26.01.2019 6 minut čtení

Jaké je tajemství úspěchu Tigera Woodse? Pozitivní motivace, tvrdá práce a dokonalé soustředění

Ačkoli už dnes jeho výsledky nejsou tak oslnivé, jako na začátku milénia, jednoznačně patří nejen mezi legendy golfu, ale sportu všeobecně. A navíc je součástí unikátního klubu sportovců, kteří dokázali vydělat více než miliardu dolarů. Jaké je tajemství jeho fenomenálního úspěchu?

Do elitního klubu sportovců, kteří dokázali vydělat více než miliardu dolarů, patří kromě Tigera Woodse už jen Michael Jordan a Floyd Mayweather. To je jeden z důkazů Tigerovy výjimečnosti. Kde se však vzala?

Mnoho lidí se domnívá, že Tiger Woods byl obdařen ohromným talentem a díky tomu se stal tak úspěšným. Opravdu by však k takovým úctyhodným výkonům a mnoha rekordům stačil talent? Samozřejmě že nikoli.

Za úspěchy vděčí otci

Tiger Woods velký díl svých ohromných úspěchů připisuje svému otci, Earlu Woodsovi. Otec totiž přesně věděl, jak se svým synem pracovat, aby se z něj v budoucnu stala velká hvězda. Díky svému vzdělání v oboru psychologie a službě v armádě měl ty nejlepší předpoklady pro to, udělat ze svého syna ukázkový příklad sportovního úspěchu.

Malý Tiger Woods vzal golfovou hůl poprvé do ruky už ve svých dvou letech. A dá se říct, že od té doby ji nepustil. Otec Earl s ním pravidelně trénoval. Ve věku pouhých čtyř let pak dostal malý Tiger osobního profesionálního trenéra. Takže v roce 1996, ve svých jednadvaceti letech, kdy se stal profesionálním hráčem na okruhu PGA Tour, měl za sebou už 17 let profesionálního tréninku. Talent? Ale kdeže!

Malý Tiger Woods se svým otcem na golfovém hřišti

Motivace už od mala

Otec samozřejmě nikdy nezapomínal na psychickou stránku věci. Je známo mnoho případů, kdy rodiče své děti vyloženě nutí do sportu, což často končí jejich odporem nejen ke sportu samotnému, ale i k rodičům. Earl Woods tohle nechtěl dopustit a tak už od mala dodával svému synkovi pravidelnou motivaci. Jak?

Pouštěl mu často motivační a afirmační nahrávky, které mu měly pomoci soustředit se pouze na úspěch. Často mu také přehrával motivační videa o úspěchu a pozitivním myšlení.

Naštěstí pro otce se to malému Tigerovi zalíbilo a tak si brzy začal sám tato videa přehrávat, po pokoji si dokonce vylepil motivační plakáty s hesly jako „Soustředím se a dám tomu všechno“, „Má síla je obrovská“ či „Překážkám se vysmívám“. Tiger Woods tak už od svých předškolních let věděl, že jeho mysl mu může pomoci k úspěchu.

Soustředěný na maximální výkon

V pozdějších letech bylo pro mnoho lidí velmi těžké s Tigerem vycházet. Kvůli své absolutní soustředěnosti na úspěch si moc nepouštěl lidi k tělu. Často se o něm říkalo, že není dobrým společníkem, protože toho moc nenamluví. Tigerovi to však nevadilo, moc dobře totiž věděl, co dělá. Stoprocentní soustředění eliminuje jakékoli rozptylování.

A pokud už s někým měl navázat kontakt, musel toho někoho respektovat za to, co dokázal. Jednou se s ním například chtěl seznámit úspěšný motocyklový závodník. Tiger na začátku neměl nic proti, ale když mu tento závodník řekl, že si před každým závodem dává tyčinku Snickers, Tigera to přestalo bavit a konverzaci ukončil.

Tiger Woods vždy usiloval o zlepšení. Nechtěl stát na místě. I kdyby měl obětovat několik turnajů, chtěl se učit nové věci

Tak jako chtěl být sám co nejlepší, chtěl, aby co nejlepší bylo i jeho okolí, protože věděl, že právě vaše nejbližší okolí má výrazný vliv na to, kým jste vy sami. A Tiger vždy usiloval o dokonalost, jak svého tréninku, tak přístupu k životosprávě a cvičení.

Před příchodem Tigera Woodse se často polemizovalo o tom, zda je golf vůbec sportem, když ho mohou hrát muži s tak nesportovními postavami. Jakmile však lidé viděli v akci Tigera Woodse, přestali pochybovat.

Tiger Woods měl také proslov na inauguraci prezidenta Baracka Obamy

Nikdy se nevzdávat

A co je neméně důležité, Tiger Woods se nikdy nevzdával. I když se v roce 2003 rozešel se svým prvním trenérem a procházel herní krizí, dokázal se zvednout, našel si nového trenéra a vítězil dál. Velkou ranou pro něj byla smrt milovaného otce v roce 2006. Ale ani po tom se nevzdal, po několikatýdenním odpočinku se vrátil na green a vítězil.

V roce 2008 vyhrál U.S. Open s přetrhanými křížovými vazy v koleni, ačkoli nemohl skoro chodit a doktoři mu start rozmlouvali

Když se na něj v roce 2010 provalila nevěra a utekla od něj nejen žena, ale také významná část obchodních partnerů, zdálo se, že s Tigerovou hvězdnou kariérou je konec. To však samotný Tiger odmítl a vrátil se zpět, aby všem ukázal, že na to stále má. V roce 2013 se pak dokonce vrátil na pozici světové jedničky, aby tam vydržel až do května 2014 a protáhl tak celkovou délku svého kralování světovému golfu na neuvěřitelných 683 týdnů, což žádný jiný hráč historie nedokázal.

Dnes už sice nevyhrává tolik, jako dříve, ale třeba za rok 2018 mu patřilo osmé místo v pořadí turnajových výdělků, což není vůbec špatné na to, že měl za sebou mnohá zranění.

Tiger Woods je legendou. Nejen sportovní, ale osobnostní. Dokázal dokonale spojit tvrdou práci s pozitivním přístupem a to mu přineslo fenomenální úspěchy.

A abychom nezapomněli, mezi Tigerovy aktivity patří samozřejmě také charitativní činnost. Protože Tiger si vždy uvědomoval, jaké měl on sám v životě štěstí, snaží se dopřát lepší život také mnohým dalším.

Hodnocení: +9
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
7 minut
5 minut
4 minuty
4 minuty
8 minut
6 minut
5 minut
3 minuty
5 minut
6 minut
5 minut
3 minuty
Doporučené příspěvky
7 minut
5 minut
4 minuty
4 minuty
8 minut
6 minut
5 minut
3 minuty
5 minut
6 minut
5 minut
3 minuty