25.09.2018 5 minut čtení

Co dělá Jeff Bezos, když mu přijde z Amazonu špatná objednávka?

Zakladatel Amazonu nedávno poskytl pro Economic Club of Washington velmi zajímavý rozhovor. Během pouhých 45 minut probral velkou část své obchodní filozofie včetně toho, jak se snaží vypořádat s problémy, které k podnikání Amazonu neodmyslitelně patří.

V průběhu interview obdržel Jeff Bezos velmi zajímavou otázku. “Stává se vám, že když provedete objednávku na Amazonu nedostanete to, co jste si objednal? Jak případně tento problém řešíte?“

Bezos odpověděl, že čas od času skutečně chybnou objednávku od Amazonu obdrží a že se těmito problémy zabývá stejným způsobem, jakým řeší i nedostatky v péči o zákazníky, což zahrnuje následující:

 
  • Požádá tým, aby napsal případovou studii
  • Identifikace skutečných příčin problému
  • Doporučení, jak do budoucna pochybení předejít
 

Bezos poté shrnul, proč Amazon řeší problémy tímto způsobem: *“Když vyřešíte problém, neopravujete tu chybu kvůli jednomu zákazníkovi, ale i pro každého zákazníka, který by se s podobným pochybením měl setkat v budoucnu. Proces řešení, byť sebemenšího problému je obrovsky důležitou součástí toho, co děláme.

Jak ale aplikovat Bezosovu metodu řešení problémů v praxi? Podívejme se malinko podrobněji na jím zmíněný postup.

#1 Písemná případová studie

Všimněte si, že Bezos nejprve požádá svůj tým o vytvoření případové studie, týkající se nejnovějšího problému. Existuje několik důvodů, proč je tento krok velmi efektivní.

Podmínky a okolnosti týkající se problému jsou složité a rozmanité. Vytvořením případové studie je tým povinen tyto okolnosti analyzovat a písemně je prezentovat. To není snadné a vyžaduje to dovednosti a soustředěné myšlení.

Tímto způsobem získáte přesnější představu o celkovém obraze situace. Což vám pomůže provádět efektivněji veškeré nápravné kroky.

#2 Identifikace základních příčin problému

Péče o zákazníka hraje v politice Amazonu klíčovou roli, a proto se Jeff Bezos zaměřuje opravdu detailně na zjištění všech skutečných příčin problému.

Je důležité najít skutečně veškeré příčiny. Pokud byste identifikovali pouze jednu základní důvod problému, tak sice výrazně snížíte jeho výskyt, přesto by se mohl i nadále vracet a časem dokonce i opět narůstat. V této chvíli se vyplatí být skutečně puntičkářem.

Důležité je řešit nikoliv příznaky problémů, ale jejich skutečnou příčinu.

Identifikací všech základních příčin problému, tak značně zvětšíte potenciál jeho úplného vyřešení nebo přinejmenším snížíte pravděpodobnost jeho výskytu blízko k nule.

#3 Prevence proti opakování stejné chyby

Nyní přichází na řadu ta nejtěžší část, která vyžaduje nejvíce přemýšlení. Jakmile zjistíte veškeré základní příčiny problému je na řadě brainstorming.

Počáteční část třetího kroku by neměla být nijak omezována: Váš tým by měl mít možnost najít jak tradiční, tak neortodoxní řešení. Čím více voleb máte, tím lépe, protože vám to umožní zbavit se nevhodného, upřesnit řešení vhodnější a vybrat to nejlepší z nejlepších.

Závěr

Nezapomeňte, že nejdůležitějším úkolem je identifikovat základní příčiny, které jsou příčinou všech problémů. Příliš často se společnosti zaměřují na rigidní pravidla nebo zjednodušující nápravná opatření. Takové akce však vyřeší pouze příznaky problémů, ale nezaobírají se jejich skutečnou příčinou.

V tomto se Bezosovo řešení do značné míry shoduje s medicínou. Nestačí pouze vyřešit symptomy nemoci, potřebujeme vyléčit především příčinu onemocnění.

V horším případě takové řešení příznaků může vést vytváření ještě větších budoucích problémů než těch, kterými jsme se museli momentálně zaobírat. Málo společností pak zvažuje celkový dopad takových polovičatých řešení – konkrétně, jak mohou ovlivnit morálku zaměstnanců a firemní kulturu.

Pracujte tedy na stanovení principů, které budou vaše lidi vést k tomu, aby jejich rozhodnutí lépe posunovaly společnost kupředu. Při příštím zjištění nějakého problému tedy vyžadujte pomoc od vlastního týmu, přičemž po nich požadujte, jak už bylo zmíněno, aby napsali případovou studii, identifikovali skutečné příčiny problému a navrhli řešení těchto příčin.

Pokud budete postupovat stejným způsobem jako Jeff Bezos, pravděpodobně se nestanete nejbohatším člověkem na světě, přeci jenom český trh není americký, nicméně vyřešíte problémy nejen pár jedinců, ale všech zákazníků.

Hodnocení: 0
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Proč používáte stále tu samou fotku? Já si pak myslím, že je to pořád ten samý článek :D A ten rozhovor netrval 45 minut, ale hodinu a deset minut, sám jsem na něj koukal, je to super povídání. Možná bych zvážil dát sem přímo video s tím rozhovorem, ať si to čtenáři nemusí sami dohledávat? Tech informací tam zaznělo víc zajímavých.
    0