20.09.2018 3 minuty čtení

Ray Dalio: Příští krize může přinést válečné konflikty

Ray Dalio je velmi úspěšný investor a zakladatel investičního fondu Bridgewater Associates, který spravuje více než 150 miliard dolarů. Pokud tedy mluví o financích, ekonomice či investování, je dobré naslouchat.

V nedávném rozhovoru pro Business Insider mluvil Dalio nejen o své nejnovější knize Principles (v češtině zatím není k dispozici), ale také o možné blížící se krizi a optimální připravenosti investora na takovou situaci.

Dalio v tomto období vidí paralelu s třicátými lety dvacátého století. Podle něj se tedy neblíží krize podobná té z let 08–09, kdy se jednalo o krizi ekonomickou ale spíše té z let 1935–1940, kdy se vyhrotily ozbrojené konflikty.

Peníze nebo zbraně, co bude symbolem krize?

Jak konkrétně tato paralela vypadá? Po velké hospodářské krizi se začnou tisknout peníze, aby se trochu „nakopla“ ekonomika. Jak známo, většina peněz skončí u těch nejbohatších, kteří mají dostatek kapitalistického cítění, aby byli schopni shromažďovat kapitál. Díky tomu se začne zvětšovat rozdíl mezi chudou a bohatou vrstvou obyvatelstva, což vede k velké nespokojenosti dolních cca 60 % obyvatel. V tu chvíli se na scénu dostávají populisté, zejména ti, kteří mají v čele nějakou „charismatickou“ osobnost, která je schopná strhnout davy na svou strany. Tito noví leadeři pak pod rouškou nacionalismu kvůli své vnitřní krizi vyhrocují mezinárodní politickou situaci, což může nakonec vést k ozbrojeným konfliktům.

Musíme zajistit, aby kapitalismus fungoval pro všechny, aby nevznikala propast mezi chudými a bohatými

Dalio dodává, že ještě nejsme na samém vrcholu tohoto cyklu, ten by měl podle něj nastat v horizontu dvou let. Jak však sám přiznává, věci se mohou vyvinout jakkoli a teprve nejbližší měsíce ukáží, jaká bude realita. Vzájemné ekonomické „popichování“ zejména mezi Spojenými státy a Čínou však dává jisté signály.

Devětašedesátiletý investor také přidal dobrou radu všem ostatním investorům. V této době ekonomického cyklu by se měli pokud možno vyhnout riskantním investicím, kde hraje velkou roli správné načasování. Podle něj by se měli naopak soustředit na vyvážené a konzervativní portfolio takzvaně „do každého počasí“, protože odhadnout přesně dobu ideální k nákupu i prodeji je velmi náročná disciplína, zejména ve vyhrocených časech.

Správné načasování investice je těžké i pro samotný Bridgewater s 1600 zaměstnanci. Co potom pro obyčejného investora?

Na celý rozhovor pro Business Insider se můžete podívat níže:

Hodnocení: +4
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.