24.09.2019 4 minuty čtení

Robo-poradci už spravují aktiva za 950 miliard USD

Příležitostí, jak zhodnotit peníze existuje mnoho. Vybrat si tu nejvhodnější variantu pro investice může být nelehký úkol. S tím si poradí investiční specialisté, ale budoucnost patří robotickým poradcům, takzvaným robo-advisorům.

V současné době se aktiva spravovaná robo-poradci po celém světě odhadují na 950 miliard USD. Očekává se, že toto číslo bude v následujících letech růst o 27 % a v roce 2023 dosáhne 2,5 bilionu USD. České a slovenské firmy sledují tento trend a vyvíjí moderní a efektivní řešení pro toto „chytré“ robotické investování.

Slovenská společnost Finamis, která je součástí českého dodavatele informačních systémů ARBES Group dokončila návrh a vývoj investičního robotického manažera, který významným způsobem ulehčuje život investorů. „Když chcete investovat a usilujete o vyšší zhodnocení, koho oslovíte? Zpravidla tým finančních poradců, se kterými se musíte pravidelně setkávat a diskutovat o svých investicích a na základě toho dochází k upravování investičního portfolia,“ vysvětluje Gabriel Gulyáš, marketingový manažer společnosti Finamis. Tento proces je časově a finančně náročný. „Proto jsme navrhli software poskytující automatizovanou analýzu a účinné zhodnocení vkladu,“ dodává Gabriel Gulyáš. První robo-poradce se objevil před deseti lety. Dnes už běžně fungují v investičních komunitách a vytvářejí plně transparentní a bezpečný investiční postup.

Robo-advisor pracuje na základě investičního profilu klienta

Trend v nabídce finančních služeb je automatizace investičních procesů, tedy robo-advisory. V porovnání s klasickými službami specializovaných poradců je díky nižším nákladům na provozování a poplatkům investiční poradenství dostupnější většímu spektru klientů. „Na B2B trhu je stále větší poptávka po informačních systémech, které nabízejí automatizované poradenství. Proto jsme v rámci informačního systému ARBES AMS, který slouží ke komplexní správě investičního majetku, finančních instrumentů a portfolia klientů, implementovali modul poskytující ‚chytré‘ investování,“ říká Gabriel Gulyáš. Ten v sobě integruje vše potřebné pro zvýšení výnosů z investic.

Aby zhodnocení bylo podle představ investora, musí se provést nejprve jeho kategorizace. Zdroj informací představuje proces zasmlouvání, tzv. digitální onboarding a vyplnění investičního dotazníku. Tento proces je v systému ARBES AMS implementován jako automatizovaný proces. „Na základě získaných údajů, jako je typ smlouvy a rizikový profil navrhne systém optimalizovanou investiční strategii, reprezentovanou návrhem na vytvoření anebo úpravu investic. Po odsouhlasení návrhu klientem systém automatizovaně provede realizaci strategie, přičemž pokyny odešle ke schválení,“ odhaluje fungování Gabriel Gulyáš. On-line management investičního procesu je v systému Finamis nastaven tak, aby do něj zprostředkující finanční agent musel zasahovat jen minimálně.

Robotická investiční služba v praxi

Robo-advisor společnosti Finamis má za sebou již první implementace. Společnost PARTNERS INVESTMENTS na toto řešení vsadila z několika důvodů. „Plánujeme uspokojit narůstající poptávku po atraktivních investičních příležitostech k investování do řízených portfolií složených z akciových a dluhopisových ETF fondů. Zájemcům nabízíme atraktivní produkty pohánějící nejmodernější technologie. Jádrem naší společnosti je právě robustní informační systém ARBES AMS,“ konstatuje

Maroš Ovčarik, generální ředitel společnosti PARTNERS INVESTMENTS.

V rámci této dodávky připravil Finamis do dvojice produktů AMS a AMS-WEB modul robotického poradenství. Na straně front-end operací je ve webové aplikaci AMS-WEB implementovaný uživatelsky přívětivý postup, který podpoří krok po kroku distribuci investičních produktů. „Díky tomu zvládne jinak složitý investiční proces i externí finanční agent vybavený tabletem s on-line připojením na internet,“ dodává Maroš Ovčarik.

Nasazení automatického finančního poradce pro PARTNERS INVESTMENTS trval osm měsíců a navazuje na dlouholetý vývoj systémů AMS a AMS-WEB. „Robo-advisor bude použitý i u klientů v Česku. Úspěšná implementace na Slovensku je důkazem správného směrování a politiky, kterou ARBES Group zvolil v loňském roce akvizicí společnosti Finamis a vývojem společného produktu pro investování na bázi ARBES AMS,“ dodal závěrem Michal Houštecký, ředitel společnosti ARBES Technologies.

 

Více článků o historii, komerční bezpečnosti a obranném průmyslu najdete na securitymagazin.cz

Hodnocení: +9
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.