23.09.2018 5 minut čtení

Víte, jak vypadají prodejní čísla nejhodnotnější společnosti světa?

V návaznosti na poslední uvedení nových iPhonů na trh se podíváme na čísla společnosti, která odhalují cenovou strategii Applu v posledních letech. Podle většiny konvenčních definic se jedná o nejúspěšnější společnost na světě. Svou tržní kapitalizací 1,05 bilionu dolarů ční nad všemi ostatními společnostmi. Kromě toho také vykazuje nejvyšší zisky, neboť za poslední čtyři kvartály vygenerovala čistý příjem ve výši 56 miliard dolarů.

Společnost z Cupertina opět plní novinové titulky díky nedávnému odhalení nejnovějších verzí svých iPhonů. Kromě toho ocenění společnosti v nedávné době překonalo hodnotu bilionu dolarů, kde se i nadále drží navzdory zářijovému poklesu ceny akcií přibližně o 10 dolarů. Jelikož investoři po posledních událostech stále zvažují investiční potenciál Applu, je nyní ideální čas odhalit některá čísla, která jsou s hospodařením společnosti spojena. Lépe tak můžeme porozumět tomu, jak Apple v současnosti funguje a kam také povedou jeho další kroky.

Společnost jednoho produktu?

Ačkoliv Apple vyrábí kromě svého ikonického iPhonu i několik dalších populárních zařízení včetně iPadu, Macu, Apple Watch a dalších, iPhone během posledních let byl a stále je hlavní hnací silou fungování společnosti. Jak můžete vidět na grafu níže, tržby iPhonu tvořili za poslední čtyři čtvrtletí celých 62 procent tržeb společnosti.

 
Tržby společnosti Apple dle kategorie
 

Z tržeb společnosti za posledních 12 měsíců ve výši 255,3 miliardy dolarů, pak dle procentuálního rozložení připadá na iPhone 158,3 miliardy dolarů, čímž drtí veškeré ostatní produkty i služby Apple.

 
Tržby za poslední rok v mld. USD
 

Z těchto dvou grafů je zřejmé, že bohatství americké společnosti bude do značné míry záviset na úspěchu iPhonu. Zde však vzniká klíčový problém spojený s touto závislostí: Trh s chytrými telefony začíná být velmi nasycený a celosvětové prodeje v této kategorii začaly dokonce poprvé v historii klesat. Spotřebitelé zpožďují upgrady svých modelů, protože se nové verze telefonů od těch starších až tolik neodlišují. Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2017 se tak celosvětové prodeje smartphonů propadly o 5,6 procent na 408 milionů jednotek a za celý rok dosáhly zhruba na 1,5 miliardy kusů.

Apple nebyl vůči tomuto trendu imunní a prodeje iPhonů už několik let stagnují nebo spíše klesají. Uvidíme, co s tímto trendem provede poslední čtvrtletí letošního roku.

 
Počet prodaných iPhonů v milionech
 

Jak můžete vidět, tak množství prodaných telefonů značky Apple vrcholilo ve fiskálním roce 2015, kdy společnost představila první iPhone s velkou obrazovkou – iPhone 6. V následujícím roce pak počet prodaných kusu klesl o 8,5 procenta. Od té doby se jednotkové prodeje mírně zotavily, ale už nikdy se možná nedostanou na úroveň z roku 2015. Apple si je tohoto problému patrně vědom, a tak má pouze jednu možnost, jak udržet růst tržeb – účtovat si více peněz za jednotlivé modely iPhonů.

Díky úspěchu modelu X průměrné prodejní ceny iPhone v letošním roce oproti posledním letům vyskočily strmě vzhůru.

 
Průměrná prodejní cena iPhone v USD
 

Průměrné prodejní ceny iPhonů vzrostly na 758 dolarů hlavně díky zmiňovanému iPhone X s cenovkou tisíc dolarů. Apple nyní doufá, že se mu povede opět stejný trik s novou produktovou řadou svých smartphonů, kde se cena iPhonu XS Max pohybuje od 1100 do 1449 dolarů, která se odvíjí od vnitřní paměti zařízení. Společnost však nebude moci šponovat cenu iPhonů donekonečna. Časem určitě zafungují ekonomické zákony a cena tak dosáhne svého poptávkového stropu.

Vyplatí se klást důraz na služby?

Segment služeb Apple, který se skládá z nabídky App Store, Apple Music nebo Apple Pay rostl velmi rychle. Tržby tohoto segmentu za poslední čtvrtletí vzrostly o 31 procent. Růst této kategorie, která je typická svým vysokým ziskovým rozpětím však nestačil na to, aby vyrovnal nárůst vstupních nákladů, které byly spojeny s novými technologiemi využitými u modelu iPhone X. Hrubá marže společnosti, tak za svým nedávným maximem z roku 2015 stále zaostává.

 
Hrubá marže společnosti Apple
 

Apple se nyní ocitá na rozcestí. Nestačí, aby se společnost spoléhala na růst segmentu služeb nebo jiných produktů, které zahrnují zařízení jako jsou Apple Watch, Apple TV a AirPods, protože prodeje v těchto kategoriích stále představují jenom zlomek prodejů iPhonů. Společnost buď potřebuje nalézt jinou kategorii, která by mohla přinést smysluplný budoucí růst v již tak obrovském podnikání nebo musí najít další způsoby, jak generovat peníze ze saturovaného trhu se smartphony, což bude pravděpodobně znamenat cestu zvyšování cen.

Nebude snadné zajistit udržitelný růst, ale počáteční signály vypadají pro Apple pozitivně. Část předobjednávek modelu iPhone XS Max je již vyprodaná. O skutečných tržbách však nebudeme vědět nic ještě pár měsíců až do okamžiku oznamování hospodářských výsledků společnosti v lednu.

Na základě vysokého ocenění nejnovější produktové řady iPhonů a výše uvedených výzev se však zdá strategie společnosti jasná.

Hodnocení: +3
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.