Online nástroj, jehož algoritmus vám umí poradit, jaké množství kávy potřebujete zkonzumovat, abyste zůstali vzhůru, vznikl jako výsledek armádní studie, jež byla zveřejněna v časopise "Sleep". V té vědci sledovali, jak nedostatek spánku u armádního personálu ovlivňuje bdělost a výkonnost a jak moc pozitivně je dokáže ovlivnit kofein.
Účastníci studie prošli několika simulovanými scénáři spánkové deprivace a práce na směny. V některých případech museli zůstat vzhůru až 60 hodin a jejich naspaný čas byl radikálním způsobem snížen.
Na základě výsledků této studie pak její tvůrci vyvinuli online algoritmus s názvem 2B-Alert Web 2.0, což je veřejně přístupný online nástroj, který může využít kdokoli. Jedinou podmínkou je zaregistrovat se s pomocí emailové adresy, na kterou vám přijde přihlašovací jméno a heslo pro přihlášení do nástroje.
Cílem algoritmu není jen pomoci vám v případě potřeby zůstat vzhůru nebo vám říci, kolik kávy a kdy byste měli vypít. Jde také o vhodný nástroj pro sledování množství kofeinu, které pravidelně konzumujete.Výsledky výzkumu ukázaly, že použití tohoto algoritmu dokáže pomoci snížit konzumaci kofeinu o 40 % a zároveň zvýšit bdělost rovněž o 40 %.
"Náš webový nástroj 2B Alert dovoluje komukoli optimalizovat pozitivní efekty kofeinu a zároveň minimalizovat jeho konzumaci," řekl k funkci algoritmu Jaques Reifman, Ph.D. z U.S. Army Medical Research and Development Command, jeden z autorů studie.
Většina z nás není a ani nemusí být vystavena tak nepřirozeným spánkovým návykům, jako je několik desítek hodin bez spánku. A když už nějakou tu noc nespíme, většinou můžeme nedostatek odpočinku dohnat druhý den. Tato studie však cílila na jinou skupinu - vojáky.
Jak známo, u armády se spánek tolik nenosí a od vojáků se často očekává, že budou schopni podávat ty nejlepší možné výkony a zároveň spát co nejméně. Vědci se ale chtěli zaměřit i na osoby pracující ve směnném provozu, jako třeba zdravotní sestry, které musí rovněž být v jakoukoli hodinu schopny podat maximální výkon a plně se soustředit. A právě v těchto situacích je šálek kávy nejčastějším řešením.
Algoritmus, jež z této studie vzešel, vám umožní nastavit si několik individuálních faktorů, na základě kterých spočítá přesné množství kávy, které byste měli konzumovat, abyste ve vámi vybranou denní dobu byli maximálně bdělí a pozorní.

"Vezměme si například někoho, kdo byl vzhůru celou noc, ale potřebuje být mezi 9. a 17. hodinu tak pozorný, jak jen to je možné a zároveň zkonzumovat co nejméně kofeinu. Kdy a kolik kofeinu by takový člověk měl zkonzumovat? Toto je přesně ten typ otázky, na kterou vám 2B-Alert dokáže najít odpověď, popsal využití algoritmu Reifman.
u takových článků si vždy vzpomenu na nějakého filozofa (Voltaire?), který tvrdil, že méně něž 40 šálků kávy denně nedává smysl... :D (e.g. https://www.openculture.com/2015/03/philosophers-drinking-coffee.html)