27.09.2018 4 minuty čtení

„Bitcoin je mnohem lepším uchovatelem hodnoty než zlato!“

Krypto analytik Lou Kerner nedávno uvedl, že Bitcoin je mnohem lepším uchovatelem hodnoty než v současné době ke stejnému účelu využívaný drahý kov. Nicméně dodal, že bude ještě několik let trvat, než lidé pochopí jeho skutečnou hodnotu. Neočekává tak v nejbližších letech, že by investoři využívající k tomuto účelu právě zlato „přepnuli“ na Bitcoin.

Spoluzakladatel a partner v newyorské venture kapitálové společnosti CryptoOracle.io, která se zaměřuje na investování do krypto startupů nedávno uvedl, že nejrozšířenější kryptoměna je funkčně mnohem lepší jako uchovatel hodnoty než zlato.

Kerner také věří, že lidé nakonec přejdou ze zlata na Bitcoin jako dlouhodobou investici. Absolvent Stanfordské univerzity prohlásil: *“Zlato se používá k tomuto účelu už několik tisíc let, očekávám však, že část z jedinců, kteří drží své investice ve zlatě se časem začnou přesouvat k vlajkové kryptoměně.

Nejedná se o něco zcela nového

Když byla zpochybňována volatilita kryptoměn a padla otázka, zda se tedy jedná z dlouhodobého hlediska o zdravou věc, Kerner odpověděl: “Nejedná se o zcela novou situaci. Když se objeví nová třída aktiv prochází většinou podobným vývojem. Vzpomeneme-li si na junk bonds (vysoce riskantní dluhopis emitovaný pod cenou), tak ty byly také extrémně volatilní. Jako bychom dnes koukali na Bitcoin. Mnoho lidí je nazývalo podvodem, ale dnes o 40 let později se jedná o stejný investiční instrument jako cokoliv jiného. Domnívám se, že u Bitcoinu bude následovat podobný vývoj.“

„Bitcoin je jako uchovatel hodnoty funkčně mnohem lepší než zlato.“

Posléze ještě dodal: “Jakékoliv nové aktivum je ve svých počátcích extrémně volatilní. Nikdo neví, jak ho přesně ocenit, a to je přesně to, co dnes vidíme u Bitcoinu a dalších kryptoměn.“

Již v předchozím rozhovoru z listopadu 2017 Kerner uvedl, že decentralizované technologie založené na blockchainu, konkrétně pak například inteligentní smlouvy, jsou „tou největší věcí, která do budoucna ovlivní život lidí“. Spoluzakladatel CryptoOracle tehdy porovnával jeho růst a vývoj s vývojem obřího e-commerce prodejce Amazonu v letech 1997–2000, který byl také v té době považován za bublinu a podívejme, jak je na tom Amazon dnes.

Ačkoliv akcie Amazonu v 90. letech vzrostly 70× a pak naopak spadly o 95 procent, tak pokud se podíváme na jejich volatilitu z dnešní perspektivy, všechny tyto výkyvy během čtyř let jsou dnes zanedbatelné. V podobné situaci se podle Kernera v současnosti nachází právě i trh s Bitcoinem a kryptoměnami.

Bitcoin představuje bezpečný přístav

Spoluzakladatel CryptoOracle není jediným analytikem krypto trhu, který by srovnával nejstarší kryptoměnu se zlatem anebo popisoval jeho růst a adopci tím, že uvedl příklady zavedených technologických společností jako jsou Microsoft, Intel nebo Amazon.

Analytik Willy Woo uvedl, že cena Bitcoinu se může ostře propadnou, stejně jako například zlato během poslední finanční krize, ale pak stejně jako zlato může vystřelit opět vzhůru. Woo také nazval Bitcoin bezpečným přístavem pro všechny dolarové investory, kdyby měl dolar začít ztrácet své postavení hlavní rezervní světové měny.

„Technologie vyvinuté Amazonem a Microsoftem také byly přijímány postupně, míra jejich přijetí s časem však exponenciálně roste.“

Kromě něj například hlavní analytik společnosti CoinShares, Meltem Demirors, přirovnal kryptoměny právě k akciím technologických gigantů: “Paradigmata měnícím technologiím, které byly vyvinuty Amazonem a Microsoftem, také trvalo velmi dlouho než dospěly, míra jejich přijetí se exponenciálně zvyšuje, ale jedná se o období mnoha let. To samé se bude dít i Bitcoinu a jiným kryptoměnám, jako je například Ethereum.“

Pozoruhodné také je, že byl Bitcoin v letošním roce již schopný vypořádat dvojnásobný počet transakcí v porovnání s objemem obchodů na světových trzích se zlatem. Objem transakcí kryptoměn překonal zlato už v loňském roce v době, kdy cena Bitcoinu dosáhla parity s uncí zlata.

Hodnocení: 0
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.