16.10.2019 3 minuty čtení

Jaký byl váš první byznys? Elon Musk řídil z univerzitní koleje noční klub, aby zaplatil nájem

Elon Musk nepochází z žádných majetných poměrů, a tak když z JAR přicestoval studovat do Ameriky, musel si na veškeré výdaje vydělávat sám. Naštěstí si s sebou z domova přivezl i svůj podnikatelský talent.

#Musk v roce 1989 nasedl v Jihoafrické republice do letadla a vyrazil do kanadského Ontaria, kde začal studovat místní Queen’s University. Po dvou letech se však díky získání stipendia nechal v roce 1992 přeřadit na University of Pennsylvania, kde se rozhodl mimo studium zahájit svou podnikatelskou kariéru na americké půdě.

On a jeho spolubydlící z koleje, Adeo Ressi, našli mimo prostory kampusu nikým nevyužívaný a poměrně velký dům univerzitního bratrstva. Po krátkém přemýšlení si dům pronajali a udělali z původní ubikace s 10 ložnicemi noční klub. Neplánovali přitom žádné závratné zbohatnutí. Hlavním cílem bylo, aby si klub vydělal sám na sebe a zároveň oběma provozovatelům vydělal na jejich kolejní nájem.

"Platil jsem si vše okolo vysoké sám a na nájem se mi takhle občas podařilo vydělat za jedinou noc," vzpomíná Musk na svou "kariéru" provozovatele noční zábavy. "Adeo měl na starosti vše okolo domu a já jsem byl hlavním pořadatelem všech party."

Muskův spolubydlící a parťák Ressi jejich společný byznys označil jako "nefalšovaný ilegální bar bez jediné licence". "Mívali jsme uvnitř i 500 lidí. Vstupné bylo 5 dolarů a v podstatě jste mohli vypít, kolik jste chtěli, hlavně pivo a želé panáky."

Musk však mezi největší pijáky rozhodně nepatřil. Občas si prý dal vodku s dietní Colou, ale jinak ho chuť alkoholu příliš nezajímala. "Někdo musel během těch party zůstat střízlivý," vysvětlil později Musk.

Ressi také Muska popsal jako "toho nejvyrovnanějšího týpka... nikdy nepil. Nikdy nic neudělal. Nula. Doslova nic." 

Musk se někdy na party ani neukázal: "Někdy jsem si během party říkal 'Kde je Elon?', a tak jsem se šel podívat do jeho pokoje, zabušil na dveře a on tam byl sám a hrál videohry," popsal Ressi.

Ressi musel dle svých slov Muska krotit v jediném ohledu - jeho pařanské maratony někdy trvaly i několik dní a Ressi ho musel od videoher doslova odtáhnout.

Muskova uzavřenost pravděpodobně pramenila i z jeho dětství. Zejména na střední byl dle svých slov často šikanován a ostatní jej nikdy nepřijali do svého kolektivu. Jednou se dokonce kvůli šikaně dostal do nemocnice. Není proto divu, že chození do školy v dětství nesnášel a později jej popsal jako "mučení":

"Jižní Afrika byla poměrně násilným místem. Na školách tam probíhalo násilí, které by na americké škole nikdo netoleroval. Bylo to jako Pán much. Bylo tam několik gangů, které byly hodně zlé a vybírali si své oběti. Já byl jednou z nich. Jednou jsem se zastal kluka, na kterého se zrovna chystali, a tím jsem se asi dostal do jejich hledáčku."

 

#podnikani #byznys 

Hodnocení: +15
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
Doporučené příspěvky