29.10.2019 4 minuty čtení

Odpočívat ve stresu je nesmysl, naopak zaberte

Stres je každodenním společníkem mnoha z nás. Není divu. V informační době náš mozek musí průběžně zpracovávat ohromné množství podnětů z okolí, na které často není vůbec připraven. Jak můžeme docílit alespoň relativního duševního klidu?

Říká se, že se práce se od soukromí musí oddělit buď dubovými dveřmi nebo skleničkou koňaku, aby se člověk nedostal do stresu. Co to ale vlastně je stres? Jak se s ním vypořádat? A jak reagovat, když cítíme, že už je toho zkrátka na nás moc?

Odpočívat ve stresu je nesmysl, naopak zaberte

Po úvodní části semináře věnovaného prevenci, navázal Pavel Ranc vysvětlením principu stresu a také jednoduchým doporučením, jak se s příčinou stresu vypořádat.

Uvedl, že málo známým principem, který stres způsobuje, jsou naše nedokončené záležitosti – povinnosti či nedořešené problémy. Pokud jich máme příliš mnoho, fungují jako zdroj naší únavy a přetížení.

„Nedokončené cykly vám berou pozornost a energii a dokud je nevyřešíte, žádný odpočinek vám nepomůže. Pokud jste ve stresu, není řešením hledat únik nebo relax, protože mezitím se množství vaší nevyřízené práce zvyšuje.“

Člověk nicméně prý není ochoten změnit tendenci k prokrastinaci, protože si neuvědomuje, jak mu ničí jeho život i život jeho blízkých. Jak tedy začít pracovat se stresem hned a bez výmluv? Na to konto nabídl Pavel Ranc jednoduchý osvědčený recept:

  1. Dokončete vaše akční cykly TEĎ – co můžete udělat hned, neodkládejte to, i když se vám do toho sebevíc nechce.
  2. Co nelze ukončit hned, naplánujte – stanovte si konkrétní termín a ten dodržte.
  3. Delegujte – pokud některé úkoly nemusíte dělat nebo ani nespadají do vaší kompetence, jednoduše jimi pověřte někoho jiného.
  4. Vyhoďte/neřešte – naučte se říkat „ne“ a pravidelně si třiďte i váš nepořádek na/v pracovním stole. Uvidíte, jak se vám záhy uleví, když vyházíte třeba jen nepotřebné katalogy či neaktuální produktové nabídky.

Tento postup můžete snadno aplikovat na všechny vaše úkoly – i na vaše „kostlivce ve skříni“.

Seminář zodpovídá nejčastější otázky účastníků:

  • Co mohu změnit hned pro získání pocitu úlevy ve vztahu k práci?
  • Jak se vyrovnat s neustále se hromadícími povinnostmi a neklást na sebe přílišný tlak?
  • Které faktory jsou příčinou stresu a jak se jim ubránit?
  • Existuje nějaká prevence stresu?
  • Jak získat více času na sebe, svou rodinu a záliby?

V průběhu dvouhodinového setkání lépe porozumíte sobě samým i jednání svého okolí. Namísto obvyklých rad k tématu organizace času a plánování získáte bližší náhled na své jednání a postoje vůči aktivitám, kterým se věnujete, a situacím, do nichž se dostáváte. Seznámíte se s pozicemi „příčiny“ a „efektu“, které ovlivňují vaše chování ve stresových situacích. Zároveň zjistíte, proč vaši kolegové, rodina či přátelé jednají v určitých případech tak, jak jednají, naučíte se jejich chování předvídat a lépe reagovat.

Zaujal Vás tento článek?

Přijďte se inspirovat osobně na seminář "Jak zvládat stres" 14.11. v Praze, který je na 2 hodiny a je zdarma.

Seminář „Jak zvládat stres?“ vám nabídne řadu konkrétních příkladů a situací a inspiruje vás několika jednoduchými a praktickými tipy, které můžete ihned využít ve svém každodenním životě.

Rádi vás tam uvidíme.

Hodnocení: +10
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.