25.10.2019 3 minuty čtení

Král je mrtvý, ať žije král! Tesla překonala GM a je největší automobilkou v USA

Výrobce elektromobilů, kterému velí Elon Musk, ve třetím čtvrtletí vytáhl králíka z klobouku a Wall Street z něj na oplátku udělala nejhodnotnějšího amerického výrobce aut. Tesla překonala tradiční koncern General Motors.

Akcie společnosti #Tesla včera vyrostly o 17,7 % na více než 299 dolarů, čímž se tržní společnost přehoupla přes 53 miliard dolarů. Tím překonala tržní valuaci dosavadního největšího amerického výrobce automobilů, koncernu General Motors (51 miliard dolarů).

Na něco takového by si ve středu před zveřejněním kvartálních výsledků hospodaření Tesly vsadil asi málokdo. Určitě ne analytici, kteří ve velkém očekávali, že Tesla oznámí ztrátu. I proto se mezi investory našla poměrně velká skupina, která sázela na pokles akcií. Tesla je navíc všeobecně druhou nejshortovanější americkou společností po Apple.

Asi si tak dokážete představit, jakým způsobem včerejší růst vyplenil pozice zapřísáhlých medvědů. Podle oficiálních dat dosahovala ve středu celková pozice v shortu proti Tesle hodnoty 10,5 miliardy dolarů. Včerejší obchodní seance jim vymazala 70 % letošních zisků a nadělila jim souhrnnou ztrátu 1,4 miliardy dolarů. Naproti tomu Muskův podíl ve společnosti se během včerejších 24 hodin stal o 2 miliardy dolarů hodnotnějším.

Nejvíc ale včera prohrálo #GM. Tradiční americký výrobce automobilů, pod kterého spadá Cadillac, Chevrolet nebo Opel, začíná sklízet ovoce své ignorance elektromobility. Podobně je na tom ostatně #Ford, který včera ztratil 6,6 %, když zhoršil svůj výhled na konec roku.

Zatímco ostatní velké globální koncerny jako #Volkswagen, #Daimler, #Toyota, #Hyundai nebo #Renault v posledních letech investují miliardy do vývoje elektromobilů a první z nich se začínají objevovat v autosalónech, američtí GM a Ford stále spíš mlčí.

Teslu i Muska dlouhodobě považovali spíš za neškodnou anomálii na trhu, která si najde svou malou niku nadšenců, ale jejich zisky neohrozí. Opak je ale pravdou a flexibilnější značky již před cca dvěma lety pochopily, že Tesla by mohla změnit trh a je potřeba být na růst obliby elektromobilů připraven.

Ani Tesla ale nemá vyhráno. Že se v posledním čtvrtletí dostala do zisků je nesmírně pozitivní, ale bude samozřejmě nutné udržet podobně silná čísla i na konci roku. "Silný krok kupředu, ale Tesla potřebuje dát dohromady řadu podobných dat, aby jasně ukázala udržitelnost těchto výsledků... protože v minulosti s tímto společnost měla problém," ohodnotili výsledek Tesly analytici Credit Suisse.

Tesla má dlouhodobě problém s maržemi, což se přirozeně negativně odráží nad schopností značky být konstantní v ziskovosti. Pomoci s tímto problémem by měla nová čínská továrna společnosti v Šanghaji, ve které již tento měsíc s předstihem oproti původnímu plánu započala testovací výroba. #Musk je znám svým tlačením na termíny a nová #Gigafactory v Číně by mu mohla pomoci vytrhnout z paty ten dosud největší trn.

Investoři z Tesly po 16 letech existence včera udělali (byť možná jen dočasně) největšího amerického výrobce aut, čímž Muskovi naznačili, že jde správným směrem. Nyní je na něm, aby své investory přesvědčil, že bude schopen tento přerod do profitability udržet i nadále.

 

#investovani #akcie #elektromobily #trh 

Hodnocení: +13
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
6 minut
7 minut
6 minut
5 minut
6 minut
5 minut
5 minut
6 minut
6 minut
6 minut
8 minut
7 minut
Doporučené příspěvky
6 minut
7 minut
6 minut
5 minut
6 minut
5 minut
5 minut
6 minut
6 minut
6 minut
8 minut
7 minut