20.02.2019 5 minut čtení

Obnovitelné zdroje se do roku 2040 stanou hlavním zdrojem energie, tvrdí report BP

Politika současné vládní garnitury, technologický vývoj a klesající ceny větrné a solární energie budou podle nejnovějšího reportu britské společnosti BP hlavními tahouny rostoucího významu obnovitelných zdrojů energie.

Obnovitelné zdroje energie by měly podle odhadů BP růst v následujících dvou dekádách v průměru o 7,1 % ročně a v roce 2040 tak nahradit uhlí na pozici nejvýznamnějšího zdroje energie.

Zatímco ropě trvalo 45 let dostat se z podílu ve výši 1 % na podíl ve výši 10 % a plynu dokonce 50 let, obnovitelným zdrojům energie zabere podobná cesta pouhých 25 let.

„Obnovitelné zdroje energie proniknou do energetického systému rychleji, než jakékoliv jiné palivo,“ uvedl hlavní ekonom BP Spencer Dale.

V dalších 20 letech nás čekají dvě hlavní výzvy – snížení uhlíkové stopy a uspokojení vyšší poptávky po energiích

Do zmíněného roku 2040 by měly obnovitelné zdroje energie zodpovídat za minimálně 30 % celosvětových dodávek elektřiny. V reportu z loňského roku přitom ještě britská firma hovořila o maximálně 25% podílu.

BP ve své letošní zprávě zároveň zmiňuje, že svět energetiky čelí dvojité výzvě – rostoucí spotřebě energie a zároveň naplnění požadavků Pařížské dohody, která se snaží o snížení emisí a uhlíkové stopy.

Energie bude potřeba. Čím dál víc.

Aby se mohly země třetího světa dostatečně rozvíjet, budou si žádat čím dál více energie. Celosvětová poptávka po energiích by se tak měla do roku 2040 zvýšit o 25 až 35 procent.

Podle odhadů BP by se více než 2,5 miliardy lidí v rozvojových zemích mělo přesunout z hranice chudoby mezi střední třídu. To by se mělo dít zejména v asijských zemích, přičemž Indie zároveň vystřídá Čínu na pozici největšího světového energetického trhu.

Aby se svět i nadále rozvíjel a prosperoval, bude potřebovat více energie

S rostoucí celosvětovou poptávkou po energiích se bude zvyšovat odbyt všech zdrojů energie. V současnosti jsou nejrychleji rostoucím zdrojem energie již zmíněné obnovitelné zdroje, které zodpovídají přibližně za polovinu růstu celého segmentu. Silný růst se však očekává také v případě zemního plynu, který by měl zodpovídat přibližně za třetinu růstu. Společně by pak měly obnovitelné zdroje a zemní plyn táhnout růst segmentu z celých 85 %.

Poptávka po ropě však také neustále roste, ačkoli snahy o zákaz plastových obalů a dalších materiálů mohou výrazně přispět k jejímu oslabení. BP ve své zprávě zároveň upozorňuje, že ačkoli roste počet elektrických automobilů, na snížení uhlíkové stopy to nemá tak výrazný vliv, jako efektivnější využití tradičního paliva. Proto by se mělo výrazněji investovat do technologií, které tuto efektivitu umožní.

Výhled BP očekává, že do roku 2040 by se díky těmto krokům měly uhlíkové emise snížit o celých 45 %.

Investiční příležitosti

Obnovitelné zdroje energie před sebou mají podle všech předpokladů velmi slibné období a to s sebou logicky přináší mnoho příležitostí, jak na tomto trendu vydělat. A to nejen z globálního pohledu, ale i v rámci Česka, kde by měl podíl obnovitelných zdrojů energie na celkové spotřebě stejně jako v celé EU narůst v příštích dvaceti letech až na 50 %.

„Současná energetika se nachází v bodě, kdy je nutné řešit změnu. Aktuální stav globálního energetického mixu je dlouhodobě neudržitelný, přičemž stále roste poptávka po energiích. Vše nasvědčuje tomu, že investice do obnovitelných zdrojů jsou zajímavou příležitostí s potenciálně zajímavými výnosy a dlouhodobou stabilitou. Zároveň jsou tyto investice v souladu s principy společensky odpovědného investování, zejména s ohledem na čisté životní prostředí.,“ říká Tomáš Voltr ze společnosti Energy financial group, která ve své bioplynové stanici v Rapotíně zpracovává ročně kolem 30 tisíc tun bioodpadu, ze kterého následně vyrábí plyn a teplo.

A jak Voltr dodává, je to pro Česko smysluplný směr, proto chce skupina EFG v následujících letech investovat do obnovitelných zdrojů energie stovky milionů korun a umožnit drobným i větším investorům se na výnosech z těchto projektů podílet.

Jak je tedy vidět, v oblasti obnovitelných zdrojů energie se otevírají zajímavé investiční příležitosti, ke kterým by se ani drobný investor neměl otáčet zády. Zelené energie by se v příštích dvaceti letech mohly stát tím, čím byl internet v předchozích dvaceti letech.

Hodnocení: +12
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.