2 minuty čtení

Světová ekonomika zpomaluje, recese je ale málo pravděpodobná

Současný růst světové ekonomiky je stále ještě relativně slušný, nicméně postupné zpomalování dynamiky jednoznačně pokračuje.

Slabost začala v průmyslovém sektoru, nyní se ale již zdá, že i spotřebitelský sektor bude negativně přispívat k dalšímu zpomalování světové ekonomiky v následujících kvartálech. Skutečně to vypadá tak, že odolnost spotřebitelů je z globálního hlediska minulostí. Významným negativním faktorem je také dynamika mezinárodního obchodu. Ta totiž ve druhém čtvrtletí poklesla potřetí za sebou.

Měkké indikátory, naznačující pravděpodobnou dynamiku do příštích kvartálů (např. indexy nákupních manažerů PMI) jednoznačně ukazují na slábnoucí hospodářskou dynamiku v aktuálním třetím čtvrtletí. Slabost je patrná jak v průmyslu, tak nyní už i ve službách. Rovněž jsou patrné náznaky, že trh práce už také nebude tak silný jako v předchozích kvartálech. Dalším negativem je skutečnost, že - i přes pokračování uvolňování měnových politik prakticky všech centrálních bank na světě – podle monetárních indikátorů zpomaluje rovněž dynamika nových úvěrů.

Aktuální konsenzus ekonomů na růst světové ekonomiky v letošním roce činí 2,8 % (Focus Economics), takže to velice pravděpodobně žádná hrůza nebude, nicméně rizika prognóz jsou jednoznačně vychýlena směrem dolů, což konec konců na svém zasedání potvrdila také ECB. Světovou hospodářskou recesi ekonomové zatím rozhodně nepředpokládají, mírné zpomalování bude nicméně velice pravděpodobně pokračovat.

Česká ekonomika byla doposud vůči tomuto globálním a německému trendu docela imunní, výraznější zpomalení přijde nicméně i k nám, s pravděpodobností blížící se jistotě. Uvidíme, jak na to zareaguje Česká národní banka, která se prozatím tváří tak, že se nic moc neděje a že úrokové sazby zůstanou stabilní ještě poměrně dlouho.

 

Autor: Michal Stupavský, investiční stratég Conseq Investment Management a.s.

Hodnocení: +8
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.