe, jestli bude toto řešení tak důležité i za týden, měsíc nebo rok? Zkrátka přijměte myšlenku, že ne vždycky musí být vaší prioritou stoprocentní výsledek, ušetříte si tak řadu nepříjemností.

#5 Zkuste meditaci

Dokonce i samozvaní nadměrně analytičtí myslitelé se mohou naučit, jak těžit z meditačního cvičení. Stojí to jisté odhodlání a trpělivost, ale výsledky mohou být velmi pozoruhodné. Meditace dokáže pomoci uvolnit uzavřenou mysl a budovat sebevědomí. Vynikajícím způsobem, jak začít, jsou nejrůznější dechová cvičení. Ranní pětiminutová meditace, kdy si sednete do tureckého sedu a soustředíte se pouze na váš dech s vámi může udělat divy.

Typ pečlivého perfekcionisty může být pro společnosti nesmírně cenným jedincem.

Nyní už víte, jak pomoci všem perfekcionistům lépe komunikovat, aby nesnižovali nejenom vlastní výkonnost, ale především i efektivitu a produktivitu všech lidí okolo. Jak už jsem psal v úvodu, typ pečlivého perfekcionisty je pro společnost nesmírně cenným jedincem, ale i tyto tajné zbraně společnosti se mohou stát také její ničivou silou, pokud se nesprávně používají.

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.

Vystřelte své investice ke hvězdám!

Staňte se členem komunity Warengo a naučte se pracovat se svými financemi jako Warren Buffett. Je nás už 11 450.

Zaregistrovat se