31.10.2019 3 minuty čtení

Jak české firmy ovlivňují neuhrazené faktury?

Pětina všech plateb v ČR není uhrazená včas, některé účty dokonce nezaplacené zůstanou. V důsledku toho se české firmy více než loni potýkají s poklesem zisků (40 %), investic (20 %) a naopak se zvyšováním cen (17 %).

Dvěma třetinám společností pomáhají s navrácením prostředků externí služby specializované na inkaso pohledávek. Zpět získané peníze využívá 69 % majitelů k úhradě vlastních dluhů, výrazně je ale investují i do výzkumu (30 %). To vyplývá z výsledků celoevropského průzkumu platební morálky pro společnost EOS Group.

„Českým společnostem se ve srovnání s evropským průměrem daří stále o něco lépe. Domnívám se, že je to způsobeno vyspělostí české ekonomiky, která se v mnoha aspektech přibližuje ekonomikám západním. V Evropě o přežití kvůli nesplaceným pohledávkám bojuje více jak každá sedmá společnost, v Chorvatsku dokonce každá čtvrtá. Opožděné platby nejvíce ohrožují podnikání ve východních zemích, kde se situace oproti loňskému roku zhoršila“, říká Vladimír Vachel, jednatel inkasní agentury EOS KSI.

Většina firem se snaží získané peníze využít na uhrazení vlastních dluhů

České společnosti se proti neuhrazeným fakturám brání především včasnou fakturací (79 %), nebo správným nastavením upomínkového procesu ve vymáhání (60 %). Návratnost peněz si firmy zajišťují také prostřednictvím spolupráce s externí společností specializující se na poskytování inkasních služeb (67 %).

Další prevencí proti neuhrazení faktur je jejich on-line pojištění, včetně vymáhací procesu. Vymáhání dluhů a pohledávek je záležitostí, která není zrovna levná a podnikatele občas stojí nejen čas, ale i nervy. Naše pojištění kryje nejen 85 % z fakturované částky, které Vám v případě neuhrazení ze strany Vašeho odběratele vyplatíme, a to ve spolupráci s ČSOB Pojišťovnou. Dokonce se postaráme i o veškerou administrativu spojenou s vyplacením odškodného a budeme až do 90 dne po splatnosti urgovat dlužníky.

 

VÍCE O POJIŠTĚNÍ FAKTUR

 

PŘÍBĚH NAŠEHO KLIENTA:

Atelier Dako pojišťuje několik faktur měsíčně. Hlavní výhodu pojištění faktur vidí v možnosti jít do vyššího rizika, tzn. že i novým „neprověřeným“ zákazníkům může nabídnout velmi poptávanou a žádanou platbu na fakturu, až po dodání zboží. Je to velmi cenná konkurenční výhoda. Díky pojištění faktur má navíc jistotu, že když odběratel nezaplatí, protože nechce nebo nemůže, dostane firma zpět 85 % z hodnoty faktury. A to je k nezaplacení.

SPOČÍTAT CENU POJIŠTĚNÍ

A co o pojištění faktur říká sám Pavel Kovařík?

„Služba PojištěnáFaktura.cz je produkt, který na trhu dlouho chyběl. Je to rychlý nástroj, se kterým se snadno pracuje. Oceňuji hlavně možnost řešení on-line bez čekání.

Limit faktur je 500 000 Kč a nejnižší fakturovaná částka je stanovena na 10 000 Kč. Pojistit si faktury se zpravidla vyplatí u nižších faktur z důvodu neefektivity při soudním vymáháním, kde samotný soud může vyjít dráž než dluh samotný. Naopak „velké“ faktury mohou v případě neuhrazení podnikání našich klientů ohrozit a přispět tak k případnému bankrotu.

 

Celý článek ZDE

Zdroj: Investujeme.cz

Hodnocení: +5
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.