21.09.2018 4 minuty čtení

Stejně jako Facebook chce i Apple vytvořit o každém uživateli „Trust Score“

Ve snaze bojovat proti fake news, využívá společnost Facebook systém, který oceňuje důvěryhodnost jeho uživatelů. Ačkoliv má Facebook, zdá se, dobré úmysly, odhalení této taktiky se uživatelům příliš nelíbí a hojně ho kritizují. Vedení sociální platformy popřelo, že by mělo k dispozici rozsáhlý systém zkoumání všech uživatelů a tvrdí, že používá pouze základní informace pro účely identifikování nevhodného obsahu. Jak se zdá, Apple chce nyní kroky sociální sítě následovat.

Výpočet „skóre důvěryhodnosti“ zařízení

Web VentureBeat uvádí, že Apple učinil tento týden drobnou změnu svých uživatelských podmínek po uvolnění několika hlavních aktualizací svých operačních systémů. Zásady ochrany osobních údajů obsahují novou část nazvanou: „skóre důvěryhodnosti zařízení“. K identifikaci a prevenci podvodů jí mají pomoci informace o používání vašeho zařízení včetně přibližného počtu telefonních hovorů nebo emailů, které pošlete nebo přijmete. Tato čísla budou využita ke spočítání „skóre důvěryhodnosti“, které bude bráno v potaz při nákupu dalšího zařízení. Systém je však navržený tak, aby americká společnost nemohla znát přesná čísla z vašich zařízení. Jednotlivá skóre pak budou uložena na tajných serverech po určitou fixní dobu, která dosud není veřejnosti známa.

Ochrana před nepříjemnými telefonisty?

Skoro to zní tak, jako by se Apple snažil identifikovat podvodníky, kteří spamují lidi pochybnými telefonními hovory a emaily. Očekává se že téměř polovina všech telefonních hovorů uskutečněných v roce 2019 bude nevyžádané povahy, alespoň podle nedávné studie společnosti First Orion, což je obrovský nárůst z pouhých 4 procent podvodných hovorů v roce 2017.

Už trochu méně jasné je, jak skutečně Apple bude toto „trust score“ využívat v praxi. Bude zabraňovat podvodníkům nákup svých zařízení? Bude se snažit zastavit danou podezřelou aktivitu? Jsou výsledky vázány pouze na konkrétní zařízení a skutečně jsou anonymní? Apple by se na základě nově získaných informací mohl pokusit i vyřešit falešné recenze aplikací nebo jiné podezřelé aktivity na svých platformách. Odpovědi na výše zmíněné otázky se však dozvíme až v budoucnu.

Nebruslí Apple po trošku tenkém ledě?

Apple učinil z ochrany soukromí strategické bojiště. Na rozdíl od dalších technologických obrů, kteří poskytují informace o uživatelích třetím stranám, soukromí svých uživatelů vždy důrazně bránil. V nedávné době dokonce výrobce iPhonů stáhl z provozu VPN aplikaci, kterou využíval Facebook ke špehování svých uživatelů.

Vzhledem k dosavadnímu zásadovému postoji k ochraně osobních údajů, tak má Apple pravděpodobněji s využitím dat čistší úmysly než Facebook, který byl v poslední době sužován zdánlivě nekonečným řetězcem skandálů a úniku soukromých informací a zpracování dat. Jedná se však pouze o spekulaci, nelze vyřknout předčasné závěry na základě minulého chování.

Uživatelé mohou být také relativně přívětivější vůči společnosti Apple a její nové snaze. Podle průzkumu SurveyMonkey byla společnost z Cupertina zařazena na první místo žebříčku nejspolehlivějších významných technologických společností. Průzkumy agentury Reuters pak dopadly podobně. Budeme si muset zkrátka počkat, zda bude čelit Apple nějakému odporu ze strany své věrné uživatelské základny, zdá se to však být nepravděpodobné.

Problémy Facebooku vedly ke zvýšení povědomí o nebezpečí sběru a případného úniku osobních informací, většina lidí se však o tento problém ani tak příliš nestará. Jak daleko nejnovější trendy nakonec dojdou? Budou o nás technologické společnosti vědět skutečně všechno? Představa velkého bratra ze stejnojmenné novely George Orwella není ani trochu příjemná.

Hodnocení: +5
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.