02.10.2020 8 minut čtení

5 životních lekcí, které si většina z nás v životě uvědomí příliš pozdě

Čím jste mladší, tím je pro vás tento text důležitější a užitečnější.

1. Vnímáním si tvoříte svou realitu

Způsob, kterým si vykládáte a interpretujete svět okolo sebe, ovlivňuje vaše přesvědčení a to, jak žijete. Vnímání vytváří zaujatost úplně stejně, jako u jiného vytváří pochopení. Vytváří strach úplně stejně, jako u jiného vytváří zvídavost. A je jen na každém z nás, zda chceme, aby naše realita byla omezená, nebo nekonečně rozlehlá.

Bude vám bezstarostné blaho, které přináší ignorance, stačit, nebo potřebujete k prožití smysluplného života víc?

Pravdou je, že téměř každý chce víc, i když je to třeba jen na úrovni podvědomí. Člověk je od přírody tvor zvídavý. Od kolébky po hrob nám společnost neustále různými způsoby zdůrazňuje důležitost vzdělávání. Učení a objevování nového je naší hlavní životní náplní. A čím více toho člověk ví, tím těžší je pro něj pochopit, co ještě nechápe.

Co ještě nevíte? O čem byste se chtěli dozvědět více? Začněte ještě dnes. A to nejdůležitější - uvědomte si, že mýlit se je naprosto v pořádku. V chybování leží růst.

2. Vše je pouze dočasné

Když se vám daří, je to dočasné. A když se vám nedaří, je to dočasné. Takže pokud jste zrovna na výsluní, užijte si to, hezky se vyhřívejte a buďte za to vděční. A pokud jste na kolenou, vězte, že to zvládnete. Není to konec, je to jenom zaškobrtnutí. Život je plný nečekaných obratů a zvratů, cest vzhůru a pádů, překvapení. My lidé často zapomínáme, že je to o cestě, nikoli cíli.

Ve všem leží nějaká nová lekce, kterou si lze odnést, za kterou lze být vděčný. Pro mnoho z nás je těžké - zejména, pokud jsme mladí - vážit si života. Považujeme tyto a jim podobné životní pravdy buď za absolutní klišé, nebo za příliš vzdálený koncept, pro který ve svém vnímání reality nemáme místo.

Abyste si svou životní cestu mohli naplno užívat, je nutné umět si vážit toho, jakou nedocenitelnou hodnotu vám přináší těžké časy a nelehké situace. A stejně důležité je umět zůstat pokorným a vděčným za radosti, které vám život přináší. Vše, co zrovna v tuto chvíli prožíváte, je dočasné, tak z toho dostaňte maximum.

"Nic Netrvá věčně, ani příroda ani lidský život, jediná trvalá je změna." - August Bebel

3. Důležitost bytí v přítomnosti

Mnohem větší část života, než by bylo zdrávo, trávíme zpravidla místo v přítomnosti v obavách z toho, co přijde, nebo lpěním nad něčím, co už se stalo. Byť je nepochybně klíčové starat se o svou budoucnost a zvažovat ji, buďte opatrní, aby nezačala překážet vašemu bytí v přítomnosti. Jednotlivé momenty se rychle stávají vzpomínkami. Užívejte si tyto momenty, dokud jsou s vámi v přítomnosti.

Většina osvícených lidí, kterým konečně v hlavě dojde, že neustálé strachování se není produktivní a nikam nevede, musí nejdříve velkou většinu svého života prožít v hromadách starostí a trápení se nad tím, coby, kdyby.

Stejně neproduktivní je žít v minulosti. Schopnost podívat se na svou minulost a reflektovat své činy a chování je nepochybně užitečná. Stejně tak je důležité umět si uvědomit, čím jste si prošli a jak se na základě toho cítíte. Zvládnutí procesu truchlení - smíření se - překonání vždy stojí mnoho emoční energie.

Dosažení rovnováhy, ve které si uděláte čas na přemýšlení o minulosti a na dumání nad prioritami budoucnosti, zatímco trávíte většinu každého svého dne v přítomnosti, je nedocenitelné. Tato rovnováha vám bez nadsázky změní život.

"Pokud trpíte depresemi, žijete v minulosti. Pokud trpíte úzkostí, žijete v budoucnosti. Pokud jste v klidu, žijete v přítomnosti." - Lao-c'

4. Dělejte, co milujete, milujte, co děláte

Práce je velkým a důležitým aspektem života, kterému věnujeme desítky a desítky let téměř každodenní pozornosti a energie. Proto asi nelze dostatečně zdůraznit, jak nesmírně důležité je mít kariéru, kterou milujete a věnovat se práci, kterou děláte rádi. Pokud vás vaše pracovní kariéra nedělá šťastnými, vzniklý smutek a jisté prázdno se přesunou i do ostatních klíčových aspektů vašeho života. A byť nic není dokonalé, je důležité pracovat na sobě a snažit se dostat do pozice, z které můžete dosáhnout svých cílů a zadostiučinění, po kterých toužíte.

Tím nejlepším a nejdůležitějším, co pro sebe v tomto ohledu můžete udělat, je investovat do sebe. To platí i o životě mimo práci. Jaké návyky a koníčky vám vůbec nic nedávají a bylo by lepší s nimi přestat? A které byste naopak rádi dál rozvíjeli? Neméně důležité je uvědomovat si, jakým typem lidí a činností se obklopujete. Informace, které každý den ze svého okolí a prostředí získáváte, jsou jako živiny pro váš mozek. Dávejte si pozor, čím ho krmíte, protože ho všechny tyto informace určitým způsobem tvarují a posléze budou ovlivňovat i to, kam směřujete. A úspěch si nepředstavujte jako jeden triumfální moment. Úspěch je série momentů (a rozhodnutí), které vedou k větším momentům. 

Jedinou osobou, která vám může zabránit v tom, abyste každý den trávili tím, že budete dělat to, co vás baví, co milujete, jste vy sami.

"Co jsou peníze? Člověk je úspěšný, když ráno vstane z postele a večer si jde lehnout a mezitím si dělá, co chce." - Bob Dylan

5. Být šťastným je dřina

Ti nejšťastnější lidé pod sluncem jsou zároveň zpravidla rovněž ti, kteří na sobě pracovali zdaleka nejvíc. Být šťastným vyžaduje mnoho práce. Minimálně stejně - ale spíš více - práce, kolik vyžaduje být nešťastným. Vybírejte si proto moudře. Být šťastným znamená, že jste se v určitém bodě rozhodli převzít nad svým životem kontrolu. Znamená to, že jste se rozhodli nebýt již nadále obětí a místo toho tu energii investovat zpět do sebe. Někdy je to těžké, ale musíte se znovu pokusit vytáhnout se výš a posunout se dál.

Váš život je a až do smrti bude jednou velkou sérií pokroků a osobního růstu. A jednou z nejhorších věcí, kterou pro sebe v rámci svého celoživotního růstu k moudrosti a pocitu štěstí můžete udělat, je srovnávat se s ostatními lidmi. Je to velmi snadné propadnout závisti, žárlivosti a chtění toho, co mají ostatní. Zejména díky tomu, jak dnes pracujeme se sociálními sítěmi.

Musíte si vždycky pamatovat, že lidé na těchto platformách zpravidla vždy ukazují pouze to nejlepší ze sebe a ze svých životů. Když to pak vidíte a říkáte si "To bych chtěl dělat!" nebo "Takhle bych chtěl vypadat!", nejste vůči sobě féroví. Nejenže vás to rozptyluje od toho, abyste byli vděční za to, co máte, ale zároveň vám to do života nepřináší nic produktivního. Vaše představa něčího života na základě jeho instagramového účtu je navíc v 99 % zcela mylná. A i kdyby nebyla, soustřeďte se na sebe. Je to vaše cesta a váš směr, co by vás mělo spíš zajímat.

Být šťastným se člověk musí naučit. Dokonce je mnohdy potřeba to nacvičit. Ať už se budete muset zbavit svého přebujelého ega, nebo si vypěstovat víc sebevědomí posilujících návyků, čeká vás před dosažením pocitu štěstí mnoho dřiny. A máte na to jen jeden život, takže není důvod ubírat plyn nebo zpomalovat. Zkuste z něj udělat svůj nejlepší možný život.

#osobnirozvoj #zivot #vnimani #realita #stesti #prace #kariera #uspokojeni #uceni #pritomnost #lekce 

Hodnocení: +73
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Skvělý článek, jen prosím opravte prosím citát od Lao-c. Má být: Pokud trpíte úzkostí, žijete v budoucnosti.
  +2
  • Díky za poznámku. Byl jsem při psaní zřejmě tak moc v přítomnosti, že jsem zapomněl i na slovo budoucnost :D.
   +4
 • Opět skvělé čtení, akorát by to chtělo nějakým způsobem implementovat myšlenku “chyby nás učí” do školského systému, protože už tam se děti programují tak, aby chyby nedělaly a pak to dopadá jak píše R. Kyiosaki že jedničkáři pracují pro trojkaře...

  0