4 minuty čtení

5 věcí, které se marketéři mohou naučit od vývojářů softwaru

Interakce mezi vývojářem softwaru a marketérem mohou být omezené, ale poznat, jak vývojáři tráví svůj čas může marketérům (a nejen jim) nabídnout některé užitečné poznatky, jak lépe strukturovat svou vlastní práci.

V podstatě je to právě pět věcí, které pomáhají vývojářům, aby jejich práce byla úspěšná: dokonalé plánování a jasná komunikace, kompletní organizace, držení se trendů (náskok), flexibilita a precizní testování.

1. Perfektní plánování a jasná komunikace

Od koordinovaných marketingových kampaní až po vývoj nové mobilní aplikace, každý projekt začíná plánováním. Nakonec, pokud pohoříte v plánování, máte v plánu pohořet i s projektem.

Zajistěte, aby se všechny zúčastněné strany účastnily projektu od samého počátku. Toto je nezbytné, pokud má každý pochopit celkové záměry a cíle, aby měl projekt šanci uspět.

Častá a důkladná komunikace, a to jak interně, tak s klienty, má zásadní význam pro řízení očekávání a řešení případných problémů, které mohou nastat.

Doporučení: Ujistěte se, že všechny akce, plány a cíle jsou sepsány. Spoléhat se na paměť se příliš nevyplácí a slovní požadavky lze snadno ignorovat nebo zapomenout.

Ujistěte se, že veškerá dokumentace je uložena na zálohovaném a snadno přístupném místě.

Určete odpovědnou osobu nebo tým, který bude zodpovědný za provoz kampaně. Tato osoba nebo tým může být centrální zdroj informací a kontaktní místo pro klienta.

2. Organizace a zdroje

Mít správnou strukturu a řízené workflow je nezbytné pro zajištění stabilní dodávky dílčích cílů.

Zajistěte, že marketingový tým má před zahájením správné prostředky (zdrojová data).

Doporučení: Před zahájením projektu dejte dohromady a rozešlete plány a časové rozvrhy.

Pokud nemáte odpovědného projektového manažera, proškolte klíčové zaměstnance v oblasti nástrojů a technik projektového řízení, aby vám pomohli dát dohromady různé pohyblivé části (a lidi), potřebné k úspěšné realizaci kampaně.

Pořiďte si nástroj pro řízení projektů. Dnes existuje mnoho cloudových řešení, kde zainteresované strany/osoby mají příležitost diskutovat, sdílet a spravovat pracovní složky efektivním způsobem.

3. Buďte „trendy“

Vývojáři se snaží držet krok s technickou stránkou všech věcí kolem nás. Mají dalekosáhlé znalosti „jak to bylo předtím“ a jak to funguje nyní.

Stejně tak marketingové týmy mají svou práci jako stvořenou pro to, aby udržely krok s nejnovějšími trendy… Od poslední aktualizace algoritmu na Google až po další virální video.

Doporučení: Nechte si každý týden čas na studium nových věcí od autorit v oboru.

4. Flexibilita

S každým novým zákazníkem nebo projektem dostáváte unikátní soubor výzev a zdrojů. Někteří požadují neuvěřitelné tech-savviness (technické zkušenosti), a vy musíte být připraveni a ochotni prokázat své odborné znalosti. Jiní na tom zase moc nelpí.

Ať tak či onak, každý nový projekt orientovaný na speciálního zákazníka je potřeba „ušít na míru“. Řešení „toto padne každému“ zde moc nefunguje.

Doporučení: Demonstrujte si, jak bude projekt realizovaný, vytvořte si smlouvu/dohodu o dílo – dokument, který nastiňuje, co klient od vás může očekávat, a na oplátku, co můžete očekávat vy od klienta.

5. Testování

Samozřejmě, že před spuštěním nového nástroje nebo programu vývojáři softwaru provádí přísné testování. Dokonce i malé chyby mohou nový produkt rychle „roztočit“ nepříznivým směrem, což způsobuje nemalé rozpaky a ztracené příjmy, pokud chyba nebyla odhalena.

V marketingovém světě potřebujeme testovat vše, od kampaní až po obsah. A jsou to právě marketéři, kteří by neměli dovolit selhání žádného projektu či kampaně v důsledku chyb či špatného úsudku.

Doporučení: Stanovte si jasné klíčové ukazatele výkonnosti, abyste ihned věděli, jak si nový projekt vede.

Vytvořte kampaně založené na důkazech (úspěšné akce z minulosti) a zkušenostech.

Je-li to možné, proveďte testovací kampaně nejprve s malou skupinou lidí, než je začnete šířit většímu publiku.

Hodnocení: +17
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.