27.10.2019 7 minut čtení

Úspěšný český podnikatel upozorňuje na deset nejčastějších chyb v podnikání

Neděláte tyto základní chyby i vy? Ředitel společnosti J.I.P., Jiří Jemelka, vyzdvihuje deset nejčastějších chyb, kterých se podnikatelé dopouštění. Když je budete znát, můžete se jich jednoduše vyvarovat.

Ing. Bc. Jiří Jemelka MBA je člověk s inspirativním příběhem a níže uvedených 10 věcí je podle něj nejčastějšími chybami v podnikání. Konkrétně míří k začínajícím podnikatelům, protože, jak uvádí statistika, o kterou se opírá, první rok podnikání nepřežije 20 % firem. 30 % společností skončí do konce druhého roku, a do pěti let je to už zhruba polovina všech firem. A pokud půjdeme ještě dál, jedenáct let existence zvládne jen 30 % společností.

Vzhledem k číslům uvedeným výše stojí za pozornost uvedené rady pana Jemelky, který vyzdvihuje deset nejčastějších a stále se opakujících chyb u začínajících podnikatelů. Nemusíte být začínající podnikatel, aby text byl vhodný i pro vás, protože pamatujte na statistiku uvedenou výše. Jen 30 % přežije více než jedenáct let.

1) Plán není třeba, jdeme rovnou na věc

Mnoho začínajících podniků ženou jejich majitelé do záhuby tím, že ve snaze rozjet byznys co nejrychleji a nejjednodušeji vynechají fázi plánování. Jenže bez důkladného obchodního, finančního i marketingového plánu bude společnost fungovat jen chvíli. Možná se i chvíli bude dařit, ale dlouhodobě takový stav udržitelný není a dříve nebo později dojde k problému, protože podnik vlastně pojede naslepo. A jak to dopadá s neřízenou střelou? Téměř vždycky mine cíl. Každá vaše schůzka by měla mít cíl. Každý telefonát uskutečněný v rámci podnikání má mít svůj cíl.

2) Vize? Přeci vydělat

Cílem každého podnikání, každé společnosti či každého obchodu je vydělávat peníze. Cíl je to dobrý, ale neměl by být jediný, protože cíl vydělat peníze je až samotný vrchol a k němu vede cesta. Proto by na začátku každé společnosti měla být jasně definována vize, strategie a postupné cíle. Ty je pak možné použít jako osnovu, jako jednotlivé kroky k hlavnímu cíli. Pro navržení vhodných strategických cílů je často používána metoda SMART. Takové cíle jsou konkrétní (specific), měřitelné (measurable), dosažitelné (achievable), realistické (realistic) a časově specifické (time specific).

3) Neúspěch nepřipadá v úvahu

Sen je jedna věc, ale realita druhá. Vzpomeňte na statistiku v úvodu. Jaká je pravděpodobnost, že zrovna vaše firma bude patřit do úspěšných 30 %? Spoléhat se na to, že všechno půjde hladce a bez problémů by bylo naivní. Jemelka doporučuje mít připravený plán krizového managementu pro ty nejpravděpodobnější situace a také při plánování počítat se zadními vrátky. A rozhodně přemýšlet realisticky.

4) Peníze nebudou problém

Víte, co je jednou z příčin krachu mladých firem? Ano, vzhledem k tomu, že je tato otázka u odstavce věnujícímu se penězům, jsou to finance a obecně hospodaření s penězi. K úspěchu pomůže kvalitní finanční plán vypracovaný předem a dostatečný kapitál. Jakmile dojde k zaběhnutí firmy, je vhodné pečlivě sledovat cash flow. A jednou za rok provést finanční analýzu.

5) Marketing? K čemu?

Častým omylem podnikatelských nováčků je, že když mají dobrý produkt nebo službu, tak se nemusejí věnovat marketingu a zákazníci si je najdou sami. Platilo, platí a vypadá to, že i platit bude, že marketing je prvním a posledním bodem podnikání. Alfou a omegou. Mladé a malé firmy by neměly v tomto ohledu šetřit, radí Jemelka, ale zároveň dodává, že by možná bylo vhodné marketingové služby outsourcovat a tím využít externí marketingové specialisty.

6) Dobře vím, co dělám

Pro podnikání je důležité dobře znát svůj obor. A mnohdy to tak je. Podnikatelé si vybírají obor svého podnikání podle toho, čemu rozumí a ve které oblasti mají zkušenosti. Rozšiřují si průběžně své vzdělání, jezdí na semináře, přednášky, kurzy a časem tak o svém oboru ví opravdu hodně. Jenže klíčové pro úspěch je něco jiného. Je nutné znát své zákazníky a svůj trh. Pokud po něčem není poptávka, mohu to znít perfektně, mohu to mít dokonale vyladěné a mohu utratit za marketing celé jmění, ale neprodám nic.

7) Sám to zvládnu nejlépe

V začátcích pravděpodobně bude podnikatel zvládat více rolí najednou, jenže pokud to myslí vážně, s rozrůstající se společností bude nutné úkoly a povinnosti delegovat na podřízení a věnovat se vedení firmy. Naučit se předávat povinnosti dál. Kdo to neumí, často končí vyčerpaný, vystresovaný a mnohdy i na pokraji vyhoření, což je často konec veškerých snah o podnikání.

8) Je skvělé pracovat s přáteli

Mít na pracovišti přátelskou atmosféru je v každém případě pozitivní a přínosné, o tom nelze diskutovat, ale je potřeba mít na paměti, že firma není demokratické zřízení. Má jasně vymezenou hierarchii, což má své opodstatnění. Je potřeba, aby někdo dělal rozhodnutí, vedl a řešil spory. V důležitých otázkách a při efektivním řízení lidských zdrojů majitel nemůže brát ohled na to, že by něčím možná mohl ranit city svých přátel.

9) Vedení půl na půl

Kdo zakládá firmu s obchodním partnerem, možná vidí jako smysluplné a nejlepší řešení rozdělit vlastnictví padesát na padesát. V takovém případě by oba partneři měli rovnocenný vliv. Jenže když vyvstane nějaký zásadní spor či otázka, na které se neshodnou, není reálně možné problém vyřešit, protože oba hlasy jsou stejně silné. Takové situace je možné předem vyřešit smlouvou, ale podle Jemelky je vhodnější a efektivnější, když se oba partneři už na začátku dohodnou, že si jeden nechá 51% podíl.

10) Moje vášeň, moje láska

Když se podnikání stane srdcovou záležitostí má to svá pozitiva i negativa. Podnikat s vášní je podle Jemelky nebezpečné, protože silné city mohou působit jako překážka. Také zdůrazňuje, že podnikání je stále především racionální činnost a tak je někdy nutné přizpůsobit se klientům, partnerům a zákazníkům. Důsledek toho může být zavržení produktu, který jste si vypiplali jako vlastní dítě, což může být pro nejedno ego neřešitelný úkol. Závěrečná rada Jiřího Jemelky je dělat to, v čem jste dobří a srdcové záležitosti si nechat jako koníček.

Co si z rad odnést?

Dobře plánovat, mít vize a to nejen finanční, počítat i s neúspěchem, promyslet hospodaření s penězi, nepodceňovat marketing, znát zákazníky a trh, delegovat úkoly, dělat rozhodnutí, vlastnit více než 50 % podíl, nezamilovat se.

Možná už teď podnikáte se svým přítelem. Nebo máte podíly rozdělené přesně na půl. Nemusíte se z toho hroutit. Není pravidlem, že vaše podnikání musí ztroskotat, protože se jedné z rad nedržíte. Výše uvedené rady berte jen jako doporučení jednoho z úspěšných podnikatelů. 

 

#podnikani #uspech #byznys #vedeni

Hodnocení: +8
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.