16.10.2019 2 minuty čtení

K čemu jsou vlastně kryptoměny?

David Štancelpro server orobotice.cz objasňuje několik praktických aspektů kryptoměn. Je viceprezidentem vzdělávací organizace Blockchain Slovakia, podniká v oblasti aplikací blockchainu a o kryptoměnách přednáší na Žilinské univerzitě.

Jak byste naprostému laikovi vysvětlil, co je blockchain?

Je to, jako byste měli účetní knihu a ta byla uložená na tisících různých počítačích. Každý uživatel uchovává aktuální verzi knihy. Jednotlivé verze jsou všechny stejné a synchronizují se v reálném čase. Datová struktura má podobu bloků, které jsou navzájem matematicky propojené a vytvářejí řetěz bloků, a odtud i název „blockchain“. Výhodou je spolehlivost tohoto řešení: jakmile se nějaký zápis do této distribuované knihy dostane, je velmi těžké jej smazat.

K čem vlastně jsou kryptoměny, když existují běžné měny?

Pro odpověď je třeba se mimo jiné podívat do historie: hledala se měna pro prostředí internetu, jenže pokusy vždycky selhaly na tom, že model byl centralizovaný a nevyhovoval prostředí celosvětové sítě. Bitcoin byl první decentralizovaná měna internetu. Pro nás Evropany nejsou kryptoměny nutně nějaká velká záchrana, ovšem pro celou řadu lidí, kteří musejí převádět peníze z jednoho konce světa na druhý, například ze západních států zpět domů do rozvojového světa, je bitcoin velká pomoc. Šetří jim čas a peníze, neboť má velmi nízké transakční náklady. Zároveň je spousta zemí, které trpí inflací, například Turecko, Argentina nebo Venezuela. A pro obyvatele těchto zemí představuje bitcoin stabilní alternativu, třebaže je volatilnější než euro. A třetí výhoda kryptoměn je zachování anonymity ve finančním světě, z něhož se jinak anonymita stále více vytrácí.

Jak velký zájem o kryptoměny mají finanční organizace a podnikatelé jako o jedno z možných aktiv?

Kryptoměny jako aktivum už získávají pověst digitálního zlata. Již to není jen nějaká zvláštnost mimo mainstream. Už i konzervativní investoři se zajímají o kryptoměny a zařazují je do svého portfolia.

Více na orobotice.cz.

#kryptomeny

Hodnocení: +11
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.