Začínáte s investováním?

Staňte se členem komunity Warengo a získejte přehled na trzích a možnost konzultace s profesionály. Je nás už 16 986.

Zaregistrovat se

30.09.2019 6 minut čtení

Den Jeffa Bezose - Rodinná snídaně, první schůzka v 10, pár klíčových rozhodnutí a kvalitní spánek

Jak vypadá jeden standardní pracovní den výkonného ředitele tak expanzivní korporace, jakou je Amazon? Místy vás překvapí, jak obyčejně a jednoduše má Jeff Bezos svůj den rozvržen. Ví ale moc dobře, proč to tak dělá - aby maximalizoval úspěšnost.

Zkusit si představit denní režim Jeffa Bezose pouze na základě vnějších informací o Amazonu je takovým malým hororem. Globální e-commerce gigant, který zároveň točí filmy a seriály pro svou platformu #Prime, vyvíjí hlasovou technologii disponující umělou inteligencí, provozuje obchody s potravinami (Amazon vlastní #WholeFoods) a vrhá se nově třeba i do byznysu se zdravotní péčí, to musí být slušný manažérský oříšek. A nezapomínejme, že Bezos má na straně ještě svou vesmírnou společnost #BlueOrigin a je zároveň vlastníkem prestižního #TheWashingtonPost, filmového portálu #IMDb, streamovací platformy #Twitch nebo portálu s audioknihami #Audible.

Dobře, těch společností vlastní ještě trochu víc, ale kompletní výčet nechejme stranou, abychom se dostali k samotnému gró tohoto textu - jak proboha tak obrovský kolos sahající do všech myslitelných branží a trhů ukočírovat? Možná vás to překvapí, ale Jeff Bezos zpravidla nikam příliš nepospíchá, a pokud jde o #odpocinek nebo důležité rozhodnutí, nemá problém dát si načas. Jak tedy vypadá typický den této manažérské špičky?

Brzký budíček

"Chodím spát brzy a vstávám brzy," říká Bezos bez specifikace konkrétních časů. Zda to znamená budíček v ony 4 ráno, o kterých se nyní ve spojení s populárními CEO tak často hovoří, není jasné. Je ale jasné, že zřejmě nechodí spát o půlnoci a nevstává v 8, protože na ráno má ještě před prací několik příjemných aktivit.

Snídaně s rodinou a domácí práce

Poté, co vstane, má #Bezos rád nějaký čas pro sebe: "Rád si ráno užívám. Přečtu si noviny, dám si kávu. Velice rád snídám s dětmi před tím, než jdou do školy," vysvětlil #CEO svou ranní rutinu. "Tento čas dne je pro mě velice důležitý."

Bezos nemá problém poctivou snídani také připravit, na jeho Instagramu lze nalézt například fotografii ze snídaně, na níž pro hráče amerického fotbalu Russella Wilsona a jeho manželku a zpěvačku/skladatelku Ciaru připravil borůvkové lívance s čokoládou. Často si také doma bere na starost umývání nádobí.

Pro někoho možná plýtvání drahocenným časem, pro Bezose příjemná povinnost, kterou pravděpodobně podporuje svou kreativitu. Lze tak usuzovat například z této studie University of California, podle které je trávení času vařením či uklízením ideální pro to, aby mysl dumala a přicházela s kreativními nápady.

Nejdůležitější schůzky na úvod

Jakmile je Jeff Bezos připraven vrhnout se do víru byznysu, míří jeho pozornost standardně na #Amazon a ke klíčovým schůzkám: "Svou první schůzku dne mívám v 10 hodin."

První schůzky jsou vždy zároveň ty, které vyžadují nejbystřejší mysl: "Rád si všechny schůzky vyžadující nejvíc IQ odbydu ještě před obědem, jako ostatně vše, co je hodně náročné na přemýšlení."

Bezos je tak pravděpodobně spíš #skrivan než #sova a podává nejvyšší výkon ráno/dopoledne. V opačném případě by asi ani nemohl být ve své kariéře tak úspěšný - četné biologické studie totiž naznačují, že v našem současném světě to mají sovy, kterým vyhovuje práce večer, s úspěchem výrazně složitější.

Únava znamená pracovní stopku

Na konci pracovního dne už se Bezos snaží vyhýbat dělání jakýchkoliv rozhodnutí: "Nejpozději v 5 odpoledne už si většinou říkám 'nad tímhle už dneska přemýšlet nezvládnu, zkusím to zítra v 10 ráno.'"

Má to svou logiku, s úbytkem #energie a rostoucí únavou klesá #soustredeni a dělání #rozhodnuti se stává těžším a těžším (někdy se tomuto fenoménu říká #unava z rozhodování). Jakmile se objeví únava, Bezos poznává, že je čas, vstává od stolu, zavírá za sebou dveře kanceláře a nejdříve do zítřejších 10 hodin ho tam nikdo neuvidí.

Dostatek spánku nadevše

Pro maximální efektivitu rozhodovacího procesu Bezos doporučuje jednu základní věc - #spanek.

"Pokud zrovna necestují v různých časových pásmech, spím každou noc 8 hodin. Někdy to není možné, ale je to pro mě jedna z hlavních priorit, svých 8 hodin zkrátka potřebuji. Lépe mi to pak myslí, mám víc energie, lepší náladu, prostě všechno."

Asi nic překvapivého, důležitost spánku je stále i mnoha vysoce postavenými manažery trestuhodně podceňována. Přitom jde o úplný základ zdraví a dlouhého produktivního života. Večery strávené u televize, počítače, tabletu či mobilu však snahu zalehnout včas u mnohých z nás úspěšně sabotují.

Vše je podřízeno úspěchu

"Zamyslete se, za co jste jako vysoce postavený manažér doopravdy placeni? Jako vysoce postavený manažér jste placeni za to, že uděláte jen několik vysoce důležitých a kvalitních rozhodnutí. Vaší prací není dělat tisíce rozhodnutí každý den," vysvětluje Bezos svou pracovní filozofii.

Pokud se dle zakladatele Amazonu o sebe dostatečně nestaráte, "kvalita těchto rozhodnutí může být nižší, protože jste unavení, mrzutí, nebo cokoliv dalšího."

--------------------------------

Je vidět, že Jeff Bezos od svých podnikatelských začátků leccos v přístupu k práci změnil. I se svým relativně klidným a uvolněnějším režimem se mu však očividně bez větších problémů daří obrovské množství společností uřídit. 

Ono umět ze 100 problémů vypíchnout 1, který je nejdůležitější a jehož řešení bude mít zdaleka největší dopad na všechno ostatní a na ten se následně 100% zaměřit, je také umění. Umění, díky kterému si ráno můžete dát v klidu kávu, v 5 odcházet z kanceláře a dopřát si 8 hodin spánku, i když tam venku máte globální byznys v hodnotě přes bilion dolarů.

#osobnirozvoj

Hodnocení: +13
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
4 minuty
5 minut
3 minuty
3 minuty
3 minuty
8 minut
4 minuty
5 minut
5 minut
4 minuty
6 minut
6 minut