Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
10.10.2019 2 minuty čtení

Izraelský startup dokázal jako první v historii "vypěstovat" maso ve vesmíru

Lidstvo je zase o krůček blíže tomu, aby si jednoho dne mohlo dát burger, který "vyrostl" ve vesmíru.

Izraelský startup #AlephFarms je průkopníkem oboru food-tech, který se stručně řečeno snaží pomocí technologií objevovat nové udržitelné způsoby získávání kvalitních potravin. Aleph Farms se konkrétně zabývá udržitelným pěstováním masa. Že to zní divně. Ano zní, než pochopíte princip, kterým například její hovězí steaky vznikají.

Výzkumníci odeberou například krávě buňky, dodají jim potřebné živiny a v laboratorních podmínkách jim nasimulují podmínky imitující vnitřek kravského těla. Buňky se tak začnou utěšeně množit a tvořit svalovou tkáň, dokud z nich tímto způsobem doslova nevyroste steak, pro jehož získání nebylo potřeba žádnou krávu zabít ani rozporcovat.

Cílem společnosti je vytvořit bez nutnosti jatek ekologicky příznivé maso vysoké kvality a zrovna k němu učinila další krok. V pondělí totiž oznámila, že se jí na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) jako vůbec první podařilo vypěstovat plnohodnotné maso.

Aleph Farms pro tento projekt navázal spolupráci s ruskou bio-tiskařskou společností 3D Bioprinting Solutions. Firma se ve své tiskové zprávě pochlubila, že společně se svým ruským partnerem sestrojili menší 3D biotiskárnu, na níž se podařilo v prostředí mikrogravitace "vytisknout" plnohodnotnou svalovou tkáň.

Podle startupu je úspěch pokusu v extrémních podmínkách vesmíru pozitivním ukazatelem toho, že jde o udržitelnou metodu produkce potravin, která neprodukuje žádný pozemský ani vodní odpad. Maso pěstované ve vesmíru by v budoucnu během dlouhodobých misí mohlo krmit astronauty a stejně tak pomoci vyřešit nejistotu ohledně udržitelné a ekologické produkce potravin dole na Zemi.

Firma Aleph Farms zatím své produkty komerčně nenabízí, ale počítá s tím, že během tří až čtyř let budou připraveny ke vstupu na trh. CEO společnosti Didier Toubia v srpnu pro CNN prohlásil, že dnešní průmyslové zemědělství již "ztratilo spojení se zvířetem" a růst steaků bez nutnosti jatek je lepší alternativou, než chovat krávy "pouze jako stroje na steaky." Podle společnosti je její proces produkce masa nejen humánnější, ale i ekologicky šetrnější k životnímu prostředí.

 

#investovani #startup #foodtech #maso #ekologie #zvirata #biotisk #bioprinting #vemir #iss

Hodnocení: +12
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Warengo Premium
Podpořte Warengo a získejte přístup k unikátnímu obsahu a funkcím