Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
25.09.2019 5 minut čtení

Ranní zprávy 25.09.2019: Poučující švédská školačka, Kellner opět na špici a miliardová pokuta pro..

Pro fixlující Mercedes. Je tady pravidelný ranní souhrn toho nejdůležitějšího z byznysu za předešlý den.

Dobré ráno! Jak jste po tom výprasku spali? Zamhouřili jste oko, nebo jen koukali do stropu a dumali nad světem? Včera dala světovým politikům a tak trochu i celé starší generaci za vyučenou mladá aktivistka Greta, která se slzami v očích a bolestivou grimasou v obličeji celému klimatickému summitu OSN vysvětlila, jak se věci mají. Pokud vám projev náhodou unikl, napravte to ZDE a určitě dejte do komentářů vědět svůj názor. Mějte úspěšný a ekologický den!

-----

Skupiny: Skvělá zpráva pro všechny nadšené čtenáře! O víkendu vznikla skupina KnihomoLOVE, kde najdete recenze knih, diskuzi a mnoho dalšího. Přijdete se!

-----

Chcete mít na své timeline kompletní byznysové zpravodajství? Tak neváhejte sledovat účty IHNED.cz, e15.cz nebo třeba Euro.cz. V sekci Watchlist v profilu najdete další účty.

-----

Slova dne

„Tohle všechno je špatně. Neměla bych tady vůbec být. Měla bych být zpátky ve škole na druhé straně oceánu. Přesto za námi mladými lidmi přicházíte pro naději. Co si to dovolujete. Lidé trpí. Lidé umírají. Celé ekosystémy kolabují. Jsme na začátku masového vymírání a vy jste přitom schopni mluvit jen o penězích a pohádkách o nekonečném ekonomickém růstu. Co si to dovolujete.“ - Greta Thunberg

Dřív se neustále dokola omílal projev Emmy Watson na půdě #OSN, nyní štafetu přebral aktuální symbol ekologického aktivismu a švédská školačka #Greta, která včera chvíli vypadala, že by místo projevu raději všechny politiky na místě roztrhla jako hady. Jejímu místy lehce bizarnímu vystoupení už chybělo pouze to, aby svůj proslov, který jí zřejmě ochotně napsal někdo, kdo to s ní myslí dobře, nečetla z papíru. Jo a taky mohla (na rozdíl od těch politiků, do kterých se tak vášnivě obula) navrhnout nějaké konkrétní #reseni.

-----

Číslo dne

700.000

Mateřská společnost značky #MercedesBenz #Daimler obdržela pokutu ve výši 870 milionů eur (22,4 miliardy korun) za prodávání vozů, které dokázaly podvádět při testech emisí. #Pokuta je součástí dohody, kterou výrobce automobilů uzavřel s německou prokuraturou v rámci svého vlastního "#dieselgate" skandálu. Celkem 700 000 vozů Mercedes bylo dle vyšetřování vybaveno softwarem, díky kterému při testech emisí vypadali čistější, než ve skutečnosti byli. #emise

-----

Vítěz a poražený

Ryanair +3,07 % (11.28 USD)

Bankrot cestovní kanceláře #ThomasCook se velmi rychle stal vodou na mlýn jeho evropským konkurentům, kteří budou z odpadnutí velkého rivala nepochybně profitovat. I proto se včera mezi nejúspěšnější akciové tituly zařadil také #Ryanair. Za pozornost také díky pozitivním kvartálním výsledkům stál #Nike (+5,14 %).

BlackBerry -22.64 % (5.81 USD)

Nehezký den včera zažilo #BlackBerry. Společnost zabývající se kybernetickou bezpečností včera ukázala, že ve 2. fiskálním období letošního roku stejně jako v 1. skončila v čisté ztrátě (tentokrát 44 milionů dolarů) a příjmy dosáhly jen 244 milionů dolarů, což je sice meziroční růst, ale stále zklamání oproti očekávaným 268 milionům. Akcie BlackBerry za posledních 12 měsíců ztratily 44 %.

-----

Burza

#WallStreet má za sebou největší jednodenní oslabení tohoto měsíce. Investory mírně znervóznily čachry prezidenta Trumpa během telefonátu s ukrajinským prezidentem Zelenskym. Zpátky na původní hodnoty dále padala #ropa, kterou uklidnily zprávy o velkém pokroku Saúdské Arábie směrem k obnovení plné produkce.

-----

Bleskově

#Parlament schválil novelu, která od daně z nabytí nemovitostí nově osvobodí nejen ty, kteří si koupí byt v bytovém domě, ale i ty, kteří si koupí byt v rodinném domě. Cílem novely je dle ministryně financí Aleny Schillerové podpora výstavby nových bytů a rodinných domů.

Další rána pro #Uber. Londýnský úřad zodpovědný za dopravní systém (TfL) alternativní taxislužbě sice prodloužil provozní licenci, ale pouze o dva měsíce. Než bude licence prodloužena na delší dobu, chce úřad nejdříve přezkoumat dodatečné informace, které si od společnosti vyžádal, a posoudit aktivity Uberu, nad jehož dalším působením v britské metropoli tak i nadále zůstává otazník.

Petr #Kellner zůstává nejbohatším Čechem. Na bedně ho doplňují Radovan #Vitek a Karel #Komarek. Český premiér Andrej #Babis letos místo tradičního stříbra bere medaili bramborovou. Agrofertu totiž loni již třetí rok v řadě klesl konsolidovaný zisk, a to o 63,5 % na 1,67 miliardy korun a naopak jeho dluh loni stoupl na skoro 44 miliard korun.

-----

Chcete vědět víc?

Zaregistrovaní uživatelé dostávají tento newsletter s mnoha dalšími zajímavostmi (a kompletním titulkem) do svého emailu každé všední ráno v 7.00. Díky tomu získávají informační náskok a lepší orientaci v byznysu. Přidejte se.

#warengo #zpravy #byznys #newsletter

Hodnocení: +12
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
Warengo Premium
Podpořte Warengo a získejte přístup k unikátnímu obsahu a funkcím
Doporučené příspěvky
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty