Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
21.10.2019 3 minuty čtení

Libra od Facebooku je hezkým nápadem, který se nikdy nestane skutečností, říká šéf banky J.P. Morgan

Vypadalo to jako velká věc, která změní ekonomické dějiny a pomůže milionům lidí po celém světě efektivněji pracovat se svými finančními prostředky. Jenže jak ukazuje poslední měsíc, nebude to mít Facebook se svou kryptoměnou vůbec jednoduché.

Dá se říci, že více než rok veřejnost i odborníci s napětím očekávali, kdy udělá největší sociální síť rázný krok do světa kryptoměn. Bylo to tak logické a tak předpovídatelné, že by na to ani nemohly vypsat kurzy sázkové kanceláře. Facebook se svými téměř 3 miliardami uživatelů může spustit v podstatě cokoli a během pár hodin se z toho stane globální hit. Vlastní kryptoměna by navíc posílila globální moc technologického giganta, stejně tak jeho šéfa Marka Zuckerberga.

Když pak Facebook letos 18. června oficiálně odhalil své plány s kryptoměnou libra, nebylo pochyb o tom, že to opravdu bude významná věc. Celý projekt navíc podporovaly stabilní a zavedené firmy finančního sektoru - MasterCard, Visa, PayPal a mnohé další. 

Další úspěšný krok k virtuálnímu ovládnutí světa? Vypadalo to tak, a právě to možná celému projektu nakonec zlomí vaz. Facebook totiž se svým projektem dával až moc najevo své ambice, když například oznámil, že chce hodnotu libry navázat nikoli na jednu světovou měnu (logicky se nabízí dolar), ale na více významných měn jako jsou euro, japonský yen či britská libra. To byl alarm pro světové politiky.

Přes léto tak začaly zaznívat první pochybné ohlasy z řad představitelů států a finančních institucí po celém světě. To by pro Facebook, který je na soudní pře a tahanice zvyklý, nebyl až takový problém, ale jeho partneři to začali považovat za možné ohrožení svého vlastního a doposud skvěle fungujícího byznysu.

Říjen se pak stal doslova černým měsícem, když projekt libra opustili nejdříve PayPal a necelý týden nato také MasterCard a Visa. "Krysy opouští potápějící se loď," chtělo by se říct. Nemůžeme však podceňovat Zuckerberga a jeho globální sílu. Je jasné, že přípravy projektu budou i nadále pokračovat a jakmile se vyjasní podmínky, za kterých spatří světlo světa, přidají se noví silní partneři.

Přesto jsou tyto události pro Facebook jistě velmi nepříjemné, o to víc, když o životaschopnosti projektu pochybují osobnosti jako například šéf americké J.P. Morgan Chase Jamie Dimon. Ten minulý týden na konferenci ve Washingtonu řekl, že libra je hezkým nápadem, který se nikdy nestane skutečností.

Místo toho oblíbenec Warrena Buffetta nabídl vlastní vizi budoucnosti, ve které se lídry v blockchain technologiích a kryptoměnách stanou staré dobré banky. Například jeho J.P. Morgan investuje jen v letošním roce přes 11 miliard dolarů do technologického vývoje, přičemž už nyní s korporátními klienty testuje transakce probíhající na blockchain technologii.

#investice #trendy #kryptomeny #blockchain #jpmorgan #dimon #facebook #libra

Hodnocení: +17
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Warengo Premium
Podpořte Warengo a získejte přístup k unikátnímu obsahu a funkcím