26.09.2018 5 minut čtení

Chcete se zajistit na důchod a klidné stáří? Začněte investovat

V dnešní době už se nelze v prvé řadě spoléhat na stát. Taková ta doba, kdy se říkalo: „Stát se postará“ už je dávno za námi. V západním světě je standardem, že si většina lidí zajišťuje prostředky na stáří pravidelnými nebo jednorázovými investicemi. Principem investování je zhodnocování našich volných finančních prostředků s podstoupením určitého rizika a jisté ztráty likvidity volných prostředků. Připravili jsme pro vás devět rad, které vám mohou být na jeho startu užitečné.

#1 Začněte investovat on-line skrze svou banku

Nejjednodušším a nejrychlejším způsobem, jak začít investovat, je investování prostřednictvím internetu. K investování po internetu nabádají své klienty banky, u kterých k první investici stačí být vlastníkem účtu a prokázat svou totožnost. Některé banky pak nabízí i ukázková portfolia a o dění na finančních trzích nabízí zevrubné informace.

#2 Investujte do akcií „nezničitelných" firem

Další radou je investovat do akcií korporátních firem, které není možné jen tak položit na lopatky. V České republice je ukázkovým příkladem takové společnosti energetický gigant ČEZ. V celosvětovém měřítku pak můžeme hovořit například o společnostech Apple, Microsoft a v současné době mají opět podobné postavení i velké americké banky jako jsou Goldman Sachs nebo Bank of America.

Krátkodobé tržní výkyvy samozřejmě vyloučit nelze.

U těchto společností se nemusíte bát, že o své peníze v nejbližší době přijdete. Samozřejmě, krátkodobé tržní výkyvy nelze vyloučit, ale z dlouhodobého hlediska byste u podobných firem neměly šlápnout vedle. Tyto společnosti již mají vybudované své jméno, na trhu působí velmi dlouho a především patří ke špičkám ve svých odvětví.

#3 Vyzkoušejte moderní aplikace

Žijeme v hi-tech době, kdo nevlastní smartphone jako by nebyl. Proč tedy nevyužít toto zařízení, které máme neustále při sobě, aby nám prostřednictvím mobilních aplikací ulehčilo přístup k investičním nástrojům? Mezi takové aplikace můžeme zařadit například FundLift či Ferratum, ve Spojených Státech je populární Stash, zajímavou alternativou pak může být třeba i Zonky.

#4 Stanovte si cíle

Je velmi důležité vědět, čeho chceme pomocí investování dosáhnout. Prvním krokem k určení našeho cíle je sestavení rozvahy, ze které budou patrné naše budoucí závazky, z jejich velikosti a časové struktury vyplynou naše finanční cíle, které musejí být splnitelné. Stůjte nohama pevně na zemi a mějte realistickou představu o výnosnosti našich investic.

Základem úspěšného investování je rovněž pochopení principu investičního trojúhelníku.

Základem úspěšného investování je rovněž pochopení principu investičního trojúhelníku, jehož tři vrcholy tvoří výnos, likvidita a riziko, přičemž to jsou všechny veličiny závislé na čase. Je třeba si uvědomit, že vždy lze dosáhnout pouze dvou vrcholů trojúhelníku. Pokud například chceme dosáhnout zajímavého výnosu, musíme podstoupit větší riziko. S tím je ale spojen mnohem delší investiční horizont, a proto nám klesá likvidita dané investice.

#5 Nechte si poradit od kvalifikovaného poradce

Radit se o investování je určitě nutné, důležité však je poslouchat správnou osobu. Názory vašich přátel, rodiny a rádoby expertů jsou určitě mnohdy zajímavé, ale rozhodně vám nemohou pomoci ve splnění vytyčených investičních cílů. Proto se nebojte vyhledat kvalifikovaného investičního poradce, který ví, o čem mluví a svým odborným názorem vám může pomoci vaše peníze zhodnotit.

#6 Zvažte investici do nemovitosti

Ačkoliv už si můžete říkat, že už pozdě bycha honiti, máte nedostatek hotovosti nebo se vám zkrátka nechce do hypotéky. Stále můžete zvážit investici do nemovitostního fondu, kde zvláště ty zaměřené na komerční nemovitosti stále mohou představovat zajímavou investiční příležitost.

Nemovitostní fondy zaměřené na komerční nemovitosti stále mohou představovat zajímavou investiční příležitost.

Jestli tedy nejste příznivci burzy nebo máte strach z neznámých vod využijte této možnosti, jak investovat dlouhodobě ať už jednorázově nebo pravidelně.

#7 Buďte „alternativní“

Pokud máte k dispozici více finančních prostředků a k nim i dostatek odvahy, nebojte se netradičního investování. Investici do uměleckých děl už možná můžeme pomalu řadit k tradičnímu přístupu k investování, ale co takhle investiční hudební nástroje jako třeba housle?

Pokud jste milovníci kvalitní whisky, pak by pro vás mohly být zajímavé i fondy zaměřující se na investice do tohoto zlatavého nápoje. Nebo vás snad láká nestabilní svět kryptoměn?

#8 Investujte do lidských zdrojů

Co takhle koupit celou společnost? Pokud investujete do startupů, je potřeba vnímat je komplexně. Kromě toho, jaký je před vámi projekt, je především důležité, kdo na něm pracuje. Zkušení američtí investoři říkají, že se investuje především do lidí, přičemž klíčový je tým či zakladatel, který se snaží projekt představit a „prodat“.

#9 Buďte otevření vůči investicím v zahraničí

Mnoho lidí se obává investic mimo naši zemi, snad z neznalosti či strachu expandovat za hranice. Úspěšní investoři však často investují i mimo naši republiku. Buďte proto otevřeni novým příležitostem v zahraničí, třeba se vám vyplatí.

Rozvíjející se trhy mohou skutečně představovat potenciální zlatý důl. Uvažovali už jste někdy i tímto směrem? Zkuste se podívat na země jako jsou Keňa, Filipíny nebo Chile, možná budete překvapeni.

Hodnocení: +1
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.