03.11.2019 5 minut čtení

Kdyby vám Bezos 2 měsíce po spuštění projektu nabídl $15 milionů, přijali byste? Tito dva řekli ne

Při založení nové společnosti s ambicemi je vždy potřeba nějakou dobu firmě ze sebe dávat absolutně vše, aby se dokázala "postavit na nohy". Jenže když vám 2 měsíce po založení zavolá Jeff Bezos, že vás chce za miliony dolarů koupit, co s tím?

Léto roku 1998 bylo zrovna v plném rozpuku, ale dva podnikatelé v kalifornském Scotts Valley neměli na slunce či dovolenou ani pomyšlení. Byly to totiž teprve dva měsíce od chvíle, kdy Marc Randolph a Reed Hastings oficiálně spustili svůj startup #Netflix. V té době již šlo o online platformu, ale streamování bylo stále jen divokou fantazií. Kdepak, původní Netflix zájemcům a později i předplatitelům filmy místo sítě posílal poštou. Nešlo však o žádné VHS, ale o zcela nové medium, které bylo v USA představeno teprve o rok dříve. Šlo o první online #DVD půjčovnou na světě.

V této letní atmosféře plné práce a snahy uspět s novým projektem v kanceláři Netflixu jednoho dne zazvonil telefon. Na druhém konci byl Jeff #Bezos z Amazonu, který jak později Randolph vzpomínal "se s námi chtěl sejít".

Randolph byl v té době CEO společnosti a hovor jej stejně jako jeho společníka Hastingse, který Amazon shodou okolností obdivoval, nadchl. Bezos se v té době zrovna snažil rozšířit svou online nabídku zboží i mimo knihy a byť firma loni (1997) úspěšně vstoupila na burzu a odnesla si 54 milionů dolarů, byla stále jen čtyři roky stará. Zakladatel Amazonu byl navíc pod tlakem investorů, kteří chtěli vidět expanzi do dalších segmentů zboží, a tak měl chuť provést nějakou tu agresivní akvizici. A nejen jednu - v této době již Bezos věděl, že chce mít obchod, kde bude možné koupit vše.

Chtěl být "obchodem pro všechno," píše Randolph ve své knize "That Will Never Work". "V té době měl Amazon příjmy skoro 100 milionů dolarů z prodeje knih a asi 600 zaměstnanců." Zakladatelé Netflixu neměli odvahu ani chuť schůzku s Bezosem odmítnout, a tak sedli na letadlo do Seattlu. Když dorazili do Amazonu, byli lehce překvapeni:

"Vešli jsme do kanceláře a tam to vypadalo jako v chlívku. Lidé se tam mačkali jeden přes druhého. Nebyl tam snad jediný normální stůl. Všechny stoly byly ze dveří, takových starých dřevěných dveří na dřevěných sloupcích. A Jeff sdílel svou kancelář se čtyřmi dalšími lidmi."

Během schůzky Randolph a Hastings rychle pochopili, že Bezos má zájem koupit Netflix, aby nakopl vstup Amazonu na trh s videem. V závěru schůzky jim za Netflix nabídl "nižší desítky milionů dolarů", ale přesnou částku jim nesdělil. "Když někdo použije termín 'nižší desítky', znamená to sotva desítky. Takže pravděpodobně něco mezi 14 a 16 miliony," píše Randolph.

Reed Hastings s obálkami, ve kterých se nacházejí DVD s filmy připravené k odeslání.

Jelikož byl Netflix jen dva měsíce starý, nebyla to vzhledem k odvedené práci vůbec malá částka. Randolph měl v té době 30 % společnosti a Hastings, který o rok dříve prodal svou společnost Pure Atria za 700 milionů dolarů a byl hlavním investorem projektu, držel 70 %. Oba by tak odešli s několika miliony dolarů.

Na cestě zpátky do Kalifornie společníci v letadle řešili, jaké jsou klady a zápory pro případný prodej Netflixu.

Největší klad byl jasný - společnost v té době nevydělávala žádné peníze a co víc, neměla ani opakovatelný, expandovatelný či ziskový byznys model. Byť si na nedostatek byznysu nemohli stěžovat (největší příjmy obstarávaly prodeje DVD), jejich náklady byly rovněž velmi vysoké. Cesta do Seattlu jim navíc ukázala ještě jednu věc - Bezosův apetit pro utrácení za vstup do video byznysu znamenal, že pokud Netflix Amazonu neprodají, budou s ním velmi brzy soupeřit.

I přes tyto negativa ale jak Randolph, tak Hastings věděli, že jejich společnost rozhodně není před krachem a nenachází se v žádné bezradné situaci. Měli funkční webovou stránku, tým chytrých lidí a atraktivní smlouvy podepsané hned s několika výrobci DVD nosičů. Podařilo se jim také vymyslet, jak dostat do své nabídky prakticky jakékoli DVD na trhu. Netflix tak v té době a navzdory svému mládí byl jednoznačně nejlepším online místem, pokud jste nějaké DVD chtěli.

Ještě v letadle domů se oba společníci shodli, že pro vzdávání se ještě nenastal ten správný moment a jakmile přistáli v Kalifornii, nabídku "slušně" odmítli. Schůzka s Bezosem a hrozba Amazonu jakožto velké konkurence je rovněž inspirovala k vymyšlení nových způsobů, jak na DVD vydělat peníze. V následujícím roce proto představili nový model, který zákazníkům umožňoval si DVD online nejen koupit, ale také pronajmout.

Dnes už víme, že se tehdy oba spoluzakladatelé rozhodli správně. Netflix je dnes šestou největší internetovou společností na světě a v loňském roce vydělal přes 15,7 miliardy dolarů (35% nárůst oproti roku 2017). Z půjčovny filmů se stal streamovací gigant a produkční společnost, která dnes točí svůj vlastní originální filmový i seriálový obsah a má dle výsledků za 3. čtvrtletí letošního roku na celém světě více než 158 milionů předplatitelů.

Reed Hastings (zcela vlevo) a Marc Randolph (uprostřed) slaví na palubě letadla po úspěšném IPO Netflixu na burze Nasdaq 29. května 2002; Foto: Marc Randolph

Hastings stále vlastní asi 2,5 % Netflixu a jeho jmění je odhadováno na 3,4 miliardy dolarů. Randolph společnost v roce 2003 opustil, jeho jmění je odhadováno na 400 milionů dolarů a dnes říká, že tehdejší rozhodnutí neprodat jej naučilo jednu důležitou věc. Když příležitost zaklepe na dveře, nemusíte jí nutně rovnou otevřít, ale je hloupost aspoň se nepodívat klíčovou dírkou.

#podnikani #randolph #hastings

Hodnocení: +16
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Tak pokud Hastings prodal pár měsíců před tím firmu za 700 milionů, tak asi neměl úplně potřebu prodávat. Jiná situace by byla, kdyby to byli třeba dva mladí kluci bez peněz :)) Ale jasně, i tak celkem odvážnej krok po pouhých dvou měsících.
    +1
Doporučené příspěvky
6 minut
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
6 minut
4 minuty
5 minut
4 minuty
4 minuty
5 minut
Doporučené příspěvky
6 minut
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
6 minut
4 minuty
5 minut
4 minuty
4 minuty
5 minut