30.10.2019 4 minuty čtení

Ranní zprávy 30.10.2019: Krvácející Boeing, oslavující Airbus a největší IPO v historii na obzoru

Pravidelný ranní souhrn toho nejdůležitějšího za předešlý den.

Dobré ráno, zažil Boeing během 103 let své historie horší rok, než je 2019? Zůstává sice i nadále největší leteckou společností na světě, ale kauza 737 MAX jeho zisky silně paralyzuje a v závětří mocně dotahuje Airbus, který mezitím získal jednu z nejobjemnějších zakázek v historii komerčního leteckého průmyslu. Kdybyste si dnes chtěli koupit velké soukromé letadlo, šli byste do Boeingu, nebo Airbusu? Mějte úspěšný den, ať už je nálada jakákoli!

-----

Partnerem newsletteru je ČAF, nezisková organizace sdružující poskytovatele franchisingu. Chci vědět víc!

-----

Slova dne

„Poučili jsme se z obou nehod a identifikovali změny, které musí být provedeny. Kdybychom měli dříve stejné znalosti jako nyní, rozhodovali bychom se jinak. Přemýšlím o tom den co den.“ - Dennis Muilenburg

Generální ředitel Boeingu během výslechu před Kongresem prohlásil, že společnost zřejmě mohla být při konstruování letounu #737MAX pozornější. Zákonodárci výrobce obviňují, že jeho prioritou byly zisky před bezpečností, a tak zanedbal bezpečnost.

-----

Číslo dne

300

#Boeing dostane na frak i zde. Konkurenční #Airbus totiž zrovna od indických aerolinek IndiGo obdržel jednu z největších leteckých zakázek v historii. Indové si objednali 300 letadel A320neo. Hodnota zakázky je v přepočtu odhadována až na 760 miliard korun.

-----

Vítěz a poražený

Fiat Chrysler +7.56 % (129.72 USD)

Akcie koncernu #FiatChrysler včera silně posílily poté, co The Wall Street Journal přinesl informaci, že společnost jedná o fúzi s francouzským Peugeotem. Značka #Peugeot je dalším zájemcem o fúzi poté, co jednání Fiatu s konkurenčním Renaultem selhala.

Beyond Meat -22.22 % (81.99 USD)

Ukončení omezení na prodej akcií #BeyondMeat včera znamenalo, že investoři začali houfně vybírat zisky z letošního #IPO hitu. Okolo rostlinných párků a burgerů navíc rostou obavy, a to zejména kvůli stále houževnatější konkurenci a růstu nákladů.

-----

Burza

Index #SP500 sice včera vytvořil nové intradenní maximum (3047,87 bodů), ale nakonec propadl a po čtyřech plusových dnech uzavřel v mírném mínusu. Investoři nyní upnou pozornost k zasedání #FED, které bude probíhat dnes a zítra.

Pro více informací sledujte Investujeme.czFXstreet.cz či analytika Štěpána Křečka.

-----

Bleskově

▶ Očekávané IPO ropné společnosti #SaudiAramco započne dle agentury Reuters 3. listopadu. Burzovní svět očekává, že půjde o rekordní nabídku, která z firmy udělá nejhodnotnější společnost na světě. Valuace je odhadována až na 2 biliony dolarů.

V Praze již letos bylo prodáno 3710 nových bytů, což je meziročně o 6,4 % více. Jen v #Q3 to bylo 1392, což je nejvíce od Q2 2017. Průměrná cena za metr čtvereční překonala historickou hranici sta tisíc a zastavila se na částce 101 360 Kč za metr čtvereční. #praha #nemovitosti #reality

Britská dolní sněmovna parlamentu ustanovila datum předčasných voleb na 12. prosince. Do voleb zřejmě půjde jako favorit současný premiér Boris Johnson, který má v rukávu dohodu o brexitu s Bruselem, jejíž naplnění mu překazila opozice. #brexit #volby

Český miliardář Daniel #Kretinsky expanduje do Irska. Jeho Energetický a průmyslový holding zde získal většinový podíl (80 %) v provozovateli jedné tamní elektrárny o výkonu 400 megawattů, firmě Tynagh Energy Limited.

#NovyZeland je dle zprávy Světové banky zemí s nejlepšími podmínkami pro podnikání na světě. Druhý je #Singapur a třetí příčku získal #Hongkong. Česká republika obsadila v každoročním žebříčku 41. místo a klesla tak z loňského 35. místa.

Pro více zpráv ze světa byznysu sledujte účty IHNED.cz, E15.cz či Euro.

-----

Chcete vědět víc?

Zaregistrovaní uživatelé dostávají tento newsletter s mnoha dalšími zajímavostmi do svého emailu každé všední ráno v 7.00. Díky tomu získávají informační náskok a lepší orientaci v byznysu. Přidejte se.

#warengo #zpravy #byznys #newsletter

Hodnocení: +10
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.