13.11.2019 2 minuty čtení

Marek Rosa o hledání univerzální umělé inteligence

Marek Rosa je slovenský programátor, vývojář počítačových her a podnikatel. Je zakladatelem společnosti Keen Software House. A je také zakladatelem,společnosti GoodAI, která se zabývá výzkumem a vývojem univerzální umělé inteligence.

Jak byste definoval umělou inteligenci?

Inteligence, a to ani nemusí být umělá, je podle mě nástroj na hledání řešení problémů. Čím rychleji nachází řešení, tím je efektivnější, a čím širší spektrum problémů obsáhne, tím je lepší.

Lze porovnávat inteligence?

Jedna z metrik může být, jak dobře se konkrétní inteligence dokáže adaptovat na problémy z určité oblasti a na nové úlohy z nové oblasti.

Jaký je rozdíl mezi umělou inteligencí a algoritmem?

Algoritmus je fixně naprogramovaný. Inteligence nemá řešení naprogramované, ale jejím úkolem je naučit se problém řešit. Jinak řečeno: do algoritmu vloží způsob řešení programátor. Umělá inteligence má učící se algoritmus, který pak umí pracovat s daty a navrhnout samotné řešení.

Je strojové učení nutnou součástí umělé inteligence?

Dobrá otázka. Když máte například umělou inteligenci v telefonu, která umí rozeznávat lidskou tvář, pak to vlastně není přísně vzato umělá inteligence, ale inference. V telefonu už je nějaká natrénovaná neuronová síť, kterou projdou data a výsledek je rozpoznání toho, co je na obrázku. Ale nedochází tam k procesu učení, protože ten už proběhl předtím, při vývoji. Zde tkví velký rozdíl mezi „narrow AI“ a „general AI“. My se snažíme, aby učení, adaptace probíhala dále, i u zákazníka.

Takže když zůstanu u příkladu telefonu, tak to bude telefon, který se bude dále učit?

Ano. To bude telefon, který se sám bude učit dále rozeznávat předměty a učit se i na omylech. A v samotném zařízení bude docházet k adaptaci na nové úlohy.

Více na orobotice.cz.

Hodnocení: +6
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.