01.10.2018 3 minuty čtení

Recenze knihy: Pozornost

Daniel Goleman je americký psycholog a autor celosvětového bestselleru Emoční Inteligence. Mezi jeho hlavní oblasti zájmů patří psychologie člověka, emoce, sociální inteligence či pozornost. A právě na téma pozornosti je jeho poslední výtvor.

Dalo by se bez výčitek říci, že pozornost je dnes nedostatkovým zbožím. Existuje tolik možných rozptýlení, že člověk nemá na pozornost vlastně ani čas. Ale měl by si ho udělat. Protože jak dokazuje Daniel Goleman ve své knize Pozornost, je to právě pozornost a bdělost, co člověka přivede k úspěšnému a spokojenému životu.

„Tato kniha je přesvědčivým manifestem za občasné vypnutí našich chytrých telefonů“

Na téměř třech stovkách stránek se čtenář dozví, co to vlastně je pozornost a jak funguje. Kniha si klade za cíl nejen naučit čtenáře ovládat své emoce a směr své pozornosti, ale také vnímání širších souvislostí a jistějšímu dávání informací do kontextu. Autor neopomíná ani témata jako empatie či sociální citlivost.

Neméně přínosná je pak čtvrtá část knihy, která se věnuje pozornosti lídrů. Zde se čtenář dozví, co dělá lídra lídrem a jak lídři řídí svou pozornost. Pokud tedy vedete nějaký tým či celou firmu, najdete v této části velmi užitečné informace pro svou kariéru.

Nejpozitivnější je zjištění, že pozornost funguje podobně jako sval – pokud ji posilujeme, stane se silnější a výkonnější. A to je pravá podstata této knihy, naučit vás posilovat tento možná nejdůležitější „sval“ vašeho těla.

Jako jediné negativum na knize spatřujeme možná zbytečnou snahu autora o přesah do globálních problémů lidstva. Ano, témata jako globální oteplování či chudoba by neměly být přehlíženy, ale člověk je čeká na jiných místech, než v knize týkající se osobního rozvoje. Jakkoli jsou témata šikovně navázána na obsah, jsou podle nás v této knize zbytečná.

Na druhou stranu uznáváme, že autor knihu od začátku podává jako příručku pro zlepšení nejen našeho života, ale i života našich potomků. Pro někoho, koho zajímá pozornost v souvislosti s globálními tématy a v mnohem širších souvislostech, než je jeho život, to zajisté může být zajímavé obohacení.

Co se však týká osobního rozvoje a samotného přínosu pro čtenáře, je kniha skvělým studijním materiálem a v knihovně by chybět neměla.

Hodnocení Warengo: 8/10

Pozornost: Skrytá cesta k dokonalosti
Autor: Daniel Goleman
Vydává: Jan Melvil Publishing
Čas čtení: 6 hodin

Více informací o autorově tvorbě najdete na jeho stránkách DanielGoleman­.info

Hodnocení: +4
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.