Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
09.11.2019 2 minuty čtení

Počet světových miliardářů za posledních 5 let vzrostl o 40 %, drží skoro 200 bilionu Kč

Miliardáři v závislosti na svém podnikání bez ustání vznikají a zase zanikají. Když se ale všechny jejich "ztráty a přírůstky" má dnes svět o 589 osobností se jměním přes miliardu dolarů více než před pěti lety.

Švýcarská banka UBS zveřejnila svůj 2019 Billionaire Insights report, ve kterém se podrobně podívala na to, jak to vypadalo s globálními počty miliardářů v letech 2013 až 2018.

Podle zprávy máme nyní na světě 2101 dolarových miliardářů, přičemž ve zmíněné pětiletce jejich celkový počet vzrostl o 38,9 % a jejich celkové jmění dosáhlo hodnoty 8,5 bilionu dolarů (téměř 200 bilionů korun).

Loňský rok byl během pěti sledovaných let jediným, kdy se celkové bohatství miliardářů smrsklo. I přesto ale od roku 2013 celkem vzrostlo o 2,2 bilionu dolarů (!).

Rozložení dolarových miliardářů napříč světem. Foto: 2019 Billionaire Insights report

Jedinými, kdo loni jako celek neztratil, byli američtí miliardáři, jejichž souhrnné bohatství naopak vzrostlo o 0,1 %. Na konci loňského roku měla Amerika na kontě 749 miliardářů (z toho 652 v Severní Americe a 97 v e střední a Jižní Americe) s kombinovaným jměním 3,6 bilionu dolarů. Nemůže už se však pochlubit nejvyšším počtem miliardářů.

Ještě o 5 více jich totiž žije v asijsko-pacifickém regionu (754). Dohromady však drží výrazně menší bohatství než jejich americká konkurence - 2,5 bilionu dolarů. 43 % (436) z nich tvoří pouze čínští miliardáři, 14 % Indové, 9 % obyvatelé Hongkongu a jen 4 % Japonci.

Evropa, Střední východ a Afrika je dnes domovem pro 598 miliardářů s celkovým jměním 2,4 bilionu dolaru. Jejich počet přitom v loňském roce klesl o 5 %. 397 z nich žije v západní, 151 ve východní Evropě a 50 na Středním východě a v Africe. Česká republika má dle zprávy dnes 8 dolarových miliardářů, všichni z nich jsou self-made, dohromady drží jmění 32,3 miliardy dolarů a jejich počet v posledních dvou letech vzrostl o 33,3 %.

Jak si vede Česká republika? Foto: 2019 Billionaire Insights report

Zpráva také poukázala na výrazný nárůst žen miliardářek. Zatímco v roce 2013 jich na celém světě bylo 160, nyní je to už 233 (nárůst o 46 %). Ženy se tak v posledních pěti letech stávaly miliardářkami rychleji než jejich mužští protějšci

Nejčastěji šlo o podnikatelky z Asie, což je poměrně zajímavá informace, protože asijská kultura je i dnes stále považována za dominovanou spíše muži. Růst počtu asijských miliardářek však naznačuje, že staré pořádky začínají povolovat.

#aktuality #miliardari #bohatstvi

Hodnocení: +15
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Jen pro informaci, těmi miliardáři jsou Petr Kellner, Radovan Vítek, Karel Komárek, Andrej Babiš, Daniel Křetínský, Pavel Baudiš, Pavel Tykač a Marek Dospiva. Skoro jich bylo 9, ale Eduard Kučera má podle Forbesu 22,5 mld. Kč, takže řekněme, že letos na začátku roku a na konci června z něj na chvíli díky kurzu dolarový miliardář byl, teď je dolar stále nad 23 korunami, takže smůla.
    +3
Warengo Premium
Podpořte Warengo a získejte přístup k unikátnímu obsahu a funkcím