04.11.2019 8 minut čtení

Jak zabránit, aby vám monogamie zničila podnikání a vztahy? 2/2

Pro pokračování článku jsem se rozhodl vymezit vůči názoru Jordana Petersona a současně tak reagovat na jednu diskuzi na LinkedInu.

Pokud jste náhodou nečetli 1. díl, najdete ho tady.

Sledoval jsem několik několik videí Jordanem Petersonem a v některých případech má pravdu. Například proč nebýt moc hodný, příběh Petra Pana, avšak zjistil jsem, že jeho pohled na svět v případě posledních videí je velmi omezený a defacto jde proti tomu, co řekl v minulosti. Jeho současný pohled mužům nedává prostor pro růst.

"Enforce monogamy" je z mého pohledu nesmysl, už jen z toho důvodu, že nikoho nemůžete/me nutit do toho, jak má žít. Dále jeho názor, že monogamie snižuje agresivitu u mužů, je též hloupost - v jeho případě pochybuji, že z neznalosti, ale spíše z toho, že prodávat levné/jednoduché řešení je prostě jednodušší, přestože neřeší problém, ale příčinu.

Jeho pohled na svět nebo respektive na to, že všechny ne monogamní civilizace nebo společnosti byly mnohem agresivnější, protože úspěšnější muži měli lepší přístup k ženám a samozřejmě tím pádem ve společnosti byla skupina mužů, která byla bez žen. Což vzbuzuje agresi. S tímto názorem nesouhlasím a to z mnoha důvodů, pro které zde není místo a možná bude lepší najít historika/čku.

Avšak mohu ukázat a popsat to, že tento jev (úspěšnější muži mají lepší přístup k čemukoliv) je součástí naší společnosti ne proto, že máme monogamii, ale protože máme stále hierarchickou společnost s prvky patriarchátu. Kolikrát jsem seděl s muži, vlastně s chlapci, i když jim bylo i více než mě a proběhl rozhovor ve stylu: "Uděláme párty, seženeme modelky, nějaký koks a užijem si, jen se to nesmí dozvědět manželka.".. na jednu stranu ukázka moci a toho, k čemu má dotyčný přístup - klasické poměřování pindíků, ale že to ve vlastním životě nemá poskládané a manželce to nemůže/nechce říct, natož pak s ní sdílet takový zážitek, je nejen smutné, ale i ubohé.

Btw. na co většina z vás potřebuje koks, sníh v případě low class perník? Já to zvládám sám o sobě či s trávou a trochou dobrého jídla a pití, ale to bude jiný článek...

Problém s agresi u mužů v dnešní době, nebo možná obecně s agresi u mužů, "protože testosteron, protože prostě nás takto příroda stvořila", je poměrně širší a hlubší než muž samotný. Sám na sobě jsem zjistil, že agrese je mnohdy mnohem víc vyvolávána okolními vlivy a následky toho, že věci nejdou tak, jak by měly jít a že vlastně okolí nám háže nějaké klacky pod nohy. 

Ono to občas není a nemusí být okolí, ono to můžou být naše představy, že by něco mělo takhle být a ostatní to nejsou schopni pochopit a naši představu naplnit. Agrese je jen špička ledovce a pod ní se skrývá frustrace, pocity ponížení, vyčerpání, nepochopení… Všechno toto se pánům i chlapcům děje, a pokud si myslíte, že jako zástupci mužského druhu nemáte emoce a city, protože vám rodiče a společnost řekli chlapi nepláčou…

Nicméně agrese vzniká i v okamžiku, kdy začnete formovat jedince k obrazu společnosti a v tuhle chvíli je jedno, jestli je to muž nebo žena, což v tomhle případě znamená k obrazu matky či otce, rodiny, následně širší rodiny aspoň širší společnosti a tak dál a to mnohdy proti jejich vůli nebo proti nastavení jejich osobnosti až takovým způsobem, že core vlastnosti dané osobnosti, která je před vámi nebo která je vychovávána, jsou potlačeny, zmáčknuty a na jejich místo jsou vměstnány nové. 

Tento způsob převýchovy samozřejmě v pozdější době způsobí explozi. Záleží potom na typu osobnosti: někdo začne brát drogy, někdo se podřeže někdo, vystřílí celou kancelář či školu a někdo vezme auto a najede do lidí a někdo má krizi osobnosti, najde si milenku/milence, opustí rodinu, zkrátka změní kompletně celý svůj život (tuhle část života už mám za sebou).

Řešení dnešní krize, protože bavíme se tady o kompletní krizi naší společnosti, kdy se ukázalo, že ženy, jelikož se emancipovaly, začaly mnohem víc studovat, dali přednost práci a kariéře, respektive dávají přednost tomu, co je opravdu baví, vytváří tlak na moderního muže 21. století a ten tlak je ne na to, aby přijal sám sebe, kým je a uměl udělat deal se svými emocemi - neboli stal se z něji alfa man. Jenomže muži dneska alespoň dle toho, co vidím já, nemají koule na to sáhnout si opravdu do hloubi svého já a říct si: "Tohle jsem Já, tohle chci dělat, kašlu na všechny ostatní a jdu si vlastní cestou". Tohle je to pravé afrodiziakum..

Ženy se dneska poměrně velmi zdařile emancipovaly a z určitého pohledu je to pro dnešní populaci problém, z jiného zase ne. Je to každopádně příležitost pro muže, aby na sobě začali znovu makat. Na sobě samých.

A jelikož máme všichni stejná práva, máme Právo Volby. Takže nikdo nemůže nutit ženy do onoho, nebo jakoukoliv ženu do toho, aby si zvolila muže, který nechce to samé jako ona. Takže proč by si muž měl chtít zvolit ženu, kterou nechce. 

Nicméně pro ženy je na mužích zajímavé něco mnohem jiného než to, co považují muži zajímavé na ženách. Rozdíl těchto hodnotových žebříčků je dán výchovou a i tím, jak každý z nás pracuje sám na sobě. Některé ženy si volí hodné muže, protože chtějí být nějakým způsobem v bezpečí, některé ženy si volí bohaté muže, protože chtějí být zabezpečené a v bezpečí a některé ženy si volí dominantního může, na první pohled řekněme hrubiána, protože to považují za znak dominance a toho, že budou v bezpečí. A některé ženy si volí osobnost a někdo si prostě vybírat takhle úplně nechce, protože dalších 30 let mít na snídani oběd a večeři svíčkovou prostě je blbost... to se svíčkové přejíte ať chcete, nebo ne.

Otázka na vás, kdo jste a co jste, kam směřujete, čeho chcete dosáhnou a co zde chcete zanechat, co budete dělat, když se za 20 let změní společnost? Kde jsou vaše osobní hodnoty?

Dnes ve společnosti máme sice nějakou formu monogamie, nicméně poměrně slušně jsme zvládli a legalizovali nevěru a udělali z ní řekněme nějakou společenskou normu a pro může ve vyšších pozicích nebo ve vyšších příčkách naší společenské naší společnosti je to něco jako must have.

Takže zde máme závod. Jenže tento závod chlapci a děvčata  nevyhrajete, když poběžíte v krysím závodě, protože tohle je dědictví patriarchátu (mimochodem stále ještě nevím, co je v krysím manuálu na LinkedIn.), ale až když najdete sami sebe. A věřte mi, že cokoli jiného je jednodušší, než najít sám sebe a jít si za svým... bez ohledu na společenský status, názory, chyby kterých se dopustíme. Stoji to čas, sebeobětování, peníze, krev a pot a hromadu psychického a emočního napětí.     

Souhlasím s kouči a psychology, kteří tvrdí, že chlapcům chybí vojna - ona to nemusí být vojna, ale přechodový rituál, může to být vlastně cokoliv, kde si sáhnete na dno.     

Popisuji zde transformaci toho, jak se začnete dívat na svět, když se z vás stane alfa fe/male. V odkazovaném článku je velmi hezky popsán alfa man. Velmi dobře rozumím tomu, co se ve mně děje po emoční stránce, jsem tyto pocity schopen popsat. Rozumím tomu, co dělám, proč to dělám a nesu i všechny následky mého chování. Ostatně mnohem lépe by se mi fungovalo, kdyby ostatní byli ke mně stejně upřímní jako já k nim. A upřímně ne vždy tomu tak bylo.

Pointa článku neleží jen v jeho nadpise, ale v tom, jak je popsán alfa man. Cokoliv co budete chtít, máte na dosah, volba je jen na vás - jedna či více žen, jedna práce na celý život? Je to Vaše osobní rozhodnutí. Život bez rodiny / s novým partnerským modelem / kariérní směřování - vše je vaše rozhodnutí… vše je na vás.

Já si už vybral. A co vy, stále váháte mezi modrou a červenou pilulkou?

#zivot #vztahy #osobnirozvoj #psychologie #spolecnost #sociologie

Hodnocení: +13
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Tak už se těším na ten článek o trávě a troše dobrého jídla a pití :D
  0
 • Po prvním dílu jsem se trochu bál, co přesně bude tím hlavním sdělením :)) ale ta pointa nakonec smysl dává a souhlasím s tím - každý jak to cítí (y)
  0
  • Díky za důvěru. Některá témata je potřeba prvně komunikovat ze široka až k samotnému jádru problému.
   0