4 minuty čtení

3 nejčastější chyby v investování, kterým byste se měli vyvarovat

Roy H. Williams kdysi prohlásil: „Moudrý člověk dělá chyby, poučí se z nich a už ji nikdy nezopakuje.“ Nikdo z nás se nemůže vyvarovat všem chybám, ale jak naznačuje zmiňovaný citát, můžeme se dopustit méně chyb, pokud tomu věnujeme dostatečný čas.

Chyba č.1: Nerozumíte tomu, do čeho investujete

 

Jedná se o typickou chybu začínajících investorů, které se bohužel dopouštějí i zkušení investoři, tj. nerozumí přesně tomu, do čeho investují. To se může přihodit, když si přečtete krátký článek o dané společnosti, ve kterém se o ní píše velmi pozitivně, a pak si následně akcii zakoupíte. 

Možná se jednalo o ropnou společnost. A pokud tomu tak je, věnovali jste čas tomu, abyste zjistili, zda se zaměřuje na těžební operace (tj. průzkum, těžba a produkce) nebo zda její hlavní činnost je distribuce a rafinace?  

Každá z těchto činností má své specifické výzvy a příležitosti a jako investor byste měli znát silné stránky a rizika jakékoli společnosti, do které uvažujete investovat, a zároveň mít přehled o jejích konkurenčních výhodách. Kromě toho je důležité porozumět obchodnímu modelu společnosti, tedy přesně tomu, jak generuje své příjmy. 

Je možné, že si Amazon představujete jen jako vedoucí firmu v oblasti e-commerce, ale to zdaleka není vše, co společnost nabízí. Mimo jiné provozuje jednu z největších cloudových služeb – Amazon Web Services (AWS), která ve druhém kvartále vygenerovala 16 % příjmů, zatímco o rok dříve se jednalo o 13 %. 

Některým sektorům, jako jsou spotřebitelské produkty a odvětví maloobchodu, je snazší porozumět než oborům, které se týkají například biotechnologií nebo digitální bezpečnosti. Ujistěte se, že rozumíte tomu, do čeho investujete. 


Chyba č.2: Při investování nezohledňujete valuaci 

 

Další na pořadí je valuace. Možná jste již přečetli řadu analýz a máte solidní znalosti o společnosti a daném odvětví. Pokud tomu tak je, jste na dobré cestě! Pravděpodobně jste zjistili, že se jedná o skvělý byznys s mimořádným dlouhodobým potenciálem.  

Jestliže však ke stejnému závěru dospělo velké množství dalších investorů, kteří do akcií investovali, a díky tomu jejich akcie prudce vzrostly, koupíte si nadhodnocený akciový titul, u něhož je vyšší pravděpodobnost, že v blízké budoucnosti spadne na úroveň své vnitřní hodnoty.    

U každé zvažované firmy nebo akcie, kterou chcete zařadit do svého portfolia, vždy zhodnoťte jak její kvalitu, tak i její hodnotu. Můžete si vést přehled zajímavých akcií, které byste chtěli vlastnit. Následně se k vašemu seznamu můžete vrátit, a koupit akcii, jejíž cena je nyní levnější než předtím.  


Chyba č.3: Nejste dostatečně trpěliví 

 

Pamatujte si, že pro dosažení optimálních výsledků musíte být trpěliví. Vzpomeňte si na dlouhodobě úspěšné akciové tituly, jako jsou například Apple nebo Microsoft. Samozřejmě jste do nich mohli před mnoha lety investovat a po několika měsících nebo letech je prodat a dosáhnout solidního zisku, kupříkladu 50 % nebo dokonce 200 %. 

Kdybyste však vytrvali dlouhá léta nebo dokonce dekády, možná byste dosáhli astronomických zisků. Dlouhodobí investoři můžou dosáhnout výnosů ve výši 1 000 %, 10 000 %, 20 000 % nebo i více. Investujte proto dlouhodobě, a zároveň sledujte vývoj a průběh ekonomických událostí. Pokud růstový potenciál akcií přestane být přesvědčivý, zvažte prodej. 

Skvělé akcie se nezhodnocují lineárně, neboť tato přímka bude vždy volatilní, s vzestupy a propady. Připravte se na to, že nastanou poklesy, které musíte přečkat. Dejte kvalitním společnostem čas, aby vám předvedly to, co umí. Pokud se vyvarujete těmto investičním chybám, můžete vydělat mnohem více peněz. 


Selena Maranjian 
The Motley Fool 

Hodnocení: 0
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.