26.09.2019 7 minut čtení

Jedno klíčové rozhodnutí, které podle Oprah odděluje skutečně úspěšné od věčných snílků

Zároveň je to jedna z nejtěžších věcí na naučení.

Úspěch velmi často vzniká z něčeho, co je aspoň v určitém smyslu nové: nové příležitosti, nového nápadu, nového pohledu na věc, nového kontaktu, nového podniku a tak dále.

Abyste mohli pokořit hranice průměru a dosáhnout toho, čeho chcete, musíte vyrazit na cestu, která bude v mnoha ohledech plná nových věcí. Někdy lze ale úspěchu dosáhnout i tím, že se místo přidání něčeho nového naopak zbavíte něčeho starého.

Jak říká self-made miliardářka #Oprah Winfrey:

„Jednou z nejtěžších věcí, které se v životě můžete naučit, je umět se správně rozhodnout, které mosty překročit a které raději spálit.“

Pokud svou dnešní pozici nepovažujete za dostatečně úspěšnou a svůj pocit štěstí za dostatečně velký a uspokojující, je možná načase přestat se pouze dívat po novém mostě, který byste mohli přejít, ale místo toho zkusit pár starých mostů spálit. Například tyhle:

1. Trápení nad tím, co si o vás myslí ostatní lidé

Vždy když zkusíte něco nového, z čeho mají ostatní lidé obavy, můžete se vsadit, že se dříve či později ozvou.

A nebudou to slova podpory.

Jediný způsob, jak zajistit, aby vás ostatní lidé nekritizovali a nesoudili, je dělat pouze to, co dělají oni. Takže se i váš úspěch bude maximálně rovnat tomu jejich. A budete se cítit jen tak šťastní, jako oni.

Místo řešení toho, co vám říkají ostatní (pokud nejde o konstruktivní názor někoho, kdo ví, o čem mluví), buďte raději vděční za to, že vám to říkají - znamená to, že jste na správné cestě.

2. Obavy o to, co máte, místo o to, co děláte

Psychologové tomu říkají "hédonická adaptace". Jde o fenomén, díky kterému například velmi rychle silné pozitivní emoce z nákupu nové věci poměrně rychle odezní a nadšení z jejího vlastnění a používání se stane normou.

Znáte takové to "Wow!", když vidíte dům, který by se vám líbil? Po jeho koupi to dokáže hodně rychle zmizet. To samé platí pro koupi nového auta, mobilu či oblečení. Takže pokud si to "Wow!" chcete udržet, budete si muset koupit něco dalšího.

Jinými slovy nejste nikdy spokojení.

Dlouhotrvající uspokojení vzniká z konání, nikoliv z vlastnictví. Abyste ze sebe měli pocit nejen dnes, ale i zítra, za měsíc nebo za rok, musíte například pomoci někomu v nouzi. A nemusí to být zrovna rozdávání peněz chudým. Můžete například pomoci svým zaměstnancům naučit se dovednost, která jim pomůže uspět.

Vědomí, že svými činy přinášíte do životů ostatních, případně do celého světa, nějakou pozitivní změnu je "Wow!", které můžete opakovat donekonečna. A je to energie a dobrý pocit, které se nikdy nestanou normou.

3. Obavy o to, zda se vám podaří najít ten jeden velký nápad

Většina z nás během svého života v loterii revolučních byznysových nápadů nezvítězí. A i kdybychom zvítězili, kdo z nás by onu prchavou příležitost na historický úspěch dokázal opravdu správně využít a dotáhnout až do konce? Máte potřebné schopnosti, zkušenosti a financování?

Možná že ne.

Ale existuje alternativa, kterou máme všichni: stovky menších nápadů. Což znamená, že se nemusíte trápit přemýšlením nad 1 nápadem z milionů, který bude tím svatým grálem. Stačí začít do praxe uvádět své menší nápady.

Úspěch je dlouhodobý proces. Štěstí je dlouhodobý proces.

A každý proces stojí a padá s konáním, nikoliv s myšlenkou. Přestaňte čekat na něco velkého, co možná nikdy nepřijde. Raději uveďte do praxe tolik vlastních menších myšlenek, kolik zvládnete.

4. Trápení se kvůli snaze o přílišnou dokonalost

Když na něčem dlouho děláte a jste těsně před cílovou čárou, je přirozené dostat z uvědomění si, že už brzy "budete hotovi", strach. Jakmile práci dokončíte a pošlete její výsledek do světa, stanou se dvě věci. Váš plán, myšlenka, produkt nebo služba bude buď plavat, nebo se potopí. A vidět, jak klesá na dno, nikdo z nás nechce.

Ale myšlenky, plány, produkty a služby nemohou nikdy plavat, pokud je nikdy nehodíte do vody.

Je to jednoduché - odveďte to nejlepší, čeho jste schopni a pak prostě zmáčkněte červené tlačítko. Pokud to není 100%, možná to ještě budete moci opravit. Pokud to nefunguje, můžete zkusit něco jiného a odnesete si cenné zkušenosti.

Takže až se budete příště zase blížit k cílové čáře, vaše šance na to, že tentokrát už se finální produkt nepotopí, bude rozhodně vyšší.

5. Starání se o to, co dělají ostatní lidé

Možná jste rodič. Možná jste ředitel. Možná máte za něco nebo někoho zodpovědnost.

I přesto jste tím jediným, co opravdu kontrolujete, vy sami. Pokud se ostatní okolo sebe snažíte kontrolovat příliš urputně, de facto jste (ať už vědomě či nevědomě) usoudili, že vy, vaše cíle, vaše sny a vaše názory jsou důležitější než ty jejich.

Opravdová kontrola je navíc ve většině případů pouze krátkodobá, protože často vyžaduje sílu, strach, autoritu nebo jinou formu tlaku - a používání jakéhokoliv z těchto nástrojů vám jednak na pocitu štěstí a uspokojení nepřidá a taky se z vás z dlouhodobého hlediska velmi pravděpodobně nestane úspěšný lídr.

Zaměřte se raději na sebe. Čím lepší bude vaše "já", tím více lidí bude chtít kráčet po vašem boku zcela dobrovolně a tím méně budete muset řešit kontrolování kohokoli. I sebe samotného.

6. Obavy o to, zda jste opravdu šťastní

Zkusíme jednu snadnou věc. Zavřete oči a představte si, že bych vám teď hned vzal vše, co je vám drahé: rodinu, práci, firmu, dům, všechno. Abrakadabra, vše je pryč.

Okamžitě byste si uvědomili, že to, co už nyní máte, je mnohem důležitější než to, co zatím nemáte. Došlo by vám, že se ve skutečnosti máte zatraceně dobře, jste nadprůměrně úspěšní a nemáte reálný důvod nebýt šťastní.

Možná byste mohli být ještě šťastnější, ale když se zamyslíte, není to ani teď vůbec k zahození. Až večer zhasnete a vlezete si do postele, zamyslete se na chvíli nad tím, co všechno ve svém životě máte. Udělejte to a obavy o to, zda jste šťastní, rázem zmizí. Protože budete vědět, že jste.

 

#osobnirozvoj

Hodnocení: +11
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.