20.08.2021 3 minuty čtení

Americká armáda vyvinula algoritmus, který vám řekne, kolik kávy vypít, abyste zůstali pozorní

Američtí armádní vědci vytvořili online algoritmus, který dokáže zjistit, kolik kávy (a kdy) potřebujete vypít, abyste v předem stanovené hodiny byli maximálně bdělí a pozorní. Algoritmus, jež vznikal za pomoci vojáků, je dostupný i pro veřejnost.

Online nástroj, jehož algoritmus vám umí poradit, jaké množství kávy potřebujete zkonzumovat, abyste zůstali vzhůru, vznikl jako výsledek armádní studie, jež byla zveřejněna v časopise "Sleep". V té vědci sledovali, jak nedostatek spánku u armádního personálu ovlivňuje bdělost a výkonnost a jak moc pozitivně je dokáže ovlivnit kofein.

Účastníci studie prošli několika simulovanými scénáři spánkové deprivace a práce na směny. V některých případech museli zůstat vzhůru až 60 hodin a jejich naspaný čas byl radikálním způsobem snížen.

Na základě výsledků této studie pak její tvůrci vyvinuli online algoritmus s názvem 2B-Alert Web 2.0, což je veřejně přístupný online nástroj, který může využít kdokoli. Jedinou podmínkou je zaregistrovat se s pomocí emailové adresy, na kterou vám přijde přihlašovací jméno a heslo pro přihlášení do nástroje.

Cílem algoritmu není jen pomoci vám v případě potřeby zůstat vzhůru nebo vám říci, kolik kávy a kdy byste měli vypít. Jde také o vhodný nástroj pro sledování množství kofeinu, které pravidelně konzumujete.Výsledky výzkumu ukázaly, že použití tohoto algoritmu dokáže pomoci snížit konzumaci kofeinu o 40 % a zároveň zvýšit bdělost rovněž o 40 %.

"Náš webový nástroj 2B Alert dovoluje komukoli optimalizovat pozitivní efekty kofeinu a zároveň minimalizovat jeho konzumaci," řekl k funkci algoritmu Jaques Reifman, Ph.D. z U.S. Army Medical Research and Development Command, jeden z autorů studie.

Většina z nás není a ani nemusí být vystavena tak nepřirozeným spánkovým návykům, jako je několik desítek hodin bez spánku. A když už nějakou tu noc nespíme, většinou můžeme nedostatek odpočinku dohnat druhý den. Tato studie však cílila na jinou skupinu - vojáky. 

Jak známo, u armády se spánek tolik nenosí a od vojáků se často očekává, že budou schopni podávat ty nejlepší možné výkony a zároveň spát co nejméně. Vědci se ale chtěli zaměřit i na osoby pracující ve směnném provozu, jako třeba zdravotní sestry, které musí rovněž být v jakoukoli hodinu schopny podat maximální výkon a plně se soustředit. A právě v těchto situacích je šálek kávy nejčastějším řešením.

Algoritmus, jež z této studie vzešel, vám umožní nastavit si několik individuálních faktorů, na základě kterých spočítá přesné množství kávy, které byste měli konzumovat, abyste ve vámi vybranou denní dobu byli maximálně bdělí a pozorní.

Toto uživatelské rozhraní vás čeká po přihlášení

"Vezměme si například někoho, kdo byl vzhůru celou noc, ale potřebuje být mezi 9. a 17. hodinu tak pozorný, jak jen to je možné a zároveň zkonzumovat co nejméně kofeinu. Kdy a kolik kofeinu by takový člověk měl zkonzumovat? Toto je přesně ten typ otázky, na kterou vám 2B-Alert dokáže najít odpověď, popsal využití algoritmu Reifman.

Hodnocení: +65
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.