30.09.2019 3 minuty čtení

Recenze: The Great Hack

Kvůli čemu letos Facebook dostal rekordní pokutu ve výši 5 miliard dolarů? Tento dokument Netflixu má za cíl vám to vysvětlit. A také vás trochu postrašit.

Začátek roku 2018 byl pro největší sociální síť světa opravdu náročný. Na světlo se začal drát skandál nebývalých rozměrů. Jak se totiž ukázalo, britská mediální agentura Cambridge Analytica získala neoprávněně přístup k osobním údajům milionů uživatelů Facebooku, jejichž názory poté ovlivňovala.

Tedy, neoprávněně...jak se později ukázalo, vše proběhlo se svolením nejvyšších představitelů Facebooku, mezi nimiž pravděpodobně nechyběl ani Mark Zuckerberg. A jak se také ukázalo, nejednalo se o "pár milionů", ale až o 87 milionů lidí. 

Údaje těchto lidí pak Cambridge Analytica využívala pro reklamní kampaně, zejména pak politického rázu. Nejvíce se v této souvislosti zmiňuje americká prezidentská volba v roce 2016 a referendum o vystoupení Velké Británie z Evropské unie, dnes známé jako brexit.

Provalení tohoto případu vyústilo ve výpovědi představitelů velkých technologických firem před senátním výborem, návrhy nových zákonů a také pokuty, včetně té rekordní pětimiliardové pro Facebook z léta letošního roku.

Dokument s názvem The Great Hack popisuje celý příběh v souvislostech, díky čemuž se divák nejenom seznámí s tímto konkrétním skandálem, ale zároveň si uvědomí, v jaké digitální pasti se dnes nachází. 

Technologičtí giganti jako #Facebook, #Google či #Apple o svých uživatelích (což je drtivá většina lidstva) vědí tolik informací, že jsou schopni složit dokonalý osobnostní obraz každého z nich. A díky tomu s ním samozřejmě dál pracovat, ať už skrze reklamu, nabídku služeb apod. Je to velmi děsivá záležitost, ovšem pouze za předpokladu, že si to člověk uvědomí, což se často neděje.

Pro toho, kdo má elementární znalosti technologického a mediálního trhu a ponětí o případu Cambridge Analytica, to pravděpodobně nebude až tak napínavá a šokující záležitost. Ovšem pro běžné uživatele, kteří se o svá data a vše kolem nich doposud nijak nezajímali, se může jednat o takový "budíček na poslední chvíli".

Jo a nenechte se zmást názvem dokumentu, není to vůbec o hackování v klasickém smyslu slova, nýbrž o psychologii, manipulaci a lobbingu.

Hodnocení: 6/10

The Great Hack (2019)

Distribuce: Netflix

Délka dokumentu: 2h 19m

Oficiální trailer k dokumentu:

 

#recenze #dokument #thegreathack #netflix

Hodnocení: +10
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.