Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
30.10.2019 2 minuty čtení

Elektromobilita, baterie, peníze a nabíjení

Aron Lazarchick pracuje ve Škoda Auto na rozvoji elektromobility a věnuje se využití recyklovaných baterií pro skladování elektrické energie. Pro server orobotice.cz odpověděl, co je hlavní problém elektromobilů a co s bateriemi, až v autě doslouží.

Jak to v současnosti vypadá s elektromobilitou?

Jak kde. Například ve Skandinávii a Nizozemsku jsou elektrická vozidla velmi rozšířená. Je to částečně i díky dotacím. V České republice elektrických aut naproti tomu tolik nejezdí, a to hlavně proto, že chybí infrastruktura.

A není to hlavně proto, že elektrická auta jsou drahá?

Není. Cena elektrických vozidel klesá. Nové elektrické Škoda Citigo je jedním z nejlevnějších elektroaut na trhu. Není sice nejvíc sexy, ale má velmi slušný dojezd, kolem 260 km. Na trh přicházejí elektroauta, která si může dovolit čím dál tím víc lidí. Jsme nyní v bodě obratu. Před pár lety bylo elektrické auto luxusní statek pro lidi, kteří mají hodně peněz na útratu. Z luxusního zboží se ovšem elektrické vozidlo stalo poměrně dostupnou věcí. Největším problémem rozvoje elektromobility v zemích jako Česká republika v současnosti není cena, ale „obavy z dojezdu“. Lidi si nekoupí elektrické auto proto, že se bojí vyjet z města na delší cestu, neboť chybí nabíjecí infrastruktura. To je však jako s vejcem a slepicí: infrastruktura a elektrická auta musí růst současně.

Budou se ceny klasických a elektrických aut přibližovat?

Částečně se to už děje. Větším problémem než vysoká cena je nedostatečná infrastruktura.

Jaké jsou přednosti elektrických aut oproti autům klasickým, když odhlédneme od ekologických aspektů či módy?

Čistě mechanicky elektrická auta převyšují auta klasická. Brzdy se totiž méně opotřebovávají, motor je velmi jednoduchý a vydrží déle. Baterii je třeba sice časem vyměnit, ale není to zásadní problém. V případě auta se spalovacím motorem nejde omlazení vyřešit výměnou motoru, tak to prostě nefunguje. U elektroaut to jde. Navíc provoz elektrických vozidel je levnější.

Více na orobotice.cz.

Hodnocení: +5
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Warengo Premium
Podpořte Warengo a získejte přístup k unikátnímu obsahu a funkcím