Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
07.10.2019 3 minuty čtení

Srovnání kurzů směnáren na letištích. Nejdražší Milán, Praha srovnatelná s Římem a Frankfurtem

Vyměnit si peníze na letišti Václava Havla je v porovnání s jinými evropskými letišti výhodnější, než se může zdát. Praha se s kurzem řadí k letištím v Manchesteru, Římě nebo Frankfurtu.

Podle veřejně dostupných informací o kurzech směnáren vyplývá, že jen osm z celkem 27 vybraných směnáren na evropských letištích mělo výměnu bez poplatku. A právě směnárna Interchange na pražském letišti se řadí mezi ně.

Nejdražší Milán, v Praze jako v Manchesteru

Efektivní kupní marže, která se skládá z marže a poplatku, je u pražského letiště 29,5 procenta. S obdobnou marží fungují směnárny na letištích v Manchesteru (29,05 %), East Midlands (29,05 %), Římě (28,20 %), nebo Frankfurtu (27,04 %).

Naopak mezi dražší letiště patří Vídeň (32,00 %), Londýn - Stansted (32,75 %), Benátky (34,39 %) a bezkonkurenčně nejdražší je pak Milán (39,90 %). Jedná se o porovnání napříč všemi provozovateli směnáren. Například směnárna Interchange na varšavském letišti patří mezi tři nejlevnější vůbec. Srovnávat ale tyto kurzy s oficiálním kurzem České národní banky (ČNB) je podle odborníků nesmysl.

“Kurz každé směnárny se vždy v první řadě odvíjí od nákladů na provoz, přičemž nejnákladnější položkou je pronájem prostor. Porovnávat kurz na letištní směnárně s kurzem ČNB je jako porovnávat cenu za půllitr piva v letištní restauraci s doporučenou maloobchodní cenou od pivovaru,“ tvrdí Marek Nácovský, výkonný ředitel společnosti Interchange pro Českou republiku.

Kurz jako v ČNB při rezervaci přes internet

Cesta, jak se dostat k výhodnějšímu kurzu je však velmi jednoduchá. Přes oficiální stránky Interchange nebo přes oficiální stránky pražského letiště si lze jednoduše domluvit směnu online.

Společnost Interchange zde nabízí nejlepší možný kurz, který je srovnatelný s nejlepšími nabídkami na trhu a blíží se kurzu ČNB. “Směnou online se nám náklady snižují, protože dopředu víme, s jakou hotovostí můžeme pracovat a ušetříme za dodání hotovosti na pobočku, proto si můžeme dovolit nabídnout lepší kurz,“ vysvětluje Marek Nácovský.

Jak vypadá směnárna budoucnosti?

Online rezervace je moderní směr výměny peněz, kterou Interchange podporuje. I přesto, že tento produkt pro společnost není výdělečný. „Směnárna budoucnosti by se rozhodně měla soustředit na prodej valut online, což nám bohužel česká legislativa zatím umožňuje jen zčásti. Stále totiž musí klienti uhradit částku za objednané valuty v hotovosti. Například ve Velké Británii si můžete koupit valuty online a zaplatit bezhotovostně, například platební kartou nebo převodem, a valuty si již jen vyzvednout nebo nechat doručit,” dodává Marek Nácovský.

Hodnocení: +5
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Warengo Premium
Podpořte Warengo a získejte přístup k unikátnímu obsahu a funkcím