25.10.2019 3 minuty čtení

Životní pojistky – 4.díl – pojistky vs.investice

V závěrečném díle naší minisérie o životních pojistkách nahlédneme do světa investic.

Už jsme si řekli, že investovat přes životní pojistky se nemá. Pojistka je od slova pojistit. A pojištěný jste vy jako klient a ne vaše peníze.

Při sjednávání pojistky jste si zvolili nějakou investiční strategii. Naprostá většina klientů ale vůbec neví, jakou ani podle čeho ji vybrali. Nikdo ji nesleduje, nikdo ji neupravuje, nikdo ji nedal dohromady se zbytkem portfolia. Když budete chtít část peněz vybrat, nesmíte uplatňovat daňové odpočty, resp.musíte odpočty vrátit. 

A mimochodem: odečítat z daní můžete pouze tzv. životní část, takže určitě neuplatníte odpočet za úrazové pojištění, za připojištění partnera/ky ani za děti. Pro veškeré výběry, ať už v průběhu pojistky nebo na jejím konci, platí, že výnosy vždy zdaníte. Pokud by se stalo, že z jakéhokoli důvodu měsíční splátku nepošlete, pojišťovna vás bude upomínat a musíte dlužné pojistné doplatit. A kdyby náhodou vaše pojišťovna padla, nebudou vaše peníze ve fondech brány jako vaše, ale jako pojišťovny.

Naproti tomu když si investice budete volit sami, jste jejich pánem. Můžete si klidně vybrat úplně stejný fond jako v případě investičního životního pojištění. Ano, nemůžete uplatnit žádné daňové odpočty, ale po třech letech neplatíte žádné daně z výnosu. Pokud měsíční vklad nepošlete, nikdo vás neupomíná, nemusíte ho doplácet, nejste nikde dlužníkem. Můžete si investice poskládat podle svého rizikového profilu a po vybudování konzervativního základu a posbírání zkušeností můžete přejít k něčemu dynamičtějšímu s možností vyššího výnosu (a přirozeně vyšším rizikem). Nastavení je třeba udělat i s ohledem na čas, kdy budete peníze potřebovat. Možností je nepřeberně.

Trik na závěr – U fondů nikdy nepředplácejte vstupní poplatek např. na 30 let. Pořád se s tím v praxi setkáváme, ale copak vy jste si tak jistí tím, co bude za další tři dekády? Využívejte investiční poradce na aktivní správu celého vašeho portfolia.

Tak to je závěr našeho miniseriálu o životních pojistkách. Doufáme, že jsme vám pomohli se v této problematice zorientovat a určitě jsme otevřeni vašim dotazům.

 

#investovani #pojisteni #poradci #finance

Hodnocení: +12
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.