24.04.2019 7 minut čtení

10 snadných triků, jak vypadat chytře na každé poradě

Tímhle článkem vás určitě nechceme navádět k tomu, abyste se stali těmi klasickými průměrnými zaměstnanci, kteří celý den přemýšlí, jak oblbnout šéfa a své kolegy tak, aby si mysleli, že vykonáváte nějakou užitečnou práci, zatímco sjíždíte sociální sítě.

Podle nás se však každý jednou za čas ocitne v situaci, kdy se musí zúčastnit porady aniž by o to bůhvíjak stál. A to ať už jste zaměstnancem, nebo přímo majitelem firmy.

Náročná party s klienty o předešlé noci, ranní hádka s manželkou či manželem…může se stát cokoli a vy se ocitnete v pozici, kde jdete na meeting, na který nejste psychicky připraveni.

Co v takové situaci dělat? Jen tak sedět v koutě a mlčet by asi nebylo ideální, zejména pokud jste v pozici šéfa. Osvojte si těchto 10 jednoduchých triků a budete na každé poradě za hvězdu.

#1 Vennův diagram

Ať se nám to líbí nebo ne, každý, kdo na meetingu něco nakreslí na tabuli, vypadá v očích ostatních chytře. Dokonalou a mimochodem velmi efektní pomůckou je v tomto směru Vennův diagram. Jistě to znáte, jsou to dvě nebo i více kružnic, které se částečně prolínají. Pokud máte alespoň základní znalost agendy daného meetingu, najděte si část, při které se to dá využít. Například když se bude probírat výkonnost vaší pražské pobočky, nakreslete kruh „Firmy, které náš produkt potřebují“ a kruh „Firmy sídlící v Praze“. Tam kde se tyto dva kruhy protnou, tam napište „Cílová skupina“. Abyste tomu dodali váhu, řekněte rozhodně například „Tohle jsou naši budoucí klienti, pojďme vymyslet, jak se k nim dostat!“. V podstatě jste lidem neřekli nic nového, ale vsaďte se, že jste právě získali několik bodů na stupnici respektu.

#2 Překládání procent

Pokud bude někdo na meetingu mluvit v procentech, je to vaše příležitost jak opět trochu zapůsobit na ostatní. Pokud například někdo řekne „Pouze 10 % našich klientů je z Brna“, využijte to a řekněte „Takže jen každý desátý klient? To by se mělo zlepšit,“ a zároveň si to v tu chvíli klidně „jakoby“ zapište do notesu. Opět, nepřinesli jste do diskuze nic nového, ale „sakra, tenhle chlap se vyzná“, bude znít v hlavách přísedících.

#3 Uklidnění

Na každém meetingu se více či méně mluví v číslech. Zejména pak, pokud jsou to nějaké pravidelné hodnotící meetingy. Jakmile bude někdo mluvit o číslech, výsledcích a dalších hodnotách, ozvěte se. „Pánové a dámy, zpomalme prosím trochu a pojďme si říct, co nám ta čísla vlastně říkají, kam se díky tomu můžeme dostat?“. V tu chvíli zároveň opět hodíte vedení zpět na řečníka. Vy vypadáte chytře a on se bude zase o něco víc namáhat.

#4 Poznámky

Jak bylo zmíněno ve druhém bodě, přineste si na meeting poznámkový blok s propiskou. To je polovina úspěchu vaší předstírané angažovanosti. V průběhu meetingu si dělejte velmi jednoduché zápisky, stačí v bodech dle slov, která si zapamatujete. Nic náročného. Pokud by se někdo ptal, jestli mu pak své poznámky můžete nasdílet, řekněte, že se jedná pouze o vaše soukromé poznámky, které si teprve později dáte do souvislostí a že by bylo skvělé, pokud by někdo udělal oficiální záznam meetingu. Bum a jste opět vítězem.

#5 Zopakování

Další trik, který se dá využít, pokud aspoň trochu vnímáte. Ale stačí jen poslední věta. Pokud bude například řečník mluvit o tom, že je potřeba navýšit počet klientů v oblasti Brna, zastavte ho a znovu, ale velmi pomalu a lehce upravenou tuto větu zopakujte: „Dobře, takže náš aktuální plán se bude odrážet od nízkého počtu klientů v Brně, který chceme zlepšit, je to tak? Rád bych, aby to bylo opravdu jasné.“ Najednou to nevypadá jako plán vašeho kolegy, ale váš. Hm, jak to děláte, že se na každý meeting dokážete tak skvěle připravit?

#6 Změřitelnost

Jakmile se mluví o marketingu, HR a podobných neurčitých oblastech, můžete opět zazářit a ukázat se jako ten nejchytřejší v místnosti. Stačí ve vhodnou chvíli říct „A je tohle měřitelné?“ a budete působit jako odborník a člověk na správném místě, který chce firmu posunout kupředu. Prezentující bude chvilku tápat a vy můžete zase na pár minut vypnout.

#7 Procházení

Ten, kdo se na poradě prochází po místnosti, ten je králem. I když si to možná nechcete přiznat, jakmile se na poradě někdo zvedne ze židle a začne se procházet, vnímáte ho okamžitě s větším respektem. Pokud se tedy ocitnete v nezáviděníhodné pozici nepřipraveného člověka, prostě se zvedněte a trochu se po místnosti projděte. Důležité je tvářit se, že usilovně přemýšlíte, ideální je dojít k tabuli, chvilku se na ní dívat se zamyšleným výrazem a potom se vrátit na své místo.

#8 Slide zpět

U tohoto triku nemusíte vůbec vnímat. Přísedící však budou mít pocit, že vnímáte naprosto soustředěně po celou dobu. „Promiňte, mohli bych se prosím o jeden slide vrátit?“, jakmile budete tuhle větu říkat, nakukujte při tom do svého notýsku a přidejte „Rád bych si ty poznámky dal do souvislostí“. Páni, vy máte ale přehled! A jak přistupujete svědomitě k poznámkám, to možná i samotného řečníka znervózní.

#9 Telefonát

Mohlo by se zdát, že člověk, který si během porady odběhne vyřídit telefonát, se chová drze a nerespektuje důležitost samotné porady, ale pokud to uděláte šikovně ve správný moment, získáte opět plusové body. Ideální je, když tento trik využijete po praktikování jednoho či dvou předešlých. V té době už budou mít přísedící pocit, že jste velmi dobře připraveni a že máte o tématu přehled. Pokud v tuto chvíli odběhnete vyřídit „důležitý hovor“, váš význam stoupne. Budete vypadat nejen jako člověk skvěle seznámený s tématem, ale také velmi pracovně vytížený. Takové je těžké nerespektovat.

#10 Sranda musí být

A když už toho máte vážně dost (kocovina se dere na povrch), tak si můžete prostě a jednoduše udělat srandu sami ze sebe. Protože to právě ti nejúspěšnější a nejoblíbenější lidé dělají. Pokud jste delší dobu nevnímali a prezentující se vás na něco zeptá, řekněte prostě „Promiňte, už asi deset minut přemýšlím, jestli jsem měl včera těch panáků deset nebo jedenáct.“ Pokud jste už předtím využili triky na zvýšení své důvěryhodnosti, tohle nebude bráno jako drzost, ale jako vtip od někoho, kdo si to opravdu může dovolit. Další plusové body a z porady odcházíte jako ten nejdůležitější účastník. Gratulujeme!

Nesnažte se však prosím hned na příštím meetingu využít všechny tyto triky. Pravděpodobně by se stalo, že byste působili dost nepatřičně, v horším případě by vás jako komedianta z meetingu vyhodili. Snažte se aplikovat vždy jen jeden trik, dva až tři, pokud k tomu bude opravdu dobrá příležitost. Snažte se postupně si každý trik osvojit a jakmile je dokážete využívat přirozeně a ve správnou chvíli, můžete počet navyšovat.

Hodnocení: +15
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Joo, s tím mám své zkušenosti :D
  +1
 • To jsou rady jak ze svetneuspechu.eu :D Jinak po větě „Takže jen každý desátý klient? To by se mělo zlepšit“ si na každý poradě říkám: bože, to je debil...
  0
 • To by se mi hodilo, kdybych měl nějaké nadřízené :-P
  0
 • Doufám, že si ten článek přečte hodně zaměstanců :D :D
  0