23.09.2018 6 minut čtení

3 lekce, které si může každý odnést ze špatného příkladu Elona Muska

Některá pochybení jsou nepodstatná, některá mohou způsobit trvalé škody na vaší společnosti a některé chyby mohou vaši společnost doslova poslat na buben. V poslední době jsme mohli být svědky twitterové „show“ v podání Elona Muska, která nakonec vůbec nemusí dopadnout dobře. Každý majitel firmy si však může z jeho nedávného chování vzít to dobré čili ponaučení.

Všichni zakladatelé startupů mají podobný obtěžující strach od okamžiku, kdy se rozhodnou investovat svůj čas a peníze do nového podnikání: Co když udělám nějakou trapnou chybu, která mě přijde draho? I když všichni zůstáváme pozorní a snažíme se předcházet každému uklouznutí, vždycky existuje možnost, že uděláme chybu, která může poškodit budoucí vyhlídky naší společnosti.

Generální ředitel Tesly o tom ví své. Poté, co se minulý měsíc pochlubil tweetem, že získal finanční prostředky na to, aby společnost převedl do soukromých rukou, zahájilo americké ministerstvo spravedlnosti vyšetřování společnosti. V den, kdy byl zveřejněn zmíněný tweet, akcie společnosti vyletěly na své historické maximum, aby následně jejich cena opět spadla na své standardní ohodnocení.

Nikdo z nás nechce být poslem špatných zpráv, nicméně mnohem horší je situace, kdy se staneme příčinou špatných zpráv.

Nikdo z nás nechce být poslem špatných zpráv, nicméně mnohem horší je situace, kdy se staneme příčinou špatných zpráv, jak si Musk určitě uvědomuje. Zakladatelé a majitelé společností musí být maximálně opatrní vůči jakékoliv chybě, která by mohla přivodit trable ať už jim nebo jejich společnosti.

Takovým příkladem je například John Schnatter, zakladatel pizza franšízy Papa John, který se dostal do rozporů se svou vlastní společností. Po sérii nepřátelských prohlášení v tisku se dostal na velmi tenký led. Společnost ho nakonec odstranila z reklamních materiálů a zrušila jeho kancelářské prostory v ústředí společnosti.

A tento příběh není pouze výjimkou potvrzující pravidlo. Zakladatelé společností jako Michael Dell, Dov Charney (American Apparel) nebo Aubrey McClendon (American Energy Partners, Chesepeake Energy) byli odstaveni z funkcí ve společnostech, které založili, což se neobešlo bez výrazného mediálního zájmu. Díky tlaku na pozici generálního ředitele, špatným obchodním rozhodnutím anebo sebestředným zájmům se nakonec ukázalo, že skvělý zakladatel společnosti ještě nemusí být vysoce kvalitní generální ředitel.

Někdy vás z místa ředitele ani nemusí sesadit vaše špatná rozhodnutí. V některých případech vaše schopnosti jednoduše neodpovídají tomu, co vaše firma na vedoucí pozici potřebuje. Žádná společnost navíc nemůže přežít, pokud se její zakladatel stará více sám o sebe a svůj mediální obraz než o byznys, který založil a nyní se ho snaží budovat.

Chcete-li se vyhnout tomu, abyste dostali vyhazov z vlastní společnosti a sami se pro ni nestali přítěží, vyvarujte se těchto nebezpečných chyb:

#1 Nezískáváte vědomosti a dovednosti, které vyžaduje vaše podnikání

Stejně jako vaše podnikání ani vy byste neměli nikdy stagnovat. Zatímco jediný skvělý nápad může pomoci k založení společnosti, tak bez řádného školení a studia nedokážete přeměnit vaši ideu v zajímavé budoucí zisky.

Věnujte se vlastnímu průběžnému vzdělávání, aby vaše porozumění rostlo společně s vaším podnikáním. Rozhodně není od věci se obklopit mentory nebo poradci mimo společnost. Můžete se tak učit ze zkušeností úspěšných kolegů ve vašem oboru.

Skvělý zakladatel společnosti ještě nemusí být vysoce kvalitní generální ředitel.

Netechnicky založení jedinci, by měli věnovat čas pochopení fungování jakéhokoliv softwaru, který se podílí na fungování produktů z vlastní nabídky. Chcete-li produkt nebo službu řádně prodávat, musíte přesně pochopit, jak funguje. Podobně byste měli věnovat čas i nastudování pracovních procesů na jednotlivých odděleních vaší společnosti. V případě velkých budoucích plánů, pak budete schopni správně rozdělit práci mezi jednotlivá oddělení, aby probíhala činnost na nových projektech maximálně efektivně.

#2 Neznalost nebo ignorování průmyslových trendů

Vaše podnikání se nerozvíjí ve vakuu. Jeho pozice se posouvá v reakci na trh a vyvíjí se spolu s konkurenční nabídkou. Nic vás nedovede k chybě rychleji, než pokud zavřete oči před změnami, které probíhají ve vašem odvětví. To se stalo například v minulosti velmi úspěšným výrobcům mobilních telefonů Nokia nebo Motorola. Abyste udrželi tempo pokroku je třeba neustále sledovat novinky a zprávy z vašeho průmyslu, vhodné je navštěvovat tematicky zaměřené konference a v neposlední řadě je dobré i navazovat vztahy a vytvářet si tak síť kontaktů ve svém oboru.

Měli byste také zabránit nedostatku znalostí tím, že zachytíte veškerý vývoj a výzkum co se ve vašem odvětví odehrává. Snažte se sledovat více než pouhé shrnutí posledních trendů, abyste získali podrobnosti o jakékoliv novince a mohli tak flexibilně ovlivnit aktuální směřování vašeho podniku. Praktické je využití aplikací jako Feedly nebo Pulse, které vám umožní shrnout si veškeré zpravodajství z různých zdrojů pomocí RSS kanálů na jediné místo.

Budete mít tak k dispozici veškeré informace od hlavních tržních hráčů, které vám pomůžou vaši loď z rozbouřených vod dopravit do bezpečného přístaviště.

#3 Není pravdou, že špatná reklama je taky reklama

Je zřejmé, že Elon Musk si získá pozornost téměř každého média, ale měl by být opatrný, jak se sám prezentuje a platí to pro každého zakladatele společnosti, který působí zároveň jako její hlavní tvář.

Takový jedinec, který se v tisku objevuje neustále v negativním světle následně sabotuje úspěch vlastní společnosti. Například i přehnaně proklamované a hlasité politické názory mohou odvést některé ze zákazníků ke konkurenci. Každý takový vysoce profilovaný jedinec by si tak skutečně měl dávat pozor na to, co kde prozradí.

Nic vás nedovede k chybě rychleji, než pokud zavřete oči před změnami, které probíhají ve vašem odvětví.

Mělo by být jasné, které témata jsou bezpečná a kterým se naopak vyvarovat. Pro případ, že se náhodou dostanete do nějaké krizové situace, kterou úplně nezvládnete není od věci mít k ruce krizový tým. Ten může spočívat i v jednom jedinci například kvalitním PRistovi, který vám v případě vašeho pochybení o tomto problému řekne a dostatečně vás o situaci poučí, abyste se do budoucna vyhnuli problému s nesprávnou odpovědí.

Když se podíváte za hranici vlastních zájmů a ujistíte se, že děláte to nejlepší pro vlastní společnost místo pro sebe, budete na nejlepší cestě, abyste si zachovali silný vztah s podnikem, který jste založili. Nebudete tak muset mít strach, že přijde den, kdy bude vaše ředitelské křeslo příliš horké.

Hodnocení: +3
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Docela tu celou kauzu ohledně převzetí do soukromých rukou a pak toho "pedotweetu" sleduju a příjde mi to dost smutný :-(
    +2
  • Já ho v lásce moc nemám...takže si kvůli jeho případnému neúspěchu rozhodně žíly trhat nebudu...
    0