18.09.2018 4 minuty čtení

Jeff Bezos plánuje své nejdůležitější meetingy na 10. hodinu dopolední

Během svého úsilí o vybudování maloobchodního kolosu, který všichni známe jako Amazon už musel zakladatel a generální ředitel společnosti sedět na tisících setkání a během této doby se naučil pár věcí. V nedávném rozhovoru pro Economic Club of Washington D. C. Bezos poskytl zajímavý náhled do svého myšlení. Konkrétně se zmínil o tom, že se vyhýbá odpoledním setkáním, během kterých by se měly probírat důležité otázky.

“Rád organizuji schůzky, které vyžadují přemýšlení ještě před obědem. Cokoliv, co by mělo být opravdu duševně náročné je probíráno v 10 hodin dopoledne,“ prozradil CEO Amazonu ve zmíněném rozhovoru.

Toto před obědové pravidlo je vynikající praxí, které je velmi inteligentním rozhodnutím. Přemýšlejte o tom – všimli jste si už někdy jak máte jasnou mysl po dobrém nočním odpočinku? A jak je to s vaší produktivitou v případě delší doby nepřetržité práce?

Pokud jste si odpověděli, že děláte svou nejlepší práci večer, pak je to skvělé, jedná-li se o kreativní a nezávislou práci. Nicméně meetingy se týkají celých týmů a jejich spolupráce. Pokud potřebujete udělat rozhodnutí nebo vyžadujete skupinové myšlení, pak dává časové období od deseti hodin všem optimální šanci, aby se plně vzbudili a prokrvil se jim dostatečně mozek.

Samozřejmě, že se nejedná pouze o naplánování schůzky na desátou hodinu. Rodák z Nového Mexika nastínil tři zásady, abyste z těchto duševně náročných schůzek vytěžili, co nejvíce:

#1 Základem je dostatek spánku

Bezos spí 8 hodin denně, tak aby jeho mysl byla dostatečně odpočatá a dokázala už od rána fungovat soustředěně na plné obrátky.

“Lépe mi to myslí, mám více energie a lepší náladu a těchto třech věcí dosáhnu, pokud si dopřeju 8 hodin spánku,“ vysvětluje nejbohatší člověk planety. “Přemýšlejte o tom, za co dostáváte jako výkonný pracovník zaplaceno? Za malý počet avšak vysoce kvalitních rozhodnutí. Vaším úkolem není dělat tisíce rozhodnutí každý den. Má opravdu cenu, aby kvalita těchto rozhodnutí klesla jenom protože jste unavený?“

Výzkumy naznačují, že dobrý spánek je nezbytný pro „plasticitu mozku“ – jeho schopnost učit se a přizpůsobit se. Dobrý noční spánek vám také pomáhá lépe se soustředit, když jste posléze vzhůru, a zároveň snižuje množství zbytečných chyb a podrážděnost. Dívejte se proto na spánek jako na zdravotní investici.

#2 Uspokojte vlastní potřeby

Než konečně začne Bezos svůj pracovní den, potřebuje čas pro sebe a svou rodinu. “Rád si přečtu noviny a dám si kávu. S oblibou také posnídám se svými dětmi předtím, než vyrazí do školy. Takže mám dopoledne svůj čas, který je pro mě nesmírně důležitý.“

Samozřejmě že vaše situace vám nemusí umožnit, abyste si ráno vyhradili tolik času jako Bezos – ale je třeba zjistit, co vašemu tělu a mysli pomůže. Je to cvičení? Nějaký čas během kterého můžete meditovat? Nebo snad po vzoru ředitele Amazonu dobrá snídaně se svými blízkými? Tím že uspokojíte vlastní potřeby se připravíte, abyste svou práci vykonávali skutečně kvalitně.

#3 Určete si své priority

Někdy zaměňujeme pocit produktivity za produktivitu. Můžete skočit rovnýma nohama do svého pracovního dne a vyřešit spoustu malých úkolů. Můžete odpovědět na 20 emailů nebo rozhodnout o několika drobných záležitostech, které postrádají větší důležitost.

Dokončení takového druhu práce není špatné, ale jsou to úkoly, které se často mohou rychle vypracovat později během dne, což vám dává čas soustředit svůj hlavní myšlenkový čas na důležitá rozhodnutí.

“Pokud udělám tři dobrá rozhodnutí denně, tak mi to stačí. Měly by být nejkvalitnější, jak jen to je možné,“ říká Bezos. Čím větší zodpovědnost máte, tím více byste se měli soustředit na podstatné věci. Identifikujte tedy každý den nejdůležitější rozhodnutí a dejte jim maximální prioritu.

Chcete mít, co nejkvalitnější meetingy a dělat lepší rozhodnutí?

Ujistěte se, že:

  • Jste dostatečně vyspalí
  • Uspokojili jste vlastní potřeby
  • Určili jste si priority
  • Nejdůležitější meeting máte naplánovaný na 10. hodinu

Pokud splníte všechny čtyři body, maximálně využijete svůj čas a zcela změníte potenciál vašich schůzek.

Hodnocení: +3
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.