19.09.2018 7 minut čtení

Problém nedostatku spánku: Možná ohrožuje vaše podnikání více než si myslíte

Jednou za čas se pravděpodobně probdělé noci nevyhnete, ale z dlouhodobého hlediska může mít nedostatek spánku pro váš život i podnikání katastrofální následky. Dlouhodobá únava způsobuje, že působíte méně charismaticky a zapáleně na své podřízené i investory, máte problémy s přemýšlením nebo správným řešením problémů, a to zdaleka není všechno.

Nedostatek spánku má škodlivý vliv na téměř všechny aspekty vedení, včetně vyzařování určitého charisma a řízení podřízených až po rozhodovací proces, tvrdí Christopher Barnes, profesor na Foster School of Business University ve Washingtonu. „Schopnost řešení problémů a kreativita jsou dvě věci, které začnou trpět jako první. Lidé, kteří mají špatný spánkový režim, mají problémy se sebekontrolou a pravděpodobněji budou ve svém pracovním životě přijímat vyšší úrovně rizika a začnou ignorovat potenciální ztráty, říká Barnes.

Výsledkem je, že spousta lidí, kteří by neměli obsluhovat ani těžké stroje, vedou velké organizace, což není dobré pro zaměstnance akcionáře ani samotné vůdce, kteří ohrožují svou pověst společně s morálkou a produktivitou svých zaměstnanců.

Výsledkem je, že spousta lidí, kteří by neměli obsluhovat ani těžké stroje, vedou velké organizace

Elon Musk vyvolal rozruch během srpna, když tvrdil že pracuje 120 hodin týdně a musí používat prášky léčící poruchy spánku. Richard Branson spí pět, maximálně šest hodin denně stejně jako Jack Dorsey. “Tito lidé tvrdí že nepotřebují moc spát, ale téměř každý, kdo to tvrdí klame sám sebe,“ říká profesor Barnes.

„Malá část populace nese genetickou mutaci, která snižuje vliv nespavosti na kognitivní funkce. Zbytek z lidí, kteří příliš nespí si však zvyknou na fungování v omezeném režimu, který se stane jejich novým normálem. Vztahují pak své výkony vůči tomuto stavu a už ani netuší, jak vy na tom byli po dobrém spánku,“ tvrdí Barnes.

„Náklady“ na snížené charisma

Většina podnikatelů si uvědomuje, že spánková deprivace utlumuje jejich schopnost řešit problémy a rozhodovat se. Takové nedostatky lze v případě potřeby často řešit silným, oddaným a výkonným týmem. Ale v začátcích podnikání je hlavní věcí, kterou musí zakladatelé dělat, prodávat sami sebe. Nespavost degraduje jejich schopnost vyzařovat charisma a projevit svůj zápal, což jsou věci přitahující investory, zaměstnance i zákazníky k jejich podniku.

V experimentech vedených Barnesem byli vůdci, kteří špatně spali, méně schopni svým projevem inspirovat americké vojáky na rozdíl od jejich dobře odpočatých a více pozitivních kolegů. Jejich projevy následně získali i nižší hodnocení charisma ze třetích stran.

Charisma souvisí s vášní a zápalem: Nejcennější podnikatelovy zdroje se tak ztrácí v ospalé mlze. To ubližuje vůdcům nejen před zaměstnanci, ale také investory, kteří jsou často ovlivňováni kromě řeči čísel, také vaším zápalem pro věc. “Po krátkém nočním spánku je mnohem méně pravděpodobné, že uspějete na schůzce s investory a získáte finanční prostředky,“ opět prohlašuje Barnes.

V začátcích podnikání je nejdůležitější umění prodávat sami sebe

Únava si také pochopitelně vybírá daň na vašem fyzickém vzezření. Výzkum poukazuje na to, že lidé, kteří často interagují se spánkově deprimovanými lidmi věnují přehnanou pozornost pokleslým víčkům a koutkům úst případně pobledlé pokožce. Obličejové prvky jsou rozhodující pro lidskou interakci. V důsledku toho na vás může mít takové zkreslené vnímání dost negativní sociální dopad.

Nedostatek spánku vede k tomu, že lídři vypadají i zní špatně. “Takový člověk si často myslí, že ho lidé budou obdivovat, neboť musí samozřejmě tvrdě pracovat, aby byl takto unavený. Místo toho ale lidé vidí člověka, který nijak zvlášť dobře nevypadá, má problémy s artikulací, nevypadá příliš chytře ani charismaticky. Zkrátka, když trpíte spánkovou deprivací, jste mnohem méně zajímaví ,“ tvrdí doktor Barnes.

Lidé s nedostatkem spánku také budou s větší pravděpodobností jednat neeticky, protože je jejich sebe ovládání utlumeno. Vědecký výzkum opět ukazuje, že lidé, kteří se před experimentem více vyspali byli schopni se chovat více eticky, vlivem únavy klesá vaše schopnost sebeovládání, a tak nejste posléze schopni odolat nejrůznějším pokušením.

Šíření špatného modelu chování

Absence spánku způsobuje i velké škody na zaměstnaneckých vztazích a podnikové kultuře. Odborníci na vedení rozlišovali mezi rysy dobrých a špatných šéfů. Ve skutečnosti však může mít jedna osoba rysy obou. Máme tendenci přeceňovat pozitivní rysy díky vrozené osobnosti, a naopak podceňujeme, jak často je to způsobeno dynamicky díky náladě, spánku a měnícímu se pracovnímu zatížení. Většina lidí dokáže minimalizovat, jak často se budou chovat jako blbci, v případě spánkové deprivace však poměr tohoto času roste.

Barnesův výzkum ukazuje, že vůdci, kteří nedostatečně spí, jsou na svém zaměstnance mnohem méně trpěliví a více antagonističtí. Ničí pracovní vztahy, a protože je jejich náhled zkreslený únavou ani nemají tušení, že něco takového dělají.

Zakladatelé mají také obrovské možnosti v ovlivňování firemní kultury dobrým nebo špatným směrem. Vedoucí, kteří méně spí, často způsobují stejný problém i u svých zaměstnanců. Ti zaznamenávají dlouhé pracovní dny, kdy nejsou schopni provádět ani zdaleka optimální práci.

Vytvoření kultury, která respektuje spánek začíná u drobných detailů, které děláte. “Chtěl bych povzbudit vedoucí, aby mluvili o spánku jako o prostředku k obnově fyzických i psychických sil, který dělá všechny více výkonné. V takovém prostředí je pracování dlouho do noci nepřijatelné. Jestli potřebujete poslat email ve 3 ráno, nastavte při odeslání opožděné doručení, aby vašim zaměstnancům nepřišel dříve než v 8 hodin a vy jim tak nedávali špatný příklad,“ říká profesor Barnes.

Strategie proti spánkové deprivaci

Pro vedoucí, kteří zápasí s vlastím vyčerpáním, Barnes opakuje konvenční moudro o tom, že si udržuje pravidelný spánkový režim a v hodinách před usnutím se vyhýbá alkoholu, kofeinu i nikotinu. Rovněž elektronické přístroje mohou způsobovat potíže, protože světlo z obrazovky potlačuje produkci melatoninu, chemické látky, která podporuje spánek. Tato zařízení mohou rovněž přidávat další úkoly případně rozrušující zprávy.

Vedoucí, kteří méně spí, často způsobují stejný problém i u svých zaměstnanců

Barnes také doporučuje rozjímání meditací, které uklidňuje neustále bzučení uvnitř vaší hlavy. Nedávno pak sám sklidil úspěch s online nástroji kognitivní behaviorální terapie, která bojuje proti nespavosti.

Pro podnikatele a další lídry, kteří vidí spánek podobně jako Elon Musk, Barnes doporučuje, aby se s nedostatkem spánku poprali strategicky. Každou noc se rozhodujete, kolik toho naspíte. V raném rozvoji podnikání bývá spánku akutní nedostatek. Podle Barnese by však měl vedoucí identifikovat dny, kdy má být nejvíce ve formě – vyjednávání s investory případně důležitá strategická rozhodnutí. Alespoň při těchto příležitostech byste skutečně měli zvýšit délku vašeho spánku. Pokud je v sázce méně, můžete opět „fungovat“ tak jak uznáte za vhodné.

“Skutečně mě to bolí, když říkám, aby se snažili podnikatelé o svém spánku přemýšlet strategicky. Musím však být realistou ohledně současných požadavků na podnikatele,“ říká na závěr Barnes.

Hodnocení: +1
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.