28.10.2021 9 minut čtení

Jak se rychle zbavit negativních myšlenek? Postupujte podle těchto 7 snadných kroků

Negativní myšlenky mohou paralyzovat nejen váš život, ale logicky také práci a byznys. Jak se jich efektivně zbavit během chvilky tak, aby nestihly napáchat žádné škody?

Pokud se s nimi nenaučíte systematicky pracovat a naopak se jimi necháte ovládat, může se z nich stát nebezpečný návyk, který může vážně ohrožovat vaši budoucnost.

A nebo se s nimi rozhodnete impulzivně bojovat, ale takto bezmyšlenkovitý boj může celou situaci ještě zkomplikovat a vás uvrhnout do ještě většího stresu.

Jako válečný generál potřebujete plán. Potřebujete strategii a taktiku, jak se s tímto nevítaným nepřítelem vypořádat snadno a rychle, aby nestihl napáchat žádné škody. A takový plán, mnohými studiemi i lidmi ověřený, naštěstí existuje.

Využijte příště tento snadný postup o 7 krocích, které vás negativního myšlení zbaví během okamžiku.

1. Odstupte si

Není nic horšího, než bojovat s nepřítelem, o kterém nic nevíte. Jak potom můžete volit strategii a taktiku boje? Z něčeho takového se stává obyčejná loterie. A nutno dodat, že v takové loterii se moc často nevyhrává.

Jakmile pocítíte, že se vaše mysl začíná zahalovat do černého hábitu, nezmatkujte, nevytahujte okamžitě zbraně v podobě alkoholu, cigaret či pláče. I když si můžete myslet, že víte naprosto přesně, proč se tak děje, nemusí to být stoprocentní pravda.

Možná vás ničí rozchod, ale dělat takto zjednodušené závěry je zbrklé a iracionální. Co když vás ničí spíš to, že se bojíte samoty, než to, že jste se rozešli s tím či oním člověkem? To je přeci úplně jiný protivník a jiná strategie, která na něco takového bude fungovat.

Jakmile tedy nadejde okamžik temna, poodstupte si trochu, podívejte se na sebe jakoby z dálky, z pohledu třetí osoby. Co se ve vaší hlavě právě děje? Co přesně spouští tyto myšlenky? Jak jsou tyto myšlenky intenzivní? Sledujte a přemýšlejte!

2. Proveďte úklid

Ačkoli díky prvnímu bodu přijdete na to, co se ve vaší hlavě děje, ještě nemusíte být na boj úplně připraveni. Ve vaší mysli může být v daný okamžik mnoho jiných podnětů a impulsů, které mohou vaše myšlenky zkreslovat a vytvářet tak imaginární kouřovou clonu, která odvetným opatřením zabrání.

Dalším krokem by tedy měl být úklid ve vaší hlavě. Potřebujete si utřídit veškeré myšlenky a buď potvrdit, nebo vyvrátit své původní domněnky.

Jak by takový úklid měl vypadat? Nejlepší je najít si nějaké klidné a tiché místo, kde vás nebude nikdo a nic rušit. Je dobré mít po ruce také nějakou tužku a papír. Samotný úklid by pak měl být kombinací meditace a psaní diáře. Díky klidu a samotě budete schopni své myšlenky systematicky roztřídit, pokud by jich bylo opravdu hodně, zápisník s tužkou v tom pomohou. Takový přehled mnohem víc zbystří vaší mysl a umožní racionálně volit další kroky.

3. Změňte tón svých myšlenek

Jakmile své myšlenky podle předchozího bodu systematicky utřídíte, budete přesně vědět, jaký protivník proti vám stojí a jak s ním bojovat. Výhoda je nyní na vaší straně!

Základním krokem je podívat se na své myšlenky a pocity z jiné perspektivy. Pokud se například vrátíme k výše zmíněnému trápení s rozchodem, potažmo strachem ze samoty, i ten, jakkoli se to nezdá, skýtá mnohé pozitivní příležitosti. Budete mít mnohem více času na své přátelé a koníčky, díky čemuž se samota v podstatě ani neobjeví. Můžete se konečně naučit nový cizí jazyk, vyrazit na ten adrenalinový výlet nebo si prostě bez výčitek vyrazit na festival a seznámit se s jedním z dalších milionů možných protějšků.

Samotná změna pohledu sice ve většině případů nezažene tyto černé myšlenky úplně, je však důležitou součástí ozdravného procesu, který vám umožní nechat tyto myšlenky odplout, aniž by vás jakkoli zranily.

4. Změňte řeč těla

Filmová klasika. Hlavní hrdina je smutný a tak ho většinu času vidíme v posteli zabaleného do peřiny, smutně koukajícího z okna (a venku déšť, aby byl kýč kompletní) nebo sedícího na gauči a pojídajícího velký zmrzlinový dort při sledování romantického filmu. Pro filmové efekty je to možná vhodné, pro váš život však nikoli.

Jakmile se začnete chovat podle svých myšlenek, prohráli jste, dostaly vás. Nikdy nesmíte dovolit, aby negativní myšlenky určovaly to, jak se budete tvářit a jak budete vystupovat.

V rámci boje s těmito myšlenkami využijte řeč těla jako svou vlastní zbraň. Vezměte si na sebe pěkné a pohodlné oblečení (což by nemělo být zrovna pyžamo), narovnejte se a nahoďte zdravě sebevědomý úsměv. Je vědecky prokázáno, že i předstíraný smích má léčivé a pozitivní účinky. Už jen tato maličkost vám pomůže vyplavit takové množství endorfinů, že váš boj s negativními myšlenkami bude téměř nebo dokonce úplně vyhraný.

5. Běžte se projít

Naše myšlenky jsou často utvářeny prostředím kolem nás. Pokud nás začne trápit něco, co se stalo na místě, kde se právě nacházíme, bude mnohem těžší s těmito myšlenkami bojovat.

Pokud myslíte na hádku se svou manželkou či manželem a sedíte při tom ve své domácí pracovně, je jasné, že se těchto myšlenek jen těžko zbavíte. Pokud vás trápí zrušené povýšení, těžko své myšlenky změníte, když budete sedět v kanceláři a koukat na dveře svého šéfa.

Změňte prostředí! Jakmile to bude možné, zvedněte se a běžte se třeba projít. Stačí krátká, dvacetiminutová procházka, během které si vyčistíte hlavu. A i když se potom vrátíte na ono místo, třeba ke svému pracovnímu stolu, vaše mysl bude už natolik srovnaná, že vás negativní myšlenky nepřemohou.

6. Buďte vděční a myslete na cíl

Občas dáme prostor negativním myšlenkám už jenom tím, že zapomeneme na všechno dobré a smysluplné v našem životě. Zapomeneme na to, kým jsme a kam směřujeme.

Upřímná vděčnost je velmi důležitou vlastností a zároveň silnou zbraní proti jakýmkoli negativním myšlenkám. Váš životní cíl vám zase může sloužit jako maják, který ukáže cestu kdykoli, když to budete potřebovat.

Připomínejte si proto každý den, jak je váš život vzácný, jaký je zázrak to, že právě vy můžete kráčet po této zemi. Připomínejte si, jaké máte štěstí, že žijete v nejlepší době lidské historie, kde každý je naprosto svobodný a nic není nemožné. Co chcete dokázat? Jak si představujete svůj vysněný život? Vyhrňte si rukávy a učiňte z toho realitu!

7. Vypovídejte se

Dusit negativní myšlenky za každou cenu v sobě není zdraví prospěšné, spíše naopak. Pokud budete tyto myšlenky uzavírat ve své mysli, budou se tam postupně hromadit, dokud vás jejich objem nezlomí. A věřte tomu, že ve větším množství bude jejich síla mnohonásobně větší, než kdybyste se vyrovnali s jednou po druhé.

Občas je prostě dobré a prospěšné dostat tyto myšlenky ven svými slovy. Introvertům často pomáhá to, když si promluví sami se sebou. Věřícím zase pomáhá, když se mohou vyzpovídat v kostele. Stačí pár nahlas vyslovených slov a negativní myšlenky se rozplynou ve vzduchu.

Většina lidí má kolem sebe v rámci rodiny či přátel někoho, kdo dokáže na věci pohlížet racionálně a rozhovor s ním je osvěžením mysli. Najděte takového člověk a mějte ho jako svou pojistku pro nejhorší případy. Neměl by to být někdo, kdo je přehnaně emocionální, na druhou stranu by mu však vaše myšlenky neměly být úplně lhostejné. Hledejte osobu se zdravým selským rozumem.

Na vašem postoji záleží

Ať se nám to líbí nebo ne, negativní myšlenky se v naší mysli čas od času objeví. Pokud nežijete ve vakuu, budete se každý den potýkat s tolika podněty, že je téměř nemožné, aby některý z nich nezpůsobil trochu nepořádku ve vaší hlavě.

Ačkoli se těmto pocitům nedá úplně vyhnout, mějte však za každé situace na paměti, že o jejich konečném vlivu na váš život rozhodujete pouze vy sami. Jen vy sami jste generálem vlastní mysli, jen vy můžete říci, zda se těmto myšlenkám poddat, nebo je nechat odejít.

Život není utvářen tím, co se nám stane, ale tím, jak se k tomu postavíme. Myslete na to, až zase přistihnete svou mysl, jak se toulá v negativních krajinách.

Hodnocení: +63
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.