20.09.2018 4 minuty čtení

Amazon Adds je další částí z podnikání Amazonu generující přes 10 miliard dolarů

Amazon se právě stal třetí největší americkou digitální reklamní platformou, navíc by příjmy z reklamy technologického kolosu měly v příštích letech růst meziročně o 50 procent. Jeff Bezos tak se svou společností pokračuje v rozvoji reklamního odvětví, které patří obecně k činnostem s nejvyšší marží. E-commerce společnosti se již dnes stabilně daří odsávat provoz z vyhledávače Google, v čemž hodlá nadále pokračovat. A nyní se jí podařilo dosáhnout velkého finančního milníku.

Zdá se, že neexistuje trh, na který by Amazon vstoupil a nebyl na něm úspěšný. Původní prodejce knih, který se stal titánem elektronického obchodování, již dominuje v online prodeji a cloud computingu a pokračuje ve vyhledávání dalších průmyslových odvětví, které by také narušil.

Zatímco se investoři moc nedívali, Amazon tiše vystavěl další podnik, který v současnosti generuje na tržbách 10 miliard dolarů ročně. Ačkoliv není tak zajímavý jako ostatní segmenty společnosti, business-to-business platforma známá jako Amazon Business, se stala nejrychleji se rozvíjejícím segmentem Amazonu.

Obrovská příležitost

Nejnovější trh, na kterém se Amazon snaží provést revoluci je skutečně monstrózní. Objem B2B e-commerce prodejů podle odhadů firmy Forrester Research v letošním roce dosáhne na 9 bilionů dolarů. Zatímco údaje o globálních možnostech Amazonu je celkem složité předpovídat, americký trh se jeví jako velká příležitost, kterou se snaží společnost následovat.

V příspěvku na blogu z minulého týdne Amazon odhalil, že jeho B2B platforma dosáhla ročních prodejů v hodnotě 10 miliard dolarů. V příspěvku byl i citován seznam institucí, které umožnily vznik tohoto impozantního čísla. O jaké společnosti se tedy jedná?

 
  • 80 procent ze 100 největších vzdělávacích organizací
  • 55 společností z žebříčku stovky největších amerických společností
  • Více než polovina z nemocničních zařízení
  • 40 procent z nejvíce osídlených oblastní USA
 

Amazon odtajnil i některé z faktorů, které mu umožnili rozvinou svůj obchodní portál na firemní segment o velikosti 10 miliard dolarů za méně než 4 roky – segment celosvětově obsahující stovky a tisíce business prodejců, kteří obchodují na jeho stránkách, přičemž tato platforma slouží milionům firem po celém světě od rodinných obchodů až po nadnárodní společnosti.

Amazon sám považuje svou mezinárodní expanzi za příspěvek k růstu B2B segmentu po celém světě, neboť jeho nedávný vstup do Francie, Itálie a Španělska zvýšil počet zemí, které nabízí Amazon Business už na 8. Zároveň růst externích prodejců, také podpořil růst této platformy, neboť jejich prodeje tvoří více než 50 procent z celkových prodejů v oné výši 10 miliard dolarů.

Amazon Business byl uveden do provozu v roce 2015 a prodává širokou škálu produktů včetně kancelářských potřeb, spotřebního zboží, laboratorních potřeb a občerstvení. Platforma umožňuje společnostem vytvářet víceúčelové účty, přizpůsobovat schvalovací procesy a integrovat je s aplikačním softwarem pro zadávání zakázek.

Akcelerující růst

Celkem překvapivá je rychlost, s jakou tento tržní segment vyrostl. Původní službě Amazonu pro běžné spotřebitele trvalo 7 let, než se dostala v prodejních číslech z miliardy na 10 miliard. Cloud computingová služba Amazon Web Services překonal tuto hranici dokonce za 10 let po svém debutu. Společnosti Amazon Business se to tedy podařilo už za čtyři roky od uvedení na trh, a tak se jedná o tržní segment podnikání Amazonu, který na tento milník dosáhl nejrychleji.

Možnosti dalšího růstu jsou skutečně obrovské. V komentáři klientům analytik Colin Sebastian ze společnosti Robert W. Baird řekl: “Věříme, že Amazon B2B je v dlouhém horizontu schopný překonat i velikost jádrového segmentu Amazonu tedy služba B2C. Tento mladý segment je stále velmi podhodnocovanou příležitostí ze strany investorů.“ Sebastian také uvedl, že věří, že Amazon Business by mohl do roku 2021 překonat velikost tržeb 25 miliard dolarů.

Zdá se tak, že Amazon přidá do rostoucího seznamu firem, které narušili konkrétní průmysl i Amazon Business.

Hodnocení: +1
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.