09.11.2019 4 minuty čtení

Kolegové Warren Buffett a Charlie Munger se 60 let nepohádali. Mají pro to dobrý důvod

Když se s někým znáte většinu svého života, je zcela přirozené, že tu a tam narazíte na neshody a drobné konflikty. Život umí snadno připravit situace, které k hádce přímo vybízejí. Buffett a jeho kolega Munger jsou však v počtu hádek stále na nule.

Warren #Buffett už se svým byznysovým partnerem a životním kamarádem Charlie Mungerem pracuje 40 let. Oba muži se narodili a vyrůstali ve městě Omaha ve státě Nebraska a osud je později svedl dohromady. Po mnohaletém přátelství se spolu rozhodli začít podnikat. Výsledkem jejich snažení je dnes investiční portfolio s aktivy v hodnotě přesahující 736 miliard dolarů. A co je ještě působivější - během své spanilé investiční jízdy se ani jednou nepohádali.

"Za celou dobu, co se známe, což už je téměř 60 let, jsme se nikdy nepohádali," řekl loni Buffett o jeho přátelství s Mungerem v interview.

#Munger je viceprezidentem společnosti #Berkshire Hathaway a pravou rukou Buffetta, na kterou se Věštec z Omahy může za všech okolností spolehnout. Duo investorských legend se zná už od roku 1959. V roce 1978 Buffett Mungera přesvědčil, aby přestal investovat jako jednotlivec a přidal se k jeho Berkshire Hathaway.

To však nebyl první případ, kdy Buffett Mungerovi poradil ohledně směřování jeho pracovní kariéry. Deset let před Mungerovým příchodem do společnosti jej Buffett pro změnu přesvědčil, aby nechal plavat svou právní kariéru (Munger spoluzaložil advokátní kancelář Munger, Tolles & Olson), protože "naplno nevyužívala jeho vlohy".

Vše změnila jediná večeře

Jak Buffett, tak Munger nějakou dobu pracovali v obchodě s potravinami, které vlastnil Buffettův děda. Tady však k jejich prvnímu setkání nedošlo, neboť zde každý pracoval v jinou dobu. Ani představa malého Warrena a Charlieho, jak spolu pobíhají po polích v okolí Omahy, není reálná. Dohromady je svedl až jejich společný známý. To už Mungerovi bylo 35 a Buffettovi 29. Dvojice si padla do oka, a tak se muži dohodli na společné večeři, při níž velmi rychle vyšlo najevo, že z nich nebudou jen obyčejní známí.

"Šli jsme na večeři a během pěti minut se Charlie válel smíchy po podlaze nad svými vlastními vtipy - a já dělám to samé. Ihned jsme věděli, že jsme jeden pro druhého jako stvořený," řekl o osmaosmdesátiletý Buffett o svém pětadevadesátiletém kolegovi.

A jejich vzájemné pocity nebyly mylné, jelikož oba muži zůstali od oné večeře až do dneška blízkými přáteli. I když se znají už 60 let a pracují společně více než 40 let, Buffett říká, že když tráví čas s Mungerem, může se od něj "vždy něco nového přiučit".

To může zčásti vysvětlovat, proč se dvojice za šest desetiletí ani jednou nepohádala - což ale neznamená, že se vždy na všem shodnou. "Jsme oba rozhodní a v pohledech na pár věcí se rozcházíme," přiznal Buffett, ale zároveň dodal, že se s Mungerem na velké většině věcí shodnou a mají se spolu skvěle.

Buffettův život by byl bez Mungera horší

"Máme spolu extrémně dobrý vztah a když máte takto skvělého osobního přítele a skvělého byznysového partnera, je byznys stejně jako život mnohem větší zábava," polichotil Buffett na adresu svého dlouholetého kamaráda a dodal: "Víte, společně jsme dosáhli větších věcí, ale zároveň jsme se u toho mnohem víc bavili."

Není to tedy tak, že by si Buffett s Mungerem byli ve svých názorech podobní jako vejce vejci. Oba toto tvrzení odmítají. Zároveň ale zdůrazňují, že pokud se na něčem neshodují, nemají žádný problém názor druhého respektovat: "Určitě se neshodneme na všem, ale i tak jeden k druhému chováme úctu a respekt," řekl Munger v roce 2016 CNBC.

Buffett také přiznává, že na světě není mimo Mungera moc dalších lidí, jejichž radám naslouchá. "Ale Charlie mi během let dal tolik dobrých rad. A i když se mi to možná těžko přiznává, někdy byla má rozhodnutí díky němu lepší. Díky Charliemu jsem rozhodně prožil lepší život."

Tomu říkám úspěšný vztah. O tom, jaké ovoce dokázal postupně za 40 let vyplodit v byznyse, už jste určitě aspoň jednou slyšeli nebo tady na Warengo četli, takže vás těmi spoustami nul a žebříčky nejbohatších lidí světa nebudu zatěžovat ;-).

#osobnirozvoj #pratelstvi #partnerstvi #respekt #ucta

Hodnocení: +16
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
Doporučené příspěvky