17.09.2018 4 minuty čtení

Proč ještě nevzniklo bitcoinové ETF?

Letošní rok je pro kryptoměny dost mizerným obdobím, ceny Bitcoinu klesly hluboko pod důležitou hladinu 10 tisíc dolarů, kde stále setrvávají, a ne a ne se zmátořit. Současná situace však zatím nezastavila investory, aby hledali více lepších způsobů, jak investovat do Bitcoinu a dalších kryptoměn. Mnoho z nich by pak chtělo vidět vznik bitcoinového ETF, které umožní ještě více investorům nalézt si svou pozici v kryptoměnovém světě.

Již delší dobu se snaží hlavní hráči kryptoměnového a finančního průmyslu přinést na trh bitcoinové ETF. I přes jejich snahu však během posledních několika měsíců slyšeli všichni žadatelé, kteří chtěli své ETF prosadit na velkých burzách, ze strany Americké komise pro cenné papíry (SEC) zamítavé stanovisko.

Pro ty, kteří skutečně stojí o vznik burzovně obchodovatelného fondu kryptoměn, nebylo zdůvodnění zamítnutí ze strany SEC ani zdaleka uspokojivé, a to i přesto, že vyjádření jejich představitelů dává alespoň trochu naděje do budoucna, že se postoje regulačního orgánu změní.

Proč SEC stále odmítá bitcoinové ETF?

22. srpna neschválila komise pro cenné papíry navrhovanou změnu pravidel, která by umožňovala zalistování dvou bitcoinových ETF na Newyorské burze, provozovaných společností Arca Exchange ve spolupráci s poskytovatelem ETF – ProShares. Několik měsíců jenom trvalo, než SEC zahájila svůj typický proces vyhodnocování změn pravidel. Po uplynutí požadovaného připomínkového období, využila komise svého práva a vzala si další dva měsíce na vynesení konečného verdiktu, který vedl v srpnu ke zmíněnému konečnému rozhodnutí.

Podle svých pravidel se SEC snažila vysvětlit, že Arca Exchange nedostatečně zhodnotila vhodnost Bitcoinu jako podkladového aktiva ke zřízení ETF. Vyjádření komise: “Náš nesouhlas není založen na posouzení, zda má blockchain či Bitcoin obecnější užitek nebo hodnotu jako inovace nebo investice, spíše zpochybňujeme volbu Bitcoinu jako podkladového aktiva burzovně obchodovatelného fondu.“ SEC se především bála, že se stane ETF nástrojem umožňující podvody s Bitcoiny a manipulaci s trhem.

Komise zejména zdůraznila, že Arca neposkytla dostatek důkazů o tom, že bitcoinové futures jsou dostatečně velké, aby mohly plnit odpovídající funkci dohledu a bránily tak možným podvodným nebo manipulativním činům ziskuchtivým „expertům“.

SEC a Winklevossové

Komise pro cenné papíry o sobě dala znovu vědět minulý měsíc, kdy zamítla žádost o zřízení Bitcoin Trustu bratrů Winklevossových. V tomto případě v podstatě SEC chtěla ukázat nějaký jiný trh spojený s Bitcoinem, který je dostatečně regulovaný, aby na základě jeho pozorování bylo možné vidět varovné signály nekalých praktik a předcházet tak podvodům nebo manipulaci s ETF. V tomto případě SEC založila své odmítnutí na posouzení bitcoinového trhu jako takového. Toto ETF mělo být zřízeno jako poskytovatel důvěry podobným způsobem, jako to dělá i několik dalších burzovně obchodovatelných fondů, které drží přímo využívané komodity. Během zkoumání trhu však SEC poukázala na tržní nejistoty v existující tržní infrastruktuře Bitcoinu samotného.

Několik adresovaných připomínek se týkalo zranitelnosti trhů s Bitcoinem a jeho futures vůči manipulaci, přičemž především jedna z nich se obávala takzvaných „pump-and-dump“ schémat. SEC se obává, že by skupina největších tržních hráčů mohla být schopná ovlivňovat cenu Bitcoinu ku svému prospěchu.

Záblesk naděje?

Pozitivní zprávou určitě je, že v případě žádosti Arcy Americká komise pro cenné papíry opakovaně prohlašovala, že hlavním problémem je, že nejsou trhy s Bitcoinem dostatečně velké, aby jí poskytly záruky, které chtějí. To naznačuje, že pokud se v budoucnu futures kontrakty stanou více populárními, pak by SEC mohla ochotně přehodnotit své rozhodnutí po předložení aktualizovaných údajů o obchodování.

Některé lidi však uklidňuje skutečnost, že po počáteční žádosti vydal SEC své odmítavé stanovisko pouze do dalšího přezkoumání. Komisionáři SEC budou nyní osobně přezkoumávat zjištění svých zaměstnanců, aby zajistili, že je rozhodnutí skutečně řádné. Obhájci kryptoměn si myslí, že by přezkoumání mohlo vést ke zrušení nepříznivého rozhodnutí.

Prozatím se však zdá, že jsou regulátoři kategoricky proti tomu, aby umožnili bitcoinovému ETF obchodování na amerických burzách. Více poskytovatelů ETF se bude pravděpodobně dále pokoušet o úspěch. Dokud se ale něco nezmění na kryptoměnovém trhu jako celku, investoři by neměli v nejbližší době očekávat, že budou moci prodávat a nakupovat kryptoměny prostřednictvím ETF.

Hodnocení: +1
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.