18.09.2018 5 minut čtení

Elon Musk odhalil prvního turistu, který poletí na výlet okolo Měsíce

SpaceX v pondělí odhalila, že japonský miliardář Yusaku Maezawa bude prvním vesmírným turistou. Maezawa vyprodal premiérový let na palubě Big Falcon Rocket, která je však stále ještě ve vývoji. Podle plánu by se ale měla již za 5 let vydat na cestu okolo Měsíce. Japonec má v úmyslu s sebou vzít zdarma na palubu šest až osm umělců.

“Chci se o tuto zkušenost podělit s co nejvíce lidmi,“ řekl Maezawa na tiskové konferenci. „Takže jsem se rozhodl letět k Měsíci s umělci.“* Cesta tam i zpět by měla podle Elona Muska trvat čtyři až pět dní. SpaceX učinila své oznámení v ústředí v Hawthorne.

Maezawa je rockovým hudebníkem, módním magnátem a v poslední době také významným uměleckým sběratelem, který věří, že umění může pomoci nastartovat světový mír. Japonec, jehož čistá hodnota jmění se odhaduje na 2,9 miliardy dolarů, plánuje spolupracovat s týmem SpaceX na výběru svých spolucestujících.

Cesta k měsíci a zpět by měla trvat čtyři až pět dní

Japonský miliardář zatím zaplatil zálohu na misi, nicméně finanční podmínky dohody nebyly zveřejněny. Yusaku Maezawa vydělal své jmění vybudování společnosti Start Today, e-commerce byznys platformy, která prodává populární japonské oblečení. Mimo jiné vzbudil mnoho pozornosti, když si loni zakoupil malbu Jean-Michel Basquiata za 110,5 milionů dolarů.

Ambiciózní časový rámec

Maezawa poletí raketou Big Falcon Rocket, jedná se o nový model vesmírného plavidla, které SpaceX buduje. Skládá se z masivního raketového pohonu, který slibuje takový tah, jako žádný jiný pohon v historii a vesmírnou kosmickou loď, přezdívanou BFS.

Prezident SpaceX Gwynne Shotwell řekl na konferenci ve Washingtonu, že doufá ve schopnost kosmické lodi v příštím roce provádět krátké zkušební lety. Shotwell také uvedl, že naložená raketa by mohla poprvé vystoupit na oběžnou dráhu v roce 2020 a dovézt náklad na Měsíc či Mars v roce 2022.

Big Falcon Rocket by měla mít takový tah jako žádná jiná raketa v historii

“Vím, že to zní bláznivě a my se obvykle s našimi časovými plány nepotkáváme, ale byl bych rád, abyste alespoň věděli, v jakých perspektivách přemýšlíme,“ řekl Shotwell. Naproti tomu Elon Musk na konferenci uvedl, že si není jistý, zda je reálné stihnout měsíční turistiku do roku 2023.

SpaceX již třikrát aktualizoval návrh rakety BFR. Musk ukázal snímky konstrukčních návrhů a testovacího zážehu masivního motoru Raptor. Nejnovější plány naznačují konečné zpracování rakety, jejíž vývoj by měl podle CEO společnosti stát zhruba 5 miliard dolarů. Na otázku, proč společnost provedla další změny, Musk řekl, že se mu zpracování plavidla nelíbilo esteticky. Nový design je lepší ale je trošku technicky náročnější.

Vesmírná stanice – mise pro příští rok

SpaceX již provedla v posledních osmi letech 60 úspěšných misí, kdy dopravila náklad nebo družice na oběžnou dráhu, nicméně bez lidí na palubě. Společnost by ráda byla v nejbližší době schopná dopravovat kosmonauty mezi zemí a Mezinárodní kosmickou stanicí na palubě své vesmírné lodi Dragon.

Spojené státy nemají možnost dostat lidi na oběžnou dráhu od doby, co skončila v roce 2011 éra raketoplánů. Od té doby se NASA spoléhá při přepravě astronautů na ruskou techniku.

Shotwell řekl v pondělí, že SpaceX plánuje provést zkušební let verze kosmické kabiny vesmírné lodě Dragon, která bude schopná přepravovat kosmonauty do konce letošního roku. Jeho cílem pak je zahájení své první regulérní kosmické mise s lidskou posádkou k vesmírné stanici ve druhém čtvrtletí roku 2019.

Kdy budou moci „běžní lidé“ navštívit vesmír?

Společnost SpaceX od února 2017 příliš nehovořila o tom, kdy dostane do vesmíru první lidi. V té době Musk předpokládal, že se mu podaří vyslat do konce letošního roku na palubě rakety Falcon Heavy dva platící zákazníky.

Musk později obrátil kurz a řekl, že společnost už nemá plány na certifikaci Falcon Heavy pro lidské vesmírné lety. SpaceX však i nadále považuje vesmírnou turistiku za důležitý krok pro budoucnost lidstva.

SpaceX už nemá v plánu certifikovat Falcon Heavy pro vesmírné lety s lidskou posádkou

Další dva z miliardářů, kteří se angažují v kosmickém cestovním ruchu – Jeff Bezos a Richard Branson – plánují se svými společnostmi provádět krátké sub orbitální lety, během kterých si cestující budou moci na krátkou dobu užít stav bez tíže a působivý pohled na planetu Zemi. Není však úplně jasné, kdy by vesmírná turistika mohla být dostupná pro „lidi z běžného života“.

Bransonova společnost Virgin Galactic prodává lístky na palubu svých vesmírných vozidel za přibližně 250 tisíc dolarů, což je vyšší částka, než je průměrná cena domu v USA. Bezosův Blue Origin byl ohledně ceny svých lístků velmi tajemný. Reuters však v červenci uvedla, že mohou stát okolo 200 tisíc dolarů. Společnost však tuto informaci dementovala s tím, že ceny ještě nebyly nastaveny.

Hodnocení: +1
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.