Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
23.10.2019 2 minuty čtení

Robotizace výrobních procesů omezí plýtvání lidským potenciálem

Už i menší a střední firmy zjišťují, že bez zapojení robotů se často neobejdou. O výzvách i úskalích robotizace výroby jsme si povídali s Pavlem Bezuckým, obchodním ředitelem Universal Robots pro Českou republiku a Slovensko.

Jak si stojí české firmy, pokud jde o digitalizaci nebo robotizaci výrobních procesů, v porovnání se světem?

Česká republika je dlouhodobě v oblasti robotiky na špičce. Patříme v tomto ohledu mezi nejrozvinutější země a naše pozice neustále posiluje. Jen v roce 2018 bylo v ČR nasazeno téměř 3 000 nových robotů.

V čem jsou z pohledu robotizace české firmy napřed a v čem naopak pozadu?

Nedá se říct, že by české firmy byly v něčem vyloženě pozadu. Jako drobné negativum však můžeme vnímat velmi malé rozšíření robotizovaných pracovišť mimo automobilový průmysl. Počet nasazených robotů na 10 000 pracovníků je méně než poloviční – pohybuje se zhruba kolem čísla 55.

Naopak by se ale dalo říct, že tuzemské firmy poměrně dobře reagují na trendy a jsou schopny nasazovat moderní technologie. To se týká například odvětví kolaborativních robotů, které přináší do tohoto oboru poměrně zásadní změny.

Neohrozí rozvoji robotizace očekávaná hospodářská recese? Na mysli mám kupříkladu hospodářskou recesi v Německo, obchodní války, brexit…

Recese, brexit nebo obchodní války jsou takový oblíbený strašák. Když se ale bavíte s lidmi z vedení firem, tak to není to, co by je v noci budilo ze spánku. Velice častým důvodem, proč firmy zpomalují svůj růst, je nedostatek kvalifikovaných pracovníků. A tady může právě automatizace a robotizace firmám pomoci. Výsledkem nasazování různých forem automatizace by měla být zvýšená efektivita procesů. Ta pak vede k lepší konkurenceschopnosti a pomáhá firmám obstát v i těžších podmínkách.

Malé a střední firmy hledají výrobce robotů

Výrobci robotů se nyní orientují na malé a střední firmy? Už si uvědomují, že je potřeba výrobní procesy měnit a modernizovat?

Dovolil bych si trochu obrátit perspektivu. Výrobci se neorientují na malé a střední firmy, ale malé a střední firmy se ocitají v situaci, kdy je nutné modernizovat způsob výroby. Takže naše práce je spíše korigovat jejich očekávání. Ta se totiž pohybují mezi dvěma extrémy. Od „tak tam prostě nasadíme robota“ po „roboty jsou jen pro velké firmy“. Přitom ta realita je někde uprostřed.

Více na orobotice.cz.

Hodnocení: +7
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Warengo Premium
Podpořte Warengo a získejte přístup k unikátnímu obsahu a funkcím