21.09.2018 6 minut čtení

20 jednoduchých návyků, které do roka kompletně změní váš život. Díl 1.

Americká studie porovnávala, jak vnímáme koncept skládaného úročení. Dala lidem zvolit mezi milionem dolarů na bankovním účtu na začátku měsíce nebo centem, který se během měsíce každý den zdvojnásobí. Ti, co by brali vysokou sumu hned si neuvědomili, že v případě zapojení trošky trpělivosti by byla jejich výplata na konci měsíce více než 10x vyšší. Taková je síla skládaného úročení.

Zdvojnásobení počtu centů každý den nakonec vede ke konečné částce 10,7 milionu dolarů. Většina růstu se děje až na samém konci cyklu a většina lidí není dostatečně trpělivá, aby si na velkou návratnost počkala. Kultura žití současností je bohužel největším úskalím, které odrazuje lidi od investování.

Pointou je, že pokud chcete naprosto změnit během roka svůj život, je třeba začít hned a po malých krůčcích. Zde vám tak nabízíme návod na 20 efektivních jednoduchých návyků, díky kterým můžete začít ještě dnes večer.

#1 Nemějte strach z odmítnutí

Ano zní to trochu nelogicky, ale hned vysvětlím. Každý den oslovte jednu nebo dvě osoby, s nimiž byste chtěli pracovat, a to i v případě, že jste si zcela jisti, že nemají důvod vám odpovědět.

Může se jednat o potenciálního zaměstnavatele nebo obchodního partnera, se kterým si chcete už dlouho promluvit případně klient nebo vydavatelství, kde byste měli zájem o spolupráci. Možná se vám ze začátku nedostane žádných odpovědí, ale nakonec od někoho odpověď dostanete. Nemáte v podstatě co ztratit, pouze potenciálně hodně získat.

#2 Napište denně odstavec textu

Ať už píšete knihu, neboť jste vždycky toužili být spisovatelem, podnikatelský plán nebo jenom blog, se kterým začínáte, napište každý den alespoň pár vět. Vlivem setrvačnosti postupem času dospějete do situace, že bez námahy napíšete mnohem více než jenom pár vět. Dejte si ale pro začátek závazek začít alespoň s jedním odstavcem denně.

#3 Zkontrolujte si bankovní účet

Bezkontaktní karta je dobrý sluha, ale špatný pán. Proto si z kontroly účtu udělejte rutinu a alespoň jednou denně se tam podívejte. Pokud to zní přehnaně, pak vám to zní správně. Co je však důležité – díky časté kontrole bankovního účtu si budete přesně vědomi toho, jak se vaše finance vyvíjejí. Získáte přesnou představu o hotovostních pohybech a pravděpodobně vám tato taktika pomůže i ušetřit peníze na zbytečnostech.

#4 Zvykněte si na každodenní „údržbu“

Každý máme samozřejmě své povinnosti ať už se jedná o živobytí péči o děti nebo udržování pořádku. K tomu ale přidejme zdravou stravu a čas na pohyb.

Kvalita vašeho života se přímo drasticky zlepší, pokud zapracujete nezbytnou údržbu do své každodenní rutiny a naučíte se ji vidět jako něco, co vám bude pomáhat, spíše než že vám to brání v prožívání pozemských radostí.

#5 Nadřaďte komfort vašeho budoucího já nad to současné

Pokud chcete změnit svůj život, tento způsob myšlení je velice důležitý. Upřednostňování toho, jak se cítíte a co chcete v tomto okamžiku je to, co vás sem dovedlo… Zavažte se, že budete dělat rozhodnutí ve prospěch vaší světlé budoucnosti.

Myšlenka žití současností znamená něco jiného než poslouchání vašich nejzákladnějších instinktů a touhy, nejedná se o osvícenou ideu, ale naopak sebedestruktivní chování.

#6 Odpovídejte na důležité zprávy ihned

Pokud vám někdo pošle důležitou zprávu, odpovězte na ni v okamžiku, kdy ji zaznamenáte. Odpovídejte na důležité emaily, jakmile přijdou. Tím zajistíte, že se vám nebudou hromadit nevyřízené emaily, které je třeba uposlechnout.

#7 Více klidu

Nereagujte okamžitě s horkou hlavou na první podnět, který vás naštve. Raději se nad tou negativní myšlenkou zamyslete a zeptejte se sami sebe odkud pochází, proč takto reagujete? Když se naučíte používat mikropauzu mezi stimulem a vaší reakcí, možná změníte způsob, jakým se na všechno díváte.

#8 Plňte své základní potřeby

Nejste stroj, ale v některých chvílích vaše tělo a život vyžadují, abyste ho určitým způsobem poháněli, abyste ho zkrátka udrželi v chodu. Jezte, když máte hlad. Spěte, když jste unavení. Snahou o popírání důležitosti vlastních nejzákladnějších požadavků na fungování neznamená, že jste zaneprázdnění a důležití, znamená to, že jste ignoranti, kteří pomalu sami sebe připravují na kolaps nebo vyhoření.

#9 Dejte si pozor, čím se obklopujete

Víte, že lidé, s nimiž nejvíce trávíte čas, mají významný dopad na to, kým opravdu jste. Údajně se dokonce říká, že jsme průměrem pěti osob, se kterými se stýkáme nejvíce.

Uvědomte si však také, čím sami sebe obklopujete. Podívejte se vážně na to, koho nebo co sledujete online a jaký je jejich podíl na zpravodajství, které vám je poskytováno. Rovněž zkontrolujte kancelářské prostory a domácnost. To je vaše životní prostředí a má na vás neustálý podvědomý dopad. Květina v malém květináči může také těžko vyrůst.

#10 Vrhněte se do akce, když něco chcete udělat

Spousta lidí neuspěje díky pár vteřinám mezi tím, kdy dostanou fenomenální nápad a kdy si skutečně váš mozek uvědomí, co by jeho realizace obnášela. Pokud se chcete skutečně posunout dopředu, musíte se vypořádat s vašimi myšlenkami dříve, než vás přesvědčí k nečinnosti.

Právě jsme vám představili prvních deset tipů, jak do roka změnit váš život, ale aby toho nebylo příliš mnoho raději si dáme pauzu a budeme pokračovat příští pátek. Zkuste zmíněné návyky zatím aplikovat do své každodenní rutiny. Výsledky sice neuvidíte hned, ale už v úvodu jsem psal o složeném úročení…

Hodnocení: +8
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.