10.11.2020 5 minut čtení

Tyto 4 obory vám na burze v nejbližších letech vydělají nejvíc, máte je ve svém portfoliu?

Přemýšlíte neustále nad tím, kam vložit své finance, aby se v dlouhodobém horizontu zhodnotily tak, jako to dělává sám Warren Buffett? Credit Suisse vám s tím pomůže.

Geopolitické změny, teroristické hrozby nebo třeba mileniálové, to jsou faktory, které mohou výrazně promluvit do trendů budoucnosti. A také do toho, ve kterých oblastech mohou investoři zajímavě zhodnotit své peníze.

Švýcarská finanční instituce na své nedávné konferenci s názvem Global Supertrends představila oblasti, které budou hrát v budoucnu významnou roli.

Hlavní ekonomka Nannette Hechler a ředitel výzkumu Daniel Rupli provedli studii, která burziánům přináší takový malý základní návod k tomu, do jakých typů firem investovat, aby se jim v horizontu několika desítek let finance výrazně zhodnotily.

4 oblasti vhodné k dlouhodobým investicím podle analýzy Credit Suisse:

Zbrojní průmysl a kyberbezpečnost

Velmi perspektivní oblast vzhledem k neustálému napětí v různých koutech světa, ať už se jedná o oblast Středního východu, Jihočínské moře, Sýrii nebo malé lokální konflikty na mnoha místech po téměř celém světě.

Nedávno například Česka zbrojovka oznámila, že za dvě miliardy korun otevře nový závod přímo ve Spojených státech, aby tak měla lepší přístup k zakázkám od amerických ozbrojených sil. To je ukázka velkého prostoru k dalšímu růstu.

Ještě rychleji může v budoucnu růst segment kybernetického zabezpečení. Jak se ukazuje v posledních letech, totalitní vlády a militantní skupiny po celém světě si rychle osvojují schopnost zasáhnout svého nepřítele skrze digitální prostředí, a to bude muset západní svět dříve či později vyřešit velkými investicemi.

Drobný investor to může vyřešit investicí do firem jako je například americký #Palantir investora Petera Thiela, který by mohl vstoupit na burzu už v příštím roce. Tato firma dokáže díky složitým algoritmům vyhodnocovat nebezpečí konfliktu a kybernetického útoku po celém světě. Už dnes najdou investoři na burze například rychle rostoucí #CrowdStrike, který během pouhých dvou měsíců vyrostl o 50 %, později však přišla korekce a dnes se jeho akcie prodávají za cenu podobnou té upisovací z června.

Čistá energie

Pokud jsme na začátku zmiňovali mileniály, tak právě čistá energie může být jejich největší zásluhou. Mladí lidé ve věku kolem 20 až 30 let si uvědomují, že právě oni budou v nejbližších letech ekonomicky nejsilnější skupinou a že na nich tedy bude ležet tíha zodpovědnosti za stav naší planety.

Proto dnes často na popud mladých lidí nejen vznikají různé organizace, které za ochranu životního prostředí bojují, ale také samotné firmy začínají měnit svůj přístup k podnikání. Většina populace už dnes ví, že obnovitelné zdroje energie jsou vhodnou cestou a tak v podstatě každý týden můžeme číst o velkých globálních firmách, jak přecházejí pryč od fosilních paliv směrem k obnovitelným zdrojům.

Pro malé i velké investory se v této oblasti otevírá čím dál více možností a je proto více než vhodné blíže se s nimi seznámit a doplnit o ně své portfolio. Mohou to být provozovatelé solárních parků, dodavatelé větrných turbín či zpracovatelé odpadu. Určitou zárukou zajímavých zisků mohou být navíc samotné vlády, které prosazování obnovitelných zdrojů energie připravují půdu novými zákony.

Transport a infrastruktura

I v této oblasti mají velký podíl na změnách mladší generace. Lidé už dnes tolik netouží po vlastních automobilech, navíc takových, které stále ještě jezdí na fosilní paliva a znečišťují ovzduší. Dnes je trendem moderní a rychlá veřejná doprava, případně sdílené jízdy a elektromobilita. Díky bohatství ve společnosti lidé také mnohem častěji cestují do všech možných koutů světa.

Odborníci Credit Suisse proto do budoucna favorizují zejména leteckou a vlakovou dopravu. A například výsledky pražského Letiště Václava Havla jim dávají za pravdu, největší české letiště odbavilo za letošní první čtvrtletí rekordních 3,2 milionu cestujících.

Švýcarská studie kromě tradičních dopravců zmiňuje také stavební společnosti, například francouzskou společnost #Vinci, která nejenom že buduje dopravní infrastrukturu, ale dnes také roste pomocí akvizic, když si třeba nedávno pořídila za 3,7 miliardy dolarů druhé největší letiště ve Velké Británii Gatwick.

5G

O technologii 5G se mluví už několik let a tento rok konečně přichází její čas. Tato revoluční technologie by měla nejenom změnit způsob, jakým používáme mobilní internet, ale celkově přispět k rychlejší a efektivnější ekonomice a v konečném součtu tedy dalšímu nárůstu bohatství ve společnosti.

Jako první zavedla 5G síť pro komerční využití Jižní Korea, kde nyní uživatele dosahují až dvacetinásobné rychlosti stahování dat. Spojené státy už jsou v testovací fázi. Další části světa jako Japonsko, Čína a Evropa se budou přidávat letos a v roce 2020.

S pokračujícím rozvojem bude samozřejmě růst poprávka také po vybudování vhodné infrastruktury, která zajistí dostatečně kvalitní přenos signálu. Všechny tyto procesy jsou finančně velmi náročné a mohou si je dovolit jen velké a stabilní firmy. Menším investorům se proto nabízí například akcie amerických firem Verizon a AT&T. Dá se vsadit také na výrobce čipů, ale tam bude nyní situace vzhledem k obchodní roztržce mezi USA a Čínou poměrně nejistá.

#investovani #investice #burza #akcie #dividendy #tipy #inspirace

Hodnocení: +39
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Paráda- ještě bych si vsadil na vodu a vodohospodářství a až se všichni proberou z toho elektronesmyslu který je teď nastaven do dopravy tak se stejně největší objem bude realizovat pohonem nafta nebo vodík...

    +1