11.10.2019 6 minut čtení

5 výborných filmů na víkend, které vám ukáží to nejdůležitější z mentoringu

Jde o jeden z nejdůležitějších pracovních vztahů, který si kdy vybudujete. A na jeho význam neustále upozorňují ti nejbohatší a nejúspěšnější. Tyto skvělé filmy vám jeho význam mohou ještě víc přiblížit.

"Najděte ve svém okolí toho nejschopnějšího a nejúspěšnějšího člověka a nechejte se u něj zaměstnat". Tak zní jedna ze základních pouček, kterou už léta opakuje Warren #Buffett a další podobně úspěšní byznysmeni všem mladým lidem, kteří se jich ptají, co nejlepšího mohou pro svůj osobní růst udělat.

Mít vlastního mentora, kterého respektujete a aspoň zčásti obdivujete, je jedním z nejdůležitějších a zároveň nejčastěji opomíjených faktorů světa byznysu. #Mentoring, jako prakticky všechny ostatní dovednosti, vyžaduje osobnosti. Proto lidé, kteří sami nikdy neměli mentora, se pravděpodobně nikdy sami dobrými mentory nestanou.

Naštěstí pro ty, kteří mentora nemají a celý koncept mentoringu zatím příliš neprozkoumali, je toto téma velmi oblíbené ve filmech i seriálech. Víkend je za dveřmi, a pokud vám vybude troška volného času, možná by vás mohl zaujmout jeden z následujících 5 snímků, které jsou nadčasovými a zajímavými pohledy na mentoring (pokud nechcete o ději vědět vůbec nic, může následující text tu a tam obsahovat spoiler):

1. Lítám v tom (2009)

Konzultant lidských zdrojů Ryan Bingham je zaměstnancem společnosti zabývající se podnikovou optimalizací. Jinými slovy je profíkem v propouštění zaměstnanců. Stane se mentorem pro mladou a ambiciózní kolegyni Natalii Keener, která dokázala optimalizovat i vyhazování lidí, a to prostřednictvím konferenčních hovorů online. Když však jeden z lidí, které žena vyhodí, spáchá sebevraždu, rozhodne se dát výpověď. A pro Ryana jakožto jejího mentora nastává nelehké období.

Film zaujme především realistickým vykreslením korporátního chování i etické zodpovědnosti za to, jak zaměstnanci v tomto všeobecně amorálním prostředí fungují. A má také pro mě osobně jeden velký bonus - tvůrci vynechali jakýkoli náznak sexuálního napětí mezi Ryanem a Natalii. Mentoringu tak v cestě nestojí žádné city ani romantika a vše zůstává na profesní úrovni, jak by to ostatně mělo být i v reálném světě.

Hrají: George Clooney, Anna Kendrick, Jason Bateman, Vera Farmiga, Sam Elliot, J.K. Simons a Danny McBride; 

Režie: Jason Reitman

2. My Fair Lady (1964)

Expert na řečnické umění Henry Higgins učí Elizu Dolittle, dívku z chudých poměrů, jak mluvit a chovat se jako vznešená Angličanka, čímž mimo jiné (po trošce toho zpívání a tančení) dokazuje, že údajná nadřazenost vládnoucí vrstvy je spíš dobře živenou iluzí než přirozeným faktem.

Ve filmu si na konci Eliza Henryho vezme, takže filmu nelze tak úplně dát nálepku "bez romantiky". Mnohem zajímavější je ale z pohledu mentoringu děj původní divadelní hry. V ní se totiž Eliza provdá za smolaře Freddieho a Henryho opustí poté, co je zjevné, že svého učitele v mnoha ohledech již přerostla. Původní děj tak mnohem lépe vyjadřuje skutečný cíl úspěšného mentoringu - učenec by měl svého učitele přerůst a posunout jím dosaženou hranici dále, ne se zastavit na jeho úrovni a spokojeně na ní už zůstat.

Hrají: Audrey Hepburn, Rex Harrison, Wilfrid Hyde-White a Isobel Elsom

Režie: George Cukor

3. Krycí jméno Donnie Brasco (1997)

(jeden z mých nejoblíbenějších filmů vůbec) Stárnoucí gangster "Lefty" Ruggiero učí mladého zlodějíčka Donnieho Brasca, jak to chodí v mafii, aniž by tušil, že Donnie je ve skutečnosti tajný agent FBI s úkolem infiltrovat se do mafie. Když Lefty zjistí pravdu, Donnie se ho snaží přesvědčit, aby mafii opustil. Lefty ale trvá na tom, že Donnie musí dokončit objednanou vraždu, nebo svého učence bude nucen zabít sám.

Lefty je ve filmu vyobrazen jako psychopat se sklony k násilí, který Donnieho učí stejnému chování. I tak v sobě chladnokrevný mafián a agent tajné služby v převleku postupně najdou zalíbení. I když si Donnie na mafiána jen hraje, podvědomě absorbuje a přebírá Leftyho učení, které se následně promítá i do jeho žebříčku životních hodnot. Mentor totiž svému žákovi nepředává pouze vědomosti, ale společně s nimi i svůj životem vybudovaný pohled na svět.

Hrají: Johnny Depp, Al Pacino, Michael Madsen, Bruno Kirby, James Russo a Anne Heche 

Režie: Mike Newell

4. Impérium vrací úder (1980)

Ve světě Star Wars proti sobě na vrcholu moci de facto stojí dvě mentorské školy - rytíři Jedi a Sithové. V Impérium vrací úder mistr Yoda vede výcvik mladého Luka Skywalkera s cílem udělat z něj rytíře Jedi. Když však Luke ve vizi pocítí, že jeho sestra Leia a přítel Han jsou v nebezpečí, ignoruje námitky svého moudrého mistra, který jej varuje, že není připraven, a odlétá. V důsledku pak při souboji s Darth Vaderem přijde o ruku a v následné legendární scéně se dozví, kdo je jeho skutečným otcem.

Vztah Luka a Yody není ničím neobvyklým i ve skutečném světě mimo sci-fi a zejména jeho konec v tomto filmu přináší cennou radu. Luke je příliš nezkušený na to, aby mohl sám nebojácně vyrazit do světa a neuposlechnutím rad svého učitele svou situaci nakonec ještě zhorší. Yoda ví, co se zřejmě po Lukově odchodu stane, a kdyby opravdu chtěl, může zajistit, že jeho vesmírná loď nebude funkční a on nikam neodletí. Přesto jej nechá jít a udělat své vlastní chyby. Mentor totiž nikdy nemůže svého svěřence nutit, aby zůstal v jeho učení.

Hrají: Mark Hamill, Harrison Ford, Carrie Fischer, Billy Dee Williams, Anthony Daniels, a David Prowse

Režie: Irvin Kershner

5. Osudové setkání (2000)

Stárnoucí autor a samotář William Forrester začne tajně učit teenagera a aspirujícího autora Jamara Wallace. Jamar, který hraje i basketbal, je následně obviněn z plagiátorství - nikdo jednoduše řečeno nevěří, že basketbalista z Bronxu by dokázal psát tak dobře, jako on. Může sice vše vysvětlit odhalením svého mentora, ale neúčinní tak, protože slíbil, že o něm bude mlčet. William je nakonec nucen opustit svou společenskou izolaci, aby Jamarovi pomohl očistit pošpiněnou pověst podvodníka.

Tento film krásně ukazuje, že byť je Jamar tím, kdo je mentorován, samotný proces mentoringu výrazně pomůže i Williamovi k návratu do skutečného světa. Zároveň opět nakopne jeho kreativitu a pomůže mu posunout kupředu práci, nad kterou byl léta o samotě zaseknutý. Mentoring totiž není jen jednosměrný proces, ale má pozitivní dopad i na samotného učitele.

Hrají: Sean Connery, Rob Brown, F. Murray Abraham, Anna Paquin, Busta Rhymes a Michael Pitt

Režie: Gus Van Sant

 

#osobnirozvoj #kultura #filmy

Hodnocení: +13
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.