13.10.2021 5 minut čtení

Jen vášeň pro něco z vás úspěšné neudělá, potřebujete ještě jednu zásadní věc

Mezi jedno z největších životních štěstí patří okamžik, kdy si uvědomíte, že jste našli to, co vás baví, naplňuje a co chcete dělat už navždy. Ve skutečnosti byste se ale měli soustředit na trochu jiný pocit. Zvlášť pokud to chcete někam dotáhnout.

"Jděte za svým srdcem, následujte svou vášeň, dělejte, co vás baví!" Tuto životní radu vám během života zopakují rodiče, učitelé, koučové a možná i mentoři, když se vám budou snažit pomoci najít odpověď na otázku všech otázek: co udělat se svým životem.

Má to jen jediný háček - ne vždycky dává největší smysl jít naplno pouze za svou vášní a nic jiného nevnímat. Předně můžete být v situaci, kdy svou životní vášeň zkrátka ještě neznáte. Nebo zatím nevíte, jak ji přetavit v byznys, který by vás mohl živit. Anebo po roce zjistíte, že jste zvolili špatně a vaše aktuální činnost už vás vůbec nenaplňuje. Ve výsledku tak ustrnete na místě a vaše neoblomná snaha následovat jen svou vášeň vás paradoxně bude paralyzovat.

Na co jiného se zaměřit místo vášně? Například mé podnikatelské začátky se až tolik netočily okolo vášně. Ano, psaní mě nesmírně bavilo, ale tehdy jsem si ještě zdaleka nemohl vybírat, o čem budu psát. Těšilo mě ale něco jiného - že to dávalo smysl

Že účelem mé práce bylo pomoci druhým, aby mohli svůj projekt rozjet s kvalitními texty, aby mohli v klidu použít můj překlad, aby mohli bez obav odeslat tu tiskovou zprávu, protože jim ji konečně někdo sepsal tak, že s ní byli spokojeni. A navíc jsem se skrz tuto práci pomalu a jistě propracovával k jisté formě svobody.

Nebyla to vášeň pro psaní, ale smysl a poslání mé činnosti, co mě posouvalo dále a motivovalo. Uspokojení z toho, že mé texty nejenže skutečně každý den lidem pomáhají, informují je a možná je tu a tam i inspirují, ale zároveň se zlepšují, posouvají i mne samotného a zájem o ně roste. Když vám vaše práce dává smysl, můžete to v ní dotáhnout mnohem dále a zažít mnohem víc úspěchu, než když je vašim hlavním motorem jen vášeň.

Když budujete byznys na základě smysluplnosti, nikoli vášně, přinese vám to hned několik praktických výhod

1. Otevřou se dveře k novým příležitostem

Růst byznysu vám poskytne prostředky a prostor pro zkoumání nových oblastí a podstupování větších rizik. Můžete si dovolit více investovat do nových projektů i do sebe sama. Nové příležitosti na nás život hází každou chvíli, a když máte navíc finance připravené k investování, můžete si hrát, přemýšlet, zvažovat a jediným limitem je vaše vlastní představivost.

Proces budování vaší značky vás rovněž naučí řadu cenných životních lekcí. A když jej stavíte primárně na tom, aby měl jasný smysl a účel, odmění se vám tento praktický přístup ze začátků v budoucnu, kdy díky němu můžete bezstarostně objevovat a hledat (třeba svou novou vášeň).

2. Můžete vybudovat něco většího

Jak už jsem zmínil výše, psaní mě baví a jsem neskonale vděčný za to, že mohu každý den dělat něco, co mě baví a navíc se najdou lidé, kteří jsou ochotni mi za výsledek mé práce dát na chleba. Nezačal jsem ale podnikat jen proto, že psaní je mou životní vášní, ale abych se skrz něj mohl dostat dál a vytvořit něco ještě zajímavějšího. Psaní totiž není mou jedinou životní vášní. 

Mam i další a skrz své podnikání se nyní mohu věnovat i jiným věcem než pouze psaní. Můžu teoreticky víc riskovat a hledat další způsoby, jak mou snahu dělat něco smysluplného, co jakkoli pomůže druhým, ještě rozšířit, zvětšit, zkvalitnit a posunout z pouhého psaní za konkrétní cenu za normostranu na další úroveň.

Využijte svůj byznys a svou značku k tomu, abyste mohli vytvořit něco většího. Pouhé pronásledování vášně vám tuto možnost nedá, ale když svému snažení dáte smysl, dovede vás k ní.

3. Smysl vás bude motivovat k vyšším cílům

Smysluplná práce vám dá motivaci a energii, jako nic jiného. Když pracujete na tom, abyste si svůj život mohli nastavit tak, jak chcete a měli svobodu pro investování své energie pouze tam, kam vy chcete, dříve či později pokoříte své limity. Mně osobně to stále umožňuje pracovat od rána do večera a když je to nutné, klidně i dlouho do noci. Motivují mě možnosti, které leží na druhé straně.

Když se zaměříte na to, proč každý den vstáváte z postele a pouštíte se do práce, velmi rychle zjistíte, co je tou klíčovou hodnotou, která zrovna vás žene navzdory tvrdé práci kupředu. Najít si v životě sám pro sebe smysl je tím nejlepším palivem, které vám ukáže jasný směr a pomůže vám hned teď se k němu vydat. Bez smyslu budete jen těžko hledat dostatečný důvod k tomu, abyste se pustili i do těch náročnějších věcí a vystoupili mimo svou komfortní zónu.

Zkuste najít svůj smysl a ona se vášeň dříve či později přidá.

Hodnocení: +36
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
4 minuty
8 minut
5 minut
4 minuty
7 minut
3 minuty
6 minut
4 minuty
4 minuty
10 minut
4 minuty
6 minut
Doporučené příspěvky
4 minuty
8 minut
5 minut
4 minuty
7 minut
3 minuty
6 minut
4 minuty
4 minuty
10 minut
4 minuty
6 minut